PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2019 m. Balandžio 5 d. 11:00

Bruksizmas – pavojingesnis už dantų kariesą

Šiauliai

Amžius. Bruksizmas paūmėja ir bręstant, tačiau dažniausiai vargina 25–45 m. žmones. (Flemming Fuchs nuotr.)

Jurgita KastėnėŠaltinis: Etaplius.lt


78651

Toli gražu ne visi esame girdėję apie bruksizmą. Nors tai nėra liga, šis sutrikimas daro didelę žalą mūsų sveikatai, o ypač – dantims.

Kenčia ir vaikai

Bruksizmas – tai nesąmoningas, nevalingas griežimas dantimis. Jį sukelia staigūs kramtomųjų raumenų susitraukimai ir stiprus žandikaulių suspaudimas.

Nekramtant ir būnant ramybės būsenoje, tarp dantų turėtų likti tarpelis. Nuo bruksizmo kenčiančių žmonių burnoje šio tarpelio nebelieka – juk miegodami jie negali kontroliuoti to, kas vyksta burnoje. Tiesa, bruksizmo priepuoliai išimtiniais atvejais gali pasireikšti ir dieną, tačiau tuomet labiau būdingas ne griežimas dantimis, o stiprus dantų sukandimas.

Manoma, kad pavienius bruksizmo simptomus gali jausti apie 5–20 proc. žmonių, nuolatinius – apie 5 proc. Dažnai bruksizmas kamuoja vaikus. Dantimis griežia apie 15 proc. visų vaikų. Bruksizmo priepuoliai pasireiškia 1–2 m. vaikams, kai dygsta pirmieji dantukai, taip pat 5–7 m. vaikams, kai pradeda dygti nuolatiniai dantys. Bruksizmas paūmėja ir bręstant, bet dažniausiai vargina 25–45 m. žmones.

Įtakos turi ir alkoholis bei rūkymas

Kodėl apskritai atsiranda bruksizmas? Priežasčių gali būti įvairių.

Pirmoji jau įvardyta – tai dantų dygimas. Taip pat – netaisyklingas sąkandis. Bruksizmą sukelti gali ir netinkamai atliktos odontologinės procedūros: netaisyklingi vainikėliai, tiltai, per aukštos plombos.

Bene dažniausiai pasitaikančios bruksizmo priežastys – nerimas, stresas, įtampa ir netgi neurozė, dėl kurios padidėja kramtomųjų raumenų jautrumas. Pastebėta, kad žmones, kurie stresą ir įtampą kaupia savyje, ši būklė kamuoja dažniau. Beje, būtent su nerimu, stresu ir įtampa yra susiję bruksizmo priepuoliai, pasireiškiantys dienos metu. Susierzinę kartais net nejaučiame, kaip stipriai sukandame dantis.

Manoma, kad bruksizmui įtakos taip pat turi tabako, alkoholio, psichoaktyviųjų medžiagų vartojimas ir kai kurie vaistai, pavyzdžiui, antidepresantai. Šią būklę stimuliuoti gali ir nepilnavertė mityba, kurioje stokojama vitamino B5, magnio.

Gydyti būtina

Dėl bruksizmo dyla dantų emalis ar net dentinas. Laikui bėgant, pradeda skilinėti dantys, lūžinėti plombos ar protezai, atsiranda jautrumas karščiui ar šalčiui. Labiausiai dėl bruksizmo kenčia iltiniai dantys.

Maža to, vargsta kramtomieji raumenys, kurie dirba, griežiant dantimis. Dėl intensyvios jų veiklos išsiskiria pieno rūgštis, kuri sukelia raumenų skausmą. Bruksizmas sutrikdo ir smilkininio apatinio žandikaulio sąnario veiklą. Dėl to sąnarys gali imti traškėti, skaudėti, skausmas gali plisti į galvą, ausis.

Dėl bruksizmo būtina kreiptis į gydytoją odontologą, kuris sudarys gydymo planą, jeigu reikės, nusiųs konsultacijai pas gydytoją ortodontą. Jeigu bruksizmo priežastys psichologinės, tuomet greičiausiai teks lankyti terapinius užsiėmimus, išmokti atsipalaiduoti.

Nuo bruksizmo kenčiantiems vaikams ir suaugusiesiems rekomenduojama nešioti kapą – plastikinę konstrukciją, kuri apsaugos dantis nuo dėvėjimosi, o sąnarius bei raumenis – nuo įtampos. Papildomam gydymui taip pat reikėtų vartoti magnio, kalcio ir B grupės vitaminų preparatų.

„Etaplius“ informacija

dovile.jpg

Ką pataria specialistai?

Šiauliečių pamėgtos odontologijos klinikos „DoviDenta“ gydytoja odontologė Dovilė Baranauskienė ragina nedelsti: jeigu pacientai įtaria, kad kenčia nuo bruksizmo, reikėtų kuo skubiau kreiptis į specialistus.

– Dėl bruksizmo nudilęs dantų paviršius yra atstatomas specialiomis plombomis. Ši procedūra atliekama ne tik dėl estetinio burnos vaizdo. Tokiu būdu yra pakeliamas sąkandis, nes netaisyklinga sąkandžio pozicija gali būti viena iš bruksizmo priežasčių.

Nuskilę dantys priekinėje zonoje yra atstatomi specialiomis estetinėmis plombomis.

Tam, kad būtų išvengta dantų nudilimo ar nuskilimo bruksizmo metu, pacientams gaminame individualias kapas. Jos gali būti nešiojamos ant viršutinio žandikaulio, ant apatinio arba ant abiejų – tai nusprendžia gydytojas, įvertinęs paciento būklę.

Jeigu į mus kreipiasi vyresnio amžiaus žmonės, bruksizmo sukeltas dantų nudilimas dažniausiai yra akivaizdžiai matomas. Gydant jaunesnius pacientus, ne visuomet galime pasakyti, ar jie kenčia nuo bruksizmo, nes nudilimo laipsnis nėra toks didelis. Tuomet klausiame papildomos informacijos: ar nekankina žandikaulio sąnario skausmas ir traškėjimas, ar artimieji nėra užsiminę, kad girdėjo pacientą naktį griežiant dantimis ir t. t.

Odontologijos klinikoje „DoviDenta“ teikiamos šios paslaugos: dantų protezavimas, dantų implantavimas, estetinis plombavimas, dantų kanalų gydymas, dantų šalinimas, burnos higiena, dantų ir dantenų gydymas.

dovidenta9150x150.jpg

Odontologijos klinika „DoviDenta“
Vilniaus g. 40, Šiauliai
8 684 86 426, info@dovidenta.lt
www.dovidenta.lt

Reklama