PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Veidai2019 m. Birželio 17 d. 13:45

Budinti globotoja: didžiausias pasiekimas, kai vaikas atpažįsta savo emocijas, išmoksta išsakyti nuomonę

Tauragė

anonymous anonymousŠaltinis: Etaplius.lt


88139

Iš nesaugios aplinkos vaiką paėmę vaiko teisių apsaugos specialistai visuomet ieško giminystės ar emociniais ryšiais susijusių asmenų, pas kuriuos galėtų laikinai nuvežti vaiką. Deja, bet tokia galimybė pasitaiko ne kiekvieną kartą paėmus vaiką. Tokiais atvejais gelbsti budintys globotojai, turintys reikalingus įgūdžius bei sąlygas kuriam laikui pasirūpinti vaiku. Apie budinčio globotojo darbą pasakoja viena Tauragės rajono budinčių globotojų – Jurgita.

Primename, jog budintis globotojas – tai asmuo, kuris laikinai likusį be tėvų globos vaiką prižiūri savo namuose, natūralioje šeimos aplinkoje, užtikrindamas jam fizinį ir emocinį saugumą, ugdymąsi, auklėjimą, atliepia vaiko poreikius ir suteikia kasdienę priežiūrą.

Širdis atvira ne tik biologinei dukrai

Nors be biologinės dukters Jurgita trečius metus augina nuolatinai globojamą mergaitę, meilės, gailestingumo bei rūpesčio atsargos pripildytos ir kitiems vaikams. Šiuo metu jos namuose be dvejų mergaičių apsistoję dar du vaikai – paauglys vaikinas bei kelių mėnesių kūdikis. Patį sprendimą tapti budinčia globotoja lėmė įvairialypė patirtis, susijusi su vaikų užimtumo koordinavimu. „Pradėti budinčios globotojos darbą nusprendžiau praeitų metų vasarą, tad, galima teigti, jog dirbu ne taip ir ilgai. Įvertinusi jūrų skautų vadovės, vaikų dienos centro koordinatorės darbo patirtis, asmenines patirtis auginant mergaites, jėgas bei gebėjimus, apsisprendžiau, jog įveiksiu šio darbo iššūkius,“ – dalijosi moteris.

Didelių reikalavimų tampant budinčia globotoja nebuvo

Jurgita papasakojo ir apie kelią, kurį turėjo nueiti, kad galėtų tapti budinčia globotoja. „Baigiau mokymus pagal GIMK programą. Teko išsiimti sveikatos pažymą, kartu su globos centro specialistėmis užpildyti klausimynus bei priimti specialistes į namus, kad jos įvertintų mano gyvenimo sąlygas. Didelių reikalavimų nebuvo – būti 21-65 metų amžiaus, išklausyti mokymus, turėti ne žemesnį nei vidurinį išsilavinimą ir tinkamas sąlygas vaikui augti bei ugdytis,“ – budintiems globotojams keliamus reikalavimus apibendrino Jurgita.

Pirmas susitikimas su atvežamais vaikais – nelengvas

Kiekvienas atvejis, kuomet atsiranda Jurgitos globos poreikis, individualus ir skirtingas, tačiau pašnekovė papasakojo, kaip atrodo įprasta situacija, kai vaikas atvežamas į jos namus. „Pirmiausiai sulaukiu Globos centro koordinatorės skambučio, sužinau, kiek, kokio amžiaus ir lyties vaikučių tą dieną laukti. Tuomet suruošiu reikiamus daiktus, rūbus, loveles, maistą bei kitus būtinus reikmenis ir laukiu vaiko teisių apsaugos specialistų kartu su vaikais. Pats pirmas susitikimas nebūna lengvas – vieni kitų nepažįstame, vaikai būna tylūs, nedrąsiai žvalgosi po nepažįstamus namus. Būna ir pykčio, baimės, nerimo apraiškų, tačiau, laikui bėgant, vaikai nurimsta, pradeda kalbėtis. Sulaukus kūdikio, viskas būna paprasčiau – čia nėra baimės ir neigiamų emocijų. Pasirūpinus kūdikio baziniais poreikiais ir skyrus dėmesio, mažylis visuomet nurimsta, šypsosi,“ – apie įprastą vaiko atvežimo procedūrą pasakojo budinti globotoja.

Pasitaiko ir iššūkių

Kaip ir kitose srityse, budinčios globotojos kasdienybėje taip pat pasitaiko iššūkių. „Manau, jog globotiniams sunkiausia su taisyklių laikymusi. Paauglystė apskritai nėra lengvas laikotarpis – esi lyg ir nebe vaikas, tačiau dar ir ne suaugęs. Dažnai būna netinkami autoritetai, kitoks realybės ir elgesio pasekmių suvokimas. Tokiais atvejais, manau, jog vienas svarbiausių dalykų – empatija. Pažvelgimas į tam tikras situacijas vaiko akimis padeda suvokti jo esamą padėtį, emocijas. Dažnai tenka savo ambicijas ir norus pasidėti į šoną, priimti vaiką tokį, koks jis yra, ir susitaikyti su tuo, kad, toli gražu, ne viską gali pakeisti“.

Šiame darbe matydama didžiulę prasmę Jurgita tiki - kiekvienas vaikas nusipelno meilės ir rūpesčio. Jeigu ir būna sunkesnių momentų - juos atperka grįžtamasis ryšys iš vaikų, jų teigiami pokyčiai ir geros emocijos. Didžiausias pasiekimas, kai iš pradžių nemokėjęs apie jausmus kalbėti ar savo nuomonės išsakyti vaikas pradeda bendrauti su tavimi kaip su savo šeimos nariu, atpažįsta savo emocijas, išmoksta išsakyti nuomonę.

Matantys prasmę ir galintys tapti budinčiais globotojais kviečiami kreiptis į savo gyvenamosios teritorijos savivaldybę. Čia būsite nukreipti į savivaldybėje veikiančią įstaigą, vykdančią Globos centro funkcijas.