PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2025 m. Balandžio 24 d. 17:34

Būrys jaunųjų atlikėjų Žaliūkių malūnininko sodyboje kurs džiugią Velykėlių nuotaiką

Šiauliai

Fot. E. Tamošiūnas

EtapliusŠaltinis: Šiaulių „Aušros“ muziejus


357828

2025 m. balandžio 27 d., sekmadienį, 12 val. Žaliūkių malūnininko sodyboje-muziejuje (Architektų g. 73, Šiauliai) vyks Atvelykio šventė – Velykėlės. Sodyba papuošta keliomis dešimtimis stilizuotų margučių, išmargintų įvairiomis spalvomis ir raštais, kurie padės įsijausti į šventinę Velykėlių nuotaiką ir šėlti kartu su jaunųjų atlikėjų ansambliais.

Prabėgus savaitei po Velykų, kaip ir kasmet, Žaliūkių malūnininko sodyboje-muziejuje bus švenčiamos Velykėlės. Tai graži mažųjų muziejaus lankytojų šventė, kurioje daugiausiai dėmesio skiriama vaikams ir jų pramogoms, o taip pat pakartojama daug velykinių papročių – margučių marginimas, ridenimas, daužavimas (per Atvelykį kiaušinius daužia tik vaikai), supimasis sūpuoklėse ir kitokios linksmybės.

Šventėje džiugins gausus būrys Šiaulių Gegužių progimnazijos jaunųjų atlikėjų – folkloro klubas „Čiutulis“ (vad. Rima Šereivienė), folkloro ansamblis „Gasužis“ (vad. Rosita Kalinienė), tautinių šokių kolektyvas „Juostinas“ (vad. Edita Montvilienė). Atvyks ir Šiaulių „Juventos“ progimnazijos folkloro ansamblis „Kleketukai“ (vad. Eglė Baranauskienė), Sauliaus Sondeckio menų gimnazijos folkloro grupė (vad. Jolanta Butenienė).

Mažųjų šventės dalyvių lauks Velykės dovanos, margučių ridenimas, gražiausių ir stipriausių margučių rinkimai ir, žinoma, gardžios kiaušinienės skanavimas. Nuo seniausių laikų pagrindinis Velykų patiekalas – visi tai žinome – virti kiaušiniai, o Velykėlių metu dažnai kepama ir Atvelykio kiaušinienė. Nuo senų laikų Žemaitijoje kiaušinienė buvo kepama per įvairias pavasario šventes, ne tik per Atvelykį, bet ir per Jurgines ar Sekmines. Lauke ant krosnies kepamos gardžios Atvelykio kiaušinienės – svarbiausio tradicinio šios šventės patiekalo – užteks ir atlikėjams, ir visiems šventės svečiams. Sušalę ar ištroškę galės paskanauti čia pat išvirtos kvapnios vaistingų žolelių arbatos.

Atsinešę nudažytus margučius, ridensime juos specialiai tam padarytu loveliu. Šventėje išrinksime ir apdovanosime margučių karalius ir karalienes – tuos, kurie atsineš gražiausius margintus kiaušinius. Jie sulauks ne tik garbės, bet ir apdovanojimų. Visada smagu matyti, kokių gražių margučių atsinešama į Velykėlių šventę, tad tikimės, kad ir šie metai bus ne išimtis. Lauksime įvairiausių margučių ir jų margintojų, o ruošdamiesi ir margindami, prisiminkite, kad raudona kiaušinių spalva simbolizuoja gyvybę, žalia – bundančią gamtą, geltona – prinokusius javus, juoda – žemę, o mėlyna – dangų. Vyks ir edukaciniai užsiėmimai, kurių metu sužinosite, ką daryti, kad paprastas kiaušinis taptų margučiu.

Ridendami margučius ir trepsėdami kojelėmis padėsite žemei pabusti. Tad kviečiame atvykti ir drauge budinti žemę, padainuoti, pašokti, įsijungti į liaudišką ratelį, pasidžiaugti gražių šventinių tradicijų gausa. Trepsėdami, šokdami, lenktyniaudami prisiminsime, kad šie metai yra paskelbti Lietuvių liaudies dainų metais, tad susirinkę geriausių Šiaulių miesto vaikų folkloro ansamblių dalyviai tikrai suteiks progą visiems lankytojams išgirsti ne vieną liaudies dainą, o gal ir drauge padainuoti.

Organizatorė – Žaliūkių malūnininko sodyba. Rėmėja – Šiaulių miesto savivaldybė, draugas – ŽŪB „Ginkūnų paukštynas“.


Foto galerija: