PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2018 m. Sausio 5 d. 08:28

„Burna be dantų“ vėluoja tapti šiuolaikiška erdve

Šiauliai

Andrius TverijonasŠaltinis: Etaplius.lt


25291

Apleistą teritoriją šalia Šiaulių amfiteatro „burna be dantų“ vadinantys architektai siūlo ją kurti spiralės formos ir įrengti erdves parkūrininkams, batutus, edukacinius gėlynus, suoliukus ir kt. Tiesa, projekto pasiūlymų rengėjai vėluoja – trečiadienio pavakarę visuomenei Savivaldybėje buvo pristatytas amfiteatro prieigos rekonstravimo projektas, tačiau jis jau turėjo būti pabaigtas rengti.


Foto galerija:

ar-2017-12-110010.jpg
ar-2017-12-110013.jpg
ar-2017-12-110017.jpg
ar-2017-12-110018.jpg
ar-2017-12-110020.jpg
ar-2017-12-110021.jpg
projektiniai-pasiulymai-201.jpg

Kalva tvarkoma spiralės principu su skulptūra viršuje

Techninį projektą, kaip sutvarkyti teritoriją prie Vilniaus g. 153A (amfiteatro prieigos), Šiaulių miesto savivaldybės administracijos užsakymu rengia
UAB „Šiltas namas“.

Šiuo metu teritorijoje esančios sporto aikštelės danga – guminės plokštės – susidėvėjusi, nusilupusi ir purvina. Kieme esančių pravažiavimų asfalto kraštai ištrupėję, išlaužyti, deformuoti, ant kelio dangos kaupiasi vanduo, o gatvės ir vejos borteliai, šaligatvių betoninės plytelės – išlūžę.

Architektai, kurdami tvarkomos teritorijos koncepciją, vadovaujasi spiralės principu. Todėl pėsčiųjų srautų susikirtimo vietoje yra formuojama pagrindinė tvarkomos teritorijos reprezentacinė aikštė, kurios link veda „spiraliniai“ pėsčiųjų takai.

projektiniai-pasiulymai-201.jpg

Projektuojami takai spirale veda į aukščiausią teritorijos tašką – formuojamą kalvą, ant kurios numatoma vieta skulptūrai įrengti.

Rekomenduojama medžiaga skulptūrai – rūdžių atspalvio geležis arba medis, o šį meninį akcentą iš apačios numatoma apšviesti apvaliais grindiniais šviestuvais, taip sustiprinant aikštės „spiralės“ kryptingumą ir akcentuojant aukščiausią jos tašką.

Tvarkoma teritorija taps jaunimo erdve

Architektai teigė, kad aikštėje formuojamos kalvos pietinėje dalyje bus įrengiamos amfiteatrinės sėdimos vietos, skirtos poilsiui ar teritorijoje vykstantiems renginiams stebėti.

Šiaurinė kalvos dalis paliekama šlaitinė. Projektuojamos aikštės dalyje formuojamos dekoratyvinės kalvelės, įrengiami batutai grindinyje.

Dekoratyvines kalveles numatoma apželdinti žemaūgiais augalais (vaistažolės, reti augalai ar kt.) ir taip suteikti kalvelėms edukacinę paskirtį.

ar-2017-12-110021.jpg

Siekiama, kad tvarkoma teritorija taptų jaunimo erdve, todėl siūlomas kompleksinis sprendinys, atsižvelgiant į įvairaus amžiaus vaikų ir jaunimo aktyvų poilsį ir poreikius.

Teritorijos pietinėje dalyje, naujai projektuojamos aikštės prieigose, įrengiamas parkūro parkas, o vakarinėje dalyje įrengiami lauko treniruokliai – gimnastikos skersinių ir lygiagrečių principu.

Pagrindiniai pėsčiųjų takai projektuojami kartu su dviračių takais. Naujai projektuojamų pėsčiųjų ir dviračių takų danga – pilkos betoninės trinkelės. Atitinkamose vietose bus skirtingo atspalvio trinkelės, reikalingos spiralės formai išryškinti.

Teritorijoje tvarkomos esamos ir įrengiamos naujos dekoratyvinės vejos, tvarkomi esami ir sodinami nauji želdynai. Įrengiami mediniai suolai, betoninės šiukšliadėžės, dviračių stovai.

Aikštės prieigose prie aktyvaus laisvalaikio zonų projektuojami betoniniai suoliukai, stilistiką derinant prie naujai įrengiamo parkūro parko architektūros.

Pritaikyta žmonėms su negalia

Projektuotojai siūlo išlaikyti esamą įvažiavimą į teritoriją iš P. Višinskio g. Kieme numatoma nedidelė automobilių stovėjimo aikštelė, kurios link ves naujai projektuojamas privažiavimas, o esamas bus demontuojamas.

Taip pat numatoma atskirti pėsčiųjų zonas nuo automobilių trasų. Automobilių stovėjimo aikštelė ir pagrindinės aikštės zona viena nuo kitos bus atskiriamos saugiais atitvarais.

ar-2017-12-110013.jpg

Šalia įvažiavimo į teritoriją numatomi šiukšlių konteineriai, kurių vieta yra kita – parinkta, atsižvelgiant į atliekų rūšiuojamojo surinkimo reikalavimus.

Projektuojamas teritorijos ir takų apšvietimas, dvi Wi-Fi ir stebėjimo kameros. Apšvietimu bus pabrėžiamos architektūros detalės, vertingi želdiniai, apšviečiami takai, žaidimų aikštelės bei įrenginiai.

Ties įėjimu į teritoriją iš Vilniaus g. pusės projektuojama vieta informaciniam stendui su gėryklėle įrengti.

Skveras suprojektuotas taip, kad ir žmonės su negalia galėtų jame laisvai ir saugiai judėti. Pėsčiųjų takai, perėjos, pandusai, laiptai ir kiti žmonių su negalia trasoje esantys elementai turi būti gerai apšviesti tamsiuoju paros metu.

Sklypo sutvarkymo plane pažymėti esami ir siūlomi išsaugoti, kertami bei naujai sodinami medžiai. Naujai sodinamais medžiais siekiama pabrėžti pagrindinius pėsčiųjų takus, vedančius projektuojamos apvalios aikštės link.

Teritoriją iš Vilniaus g. ir P. Višinskio g. pusių ribojančių daugiabučių gyventojams numatomos dvi autonominės rekreacinės zonos.

Pasiūlymai užregistruoti, laukiama korekcijų

Šiaulių miesto politikai, verslininkai ir šalia amfiteatro gyvenantys šiauliečiai projekto rengėjams pateikė nemažai klausimų, pasiūlymų ir priekaištų. Didžiausia problema – šalia tvarkomos erdvės, P. Višinskio g. daugiabučiuose, gyvenantys žmonės neturi, kur statyti automobilių. Be to, šalia yra Šiaulių universiteto pastatai, bankas, kavinė, tad šiose įstaigose dirbantys specialistai taip pat vargsta, ieškodami vietos, kur pastatyti mašinas.

Šiauliečiai prašė projektuotojų želdinių sąskaita suprojektuoti vietas automobiliams, tačiau išgirdo atsakymą, kad gerinti gyventojų gerovės pagal konkrečiam projektui ES skiriamas lėšas negalima. Vis tik buvo užregistruotas pasiūlymas, rengiant projektą, numatyti vietas, kuriose daugiabučių gyventojai savo lėšomis projektuosis automobilių statymo aikšteles.

Dar vienas gyventojų priekaištas – projekte numatyta nauja vieta keliems rūšiuojamų atliekų konteineriams. Konteineriai „atimtų“ vieną ar net dvi vietas automobiliams statyti, be to, šiukšliavežėms įvažiuoti į siaurą kiemą su nuokalne – itin sudėtinga.

Rimta pastaba projektuotojams yra ir parinkta lauko tualeto vieta. Tualetas suprojektuotas ant šiluminės trasos ir yra šalia pramogų centro „Mega“ lauko kavinės. Tualetui paprašyta parinkti kitą vietą, nes verslui toks statinys pablogintų sąlygas.

Projektuotojams taip pat priekaištauta, kad amfiteatro prieigų sutvarkymo projektas pristatomas, nematant, kaip atrodys pats amfiteatras, kuriam sutvarkyti taip pat rengiamas projektas. Nematant, kaip atrodys amfiteatras, sunku suvokti, ar abi teritorijos po rekonstrukcijų derės.

Tiesa, amfiteatro prieigų sutvarkymo projekto rengimas gerokai vėluoja. Jis jau turėjo būti parengtas, suderintas ir patvirtintas.
UAB „Šiltas namas“ atstovai žadėjo jį baigti rengti kovo mėnesį.

O kada prasidės amfiteatro prieigų tvarkymo darbai? Lėšų teritorijai tvarkyti skiria ES fondai, tad jas įsisavinti reikia iki 2022 metų.

Projektas gyventojams viešai dar kartą nebus pristatomas. Korekcijos bus padarytos, o susipažinti su projektu bus galima Šiaulių miesto savivaldybės tinklapyje.