PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2024 m. Rugpjūčio 7 d. 19:09

Bulgarijos parlamentas uždraudė LGBTIQ „propagandą“ mokyklose

Pasaulis

LGBTIQ vėliava / Pexels

EtapliusŠaltinis: BNS


313161

Bulgarijos parlamentas trečiadienį priėmė švietimo įstatymo pakeitimus, tarp kurių LGBTIQ „propagandos“ draudimas mokyklose.

Tai teisių grupės pavadino diskriminacija.

Įstatymo pakeitimas, kurį pasiūlė prorusiška laikoma šalies partija „Vazraždane“, buvo priimtas 159 balsais „už“, 22 balsavus „prieš“ ir 12 susilaikius.

Įstatymas dabar draudžia „bet kokią tiesioginę ar netiesioginę idėjų ir pažiūrų, susijusių su netradicine seksualine orientacija ir (arba) lytine tapatybe, išskyrus biologinę, propagandą, skatinimą ar kurstymą švietimo sistemoje“.

Įstatymų leidėjai taip pat nubalsavo dėl atskiro teksto, kuriame „netradicinė seksualinė orientacija“ apibrėžiama kaip „kitokia nei Bulgarijos teisinėje tradicijoje visuotinai priimta ir nusistovėjusi emocinės, romantinės, seksualinės ar jausminės traukos tarp priešingų lyčių asmenų samprata“.

Teisių gynimo nevyriausybinė organizacija Bulgarijos Helsinkio komitetas (BHC) paragino įstatymų leidėjus nepriimti šių pakeitimų, teigdama, kad jie „pažeidžia pagrindines žmogaus teises“, įskaitant tas, kurios įtvirtintos šalies konstitucijoje, ES įstatymuose ir tarptautinėse konvencijose.

BHC pirmininkės pavaduotojas Radoslavas Stojanovas naujienų agentūrai AFP sakė, kad įstatymu „draudžiama skleisti idėjas ir sąvokas, įskaitant mokslinę informaciją“.

Jis „netiesiogiai numato raganų medžioklę ir sankcionuoja bet kokias švietimo pastangas, susijusias su LGBTIQ žmonėmis mokykliniame ugdyme“, – pareiškime rašė vienos teisių grupės teisininkė Denica Liubenova, smerkdama įstatymą kaip „diskriminacinį“.

Šiuo metu politiškai nestabilios Bulgarijos politiniuose debatuose ir žiniasklaidoje dažnai pasigirsta homofobiškų idėjų.

Balkanų šalis nepripažįsta tos pačios lyties asmenų santuokų.

ES narė Bulgarija taip pat atsisako ratifikuoti Stambulo konvenciją dėl smurto prieš moteris prevencijos ir kovos su juo. Konvenciją daug šalies gyventojų laiko priemone pripažinti „trečiąją lytį“.

Trečiadienį vakare teisių grupės planavo protestuoti prieš pakeitimus.

Neseniai Sofijoje įsikūrusio Rinkos ekonomikos instituto (IME) ataskaitoje teigiama, kad „atstūmimas ir diskriminacija yra esminiai veiksniai, lemiantys LGBTIQ asmenų emigraciją“.

2021 metais Vengrija taip pat priėmė panašų įstatymą, draudžiantį LGBTIQ „skatinimą“ nepilnamečiams.