|
Vilnius![]() | Kaunas![]() | Klaipėda![]() | Šiauliai![]() | Panevėžys![]() | Marijampolė![]() | Telšiai![]() | Alytus![]() | Tauragė![]() | Utena![]() |
Marcela Durán / TV3 nuotr.
EtapliusŠaltinis: Pranešimas spaudai
M. Durán – viena ryškiausių šiuolaikinio tango šokėjų ir pedagogių. Ji savitu būdu jungia šio šokio techniką su elegancija ir gilia emocine išraiška. Dėmesys moteriškumui, elegancijai, improvizacijos laisvei ir subtiliam ryšiui poroje – tuo išsiskiria Marcelos choreografija.
Kaip rašė Vilniaus tango teatras, kuriame viešėdama Lietuvoje M. Durán surengė savo pasirodymus, tarptautinei publikai ji geriausiai žinoma kaip Brodvėjaus tango šou „Forever Tango“ žvaigždė – jos pasirodymai su ilgamečiu partneriu Carlosu Gavito įėjo į tango istoriją kaip kultiniai duetai, įkvėpę ištisas šokėjų kartas.
Vėliau Marcela šoko tokiuose garsiuose projektuose kaip Tango Seducción ar Tango Revolución, gastroliavo ir tęsia gastroles Europoje, Azijoje, JAV bei Artimuosiuose Rytuose.
O šiandien M. Durán yra nepriklausoma menininkė ir pedagogė, rengianti meistriškumo pamokas, teorinius seminarus ir individualius mokymus visame pasaulyje.
Sekmadienio laidoje – išskirtinis interviu su pirmą kartą Lietuvoje viešinčia unikalia tango šokėja. „Taip, mūsų daug, bet aš esu viena garsesnių. Mes, tango šokėjai, esame tarsi savos Buenos Airių kultūros ambasadoriai“, – pasakos Marcela.
Mama prieštaravo Marcelos norui šokti tango
Šokėja prisimins ir pačią pradžią. Kaip teigs, pagrindinis jos tikslas buvo įkvėpti šokti kitus. „Ir, iš tikrųjų, pasižiūrėję spektaklį „Forever tango“, žmonės užsimanydavo ir patys šokti tango“, – pripažins ji.
O ir sąlygos skleistis jos talentui buvo iš pirmo žvilgsnio palankios. Marcelos tėtis grojo bandonija – instrumentu, kurį į Argentiną atvežė vokiečiai.
„Tango – imigrantų šokis. Po karo į Argentiną atvyko daug vokiečių, tačiau daugiausiai – italų ir ispanų. Galbūt šių žmonių nostalgija savo šaliai <...> pagimdė tango šokį“, – sakys ji.
Tiesa, nors jos tėtis buvo muzikantas, tačiau Marcelos mama nenorėjo, kad dukra šoktų tango. „Ji sakė, kad šis šokis pernelyg seksualus. Kodėl turėtum leisti tave apkabinti vyrams, kurių net vardų nežinai?
Aš atsakiau: „Mama, tai buvo prieš šimtą metų.“ Nes Tango tikrai gimė viešnamiuose. Tačiau mano mama nenusileido ir man linkėjo kitokio gyvenimo. Visgi, kuo labiau ji man draudė šokti, tuo labiau aš to norėjau“, – pripažins moteris.
Drovumą padėjo įveikti tango ritmas
Vėliau ji įstojo į nacionalinę šokio mokyklą. Iš pradžių, kaip paatviraus Marcela, ji buvo labai drovi mergina. Tačiau su kiekvienu šokio žingsneliu laisvė vis labiau plūdo į kūną ir mintis.
„Mama pasakė, kad mokydamasi šokio mokykloje ir ant scenos, turėsiu susikurti savo asmenybę – šokis išlaisvins, tapsiu nepriklausoma. Rimtai priėmiau jos žodžius – tapau baleto ir šiuolaikinio šokio šokėja“, – prisimins Marcela.
Anot M. Durán, yra du būdai šokti tango: scenoje, profesionaliai, arba mėgėjiškai, socialiai. Tačiau yra svarbi sąlyga – šokiui, kaip ir pokalbiui, reikia dviejų.
„Tango – tai trijų minučių trukmės gražūs, labai intymūs santykiai tarp vyro ir moters. Tai yra tarsi jųdviejų pokalbis. Per šias tris minutes vyras siūlo mums judesius, o mes juos priimame arba ne, suprantame, arba ne“, – sakys šokėja.
Kaip Marcela atsirado Brodvėjuje?
Šiame stiliuje būtent moters žodis yra paskutinis, tad viskas priklauso nuo jos. „Tango būtini trys elementai: nuostabi, sielą paliečianti muzika, vyras ir moteris“, – atskleis ji.
O ko reikia, kad taptum profesionalia šokėja? Marcela įvardins svarbius aspektus.
„Pirmiausiai reikia atviros širdies, kad galėtum atsiverti ir per apsikabinimą perduoti savo jausmus. Mėgėjiškai šokamas tango yra paprastesnis, o atliekamas scenoje – sudėtingesnis“, – dėstys M. Durán.
Marcela taip pat atskleis, kaip ją keliai atvedė į Brodvėjaus teatro sceną. „Vieną dieną „Forever Tango“ kūrėjas pamatė mane šokant milongą Buenos Airėse ir pakvietė šokti į savo šou. Tuo metu nežinojau, ar šis šou truks savaitę, ar metus, tačiau, kaip sako pats pavadinimas, jis trunka amžinai.
Po dviejų metų San Franciske, mūsų šou buvo pratęstas – kiekvieną vakarą atsirasdavo visokių naujienų, patobulinimų, ir, galų gale, mus pakvietė į Brodvėjų. Taip ir vėl nuo penkių savaičių šou prasitęsė iki dvejų metų. Tuomet vėl grįžome ir išvykome į nuostabias gastroles po visą pasaulį“, – kalbės ji.
Taip pat Marcela papasakos ir apie savo šeimą. Po daugelio metų, ji ištekėjo už „Forever Tango“ režisieriaus – to paties vyro, kuris kadaise ją pakvietė į savo šou ir apvertė gyvenimą aukštyn kojomis. Kartu jie augina dvi dukras.
„Dukros užaugo tango muzikos ir šokio apsuptyje. Viena iš jų šiek tiek ir šoko. Jų žinios apie tango muziką ir šokį yra labai gilios“, – sakys ji.
Ilgametis šokio partneris ir batelių skaičius
Be to, moteris paatviraus ir apie ilgametį šokių partnerį Carlosą Gavito, kuris buvo gerokai už ją vyresnis.
„Daug visko įvyko, bet galų gale ėmėme kartu šokti. Tai buvo taip ypatinga, kad jis apibūdino, jog šokti su manimi buvo taip gera, kaip suradus savo rankai tobulai tinkančią pirštinę. Tai, kaip mūsų šokantys kūnai tarpusavyje derėjo, buvo magiška. 10 metų iki Carloso ligos ir mirties mes šokome, mokėme, įkvėpėme žmones šokti visame pasaulyje – Europoje, Azijoje, JAV. Kiekvieną savaitę buvome vis kitame mieste. Nuolat keliavome – tai buvo taip nuostabu ir gilu! Visą savo laiką skyriau tik šokiui ir mokymui“, – atviraus ji.
Šiandien Marcela turi ne tik didelę šokio patirtį, bet ir... daug šokių batelių. Kiek tiksliai – ir pati negali atsakyti.
„Niekad negalėčiau į gastroles nusivežti visų savo batų – turiu rinktis“, – juoksis ji ir pridurs, kad keliaudama visada vežasi vieną porą batų rankiniame bagaže, nes negali būti garantuota, kad registruotas lagaminas atvyks laiku.
Be to, Lietuvoje pirmą kartą apsilankiusi Marcela teigs, jog lietuvių bendravimo kultūra jai netgi primena Argentiną. Taip pat ji prabils apie vieną svarbią veiklą, kurią dievina laisvu nuo šokio metu. Daugiau apie tai – sekmadienio laidoje.
TV3 nuotr.
„Floristiniame deserte“ – gėlių šokis
Pokalbis su Brodvėjaus žvaigžde floristikos dizainerę Kristiną Rimenę įkvėps sukurti kompoziciją tango tema. Šįkart raudonos gėlės su išraiškingų linijų šakomis šoks tango.
Ji komponuos raudoną rožę, burnotį, kalijas, porą strelicijos lapų.
Svarbiu akcentu taps džiovinto maumedžio šaka. Žiūrėdama į ją, Kristina iškart tarsi regės dviejų žmonių aistringą šokį.
Laida „Pasaulis pagal moteris“ – sekmadieniais, 10 val. tik per TV3.