PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2018 m. Sausio 20 d. 07:30

Budinčiu globotoju galime tapti kiekvienas

Vilnius

Viktorija ValčiukaitėŠaltinis: Etaplius.lt


26762

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė lankėsi Avižieniuose (Vilniaus r.), budinčių globotojų Kristinos ir Nerijaus Svitojų namuose. Šalies vadovė čia susitiko su budinčių globotojų šeimomis iš Vilniaus regiono ir kartu su NVO, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovais aptarė, su kokiomis problemomis susiduriama tapus globotojais, kokios pagalbos dar reikėtų, kad tokiai globai ryžtųsi vis daugiau šeimų.

Pasak Prezidentės, kiekvienas vaikas privalo augti šeimoje. Budintys globotojai – geriausias įrodymas, kad žmonės neabejingi kito nelaimei, yra pasirengę atverti namų duris ir savo šiluma bei meile dalintis su nelaimės ištiktais vaikais. Tokių žmonių ryžtas gali pakeisti šią situaciją iš esmės ir tapti puikiu pavyzdžiu kitiems. Tik tada, kai budinčių globėjų turėsime pakankamai, galėsime drąsiai užverti paskutinių globos namų duris. Šalies vadovė pabrėžia, kad tam labai svarbus visos visuomenės įsijungimas, pagalba ir supratimas.

Nuo šių metų įsigaliojo Prezidentės inicijuotos įstatymų pataisos, reglamentuojančios budinčių globotojų ir globos centrų veiklą. Pataisomis užtikrinamas globotojų atlygis, visapusė pagalba iškilus problemoms, galimybė derinti darbą ir globotojo veiklą ir kt.

Budintys globotojai, galintys pasirūpinti vaikais, kol jie bus grąžinti tėvams arba perkelti į nuolatinių globėjų ar įtėvių šeimą, – dar viena globos forma, galinti tapti realia alternatyva globos įstaigoms. Taigi, nuo šiol savivaldybėms sudarytos visos galimybės imtis iniciatyvos ir perorientuoti socialines paslaugas taip, kad vaikai į globos namus nebebūtų atiduodami ir tokių įstaigų pagaliau būtų atsisakyta.

Dalis savivaldybių iniciatyvos rengti budinčius globotojus ėmėsi nelaukdamos įstatymo įsigaliojimo. Šiuo metu 26 savivaldybėse veikia 116 budinčių globotojų, o reikėtų bent 5 kartus daugiau. Nors vaikų globos įstaigose mažėja, tačiau vien per praėjusius metus ten atsidūrė dar daugiau nei 1000 vaikų.

Pasak Prezidentės, sukurti visi įrankiai, kad globos pertvarka galėtų vykti sparčiai. Kai kurios savivaldybės jau tapo puikiais pavyzdžiais, kad pradėti veikti galima nelaukiant specialių įstatymų, užtenka iniciatyvos ir nevaldiško požiūrio į vaikus. Kitų neveiklumui pateisinti nebelieka argumentų.

Prezidentės iniciatyva padvigubinta parama globai šeimoje, padidinta parama šeimynoms ir ribojamas mažiausių vaikų patekimas į globos įstaigas. Taip pat paspartinti globos ir įvaikinimo procesai teismuose, o kiekviena savivaldybė įpareigota savo teritorijoje užtikrinti globėjų ir įtėvių parengimą. Siekiant užtikrinti dar didesnį vaikų saugumą, pakeistos ir Generalinio prokuroro rekomendacijos, nustatančios privalomus vaiko advokato dalyvavimo baudžiamosiose bylose atvejus.

Šiuo metu jau pertvarkomos 23 vaikų globos įstaigos, beveik 400 vaikų iš didelių įstaigų perkelti į bendruomeninius globos namus.