PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sportas2018 m. Balandžio 12 d. 10:54

Šiauliuose startavęs braziliškojo Jiu-Jitsu imtynių treneris: „Kovą ne visada laimi fiziškai stipresnis“

Šiauliai

Modestas Ušinskas. Redakcijos nuotr.

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


34299

Technika, mąstymas, ištvermė, savigyna – keletas žodžių, galinčių apibūdinti Lietuvoje dar menkai žinomą kovos meną. Braziliško Jiu-Jitsu (džiudžitsu) imtynės, pasak trenerio, Lietuvos braziliškojo džiudžitsu asociacijos (LBJJA) valdybos nario Modesto Ušinsko – bene sparčiausiai pasaulyje populiarėjanti imtynių rūšis. Dinamiškų, universalių ir didelę veiksmų laisve pasižyminčių imtynių kovos subtilybių jis pradėjo mokyti ir šiauliečius.

Kas yra BJJ? Braziliškasis Jiu-Jitsu (BJJ, liet. džiudžitsu) efektyviausias kovos menas parteryje, neatsiejama-MMA sporto šakos dalis bei puiki savigyna. BJJ yra kovos menas, kurio tikslas kontroliuoti besipriešinantį asmenį ir priversti jį pasiduoti laužimu arba smaugimu. Priešininko kontroliavimas yra lengvesnis ant žemės negu stovėsenoje, todėl didžioji dalis technikos yra orientuota i kovos pervedimą ant žemės naudojant metimus arba griovimus ir užsiimant dominuojančias padėtis, kuriose priešininkas tampa nepavojingas.

Pirmas žingsnis – klubas Pakruojyje

Sportas Modesto Ušinsko gyvenime, galima sakyti, stipriai įsišaknijęs. Nuo jaunystės imtynes kultivuojantis sportininkas atskleidžia, kad vienas drąsiausių, o tuo pačiu svarbiausių žingsnių jo gyvenime – įkurtas sporto klubas Pakruojyje. „Neseniai atšventėme klubo penktąjį gimtadienį“, – džiaugsmu dalijasi M. Ušinskas.

„Jiu-Jitsu pradėjau sportuoti išvykęs į Airiją padirbėti kaip daugelis lietuvių. Nuo tada šis sportas tapo neatsiejama mano gyvenimo dalis. Kilo idėja, kad mokyti imtynių reikia pradėti ir kitus, todėl draugų paragintas įkūriau sporto klubą Pakruojyje. Idėja pasiteisino, nes susidomėjusių atsirado tikrai daug. Po penkių metų nuoseklaus darbo manau atėjo laikas judėti pirmyn. Bendradarbiaujant su „Fighting and Fitness" centro vadovu ir treneriais, nusprendėme pradėti šias imtynes kultivuoti ir Šiauliuose. Startavome šių metu vasario mėnesį“, – pasakoja treneris.

Nugali ne jėga, o technika ir mąstymas

Braziliškas Jiu-Jitsu nuo kitų dvikovos menų skiriasi tuo, kad rungiantis nugali ne jėga, o technika ir mąstymas. Neveltui šis sportas vadinamas „žmonių šachmatais“. Gerokai silpnesnis priešininkas, gerai įvaldęs šio dvikovos meno techniką, gali nugalėti fiziškai stipresnį varžovą.

Apibūdindamas dar menkai girdėtą imtynių rūšį, M. Ušinskas įvardija pagrindinį išskirtinumą: „Mano supratimu, braziliškas Jiu-Jitsu – pati universaliausia imtynių rūšis. Šiose imtynėse yra galimi visi imtynių veiksmai, kurie, paprastai, kitose imtynėse yra draudžiami. Pavyzdžiui, dziudo imtinėse galimi įvairūs metimai, griovimai, skausmingi rankų veiksmai, smaugimai, tačiau negalimi kojų laužimai. Sambo imtynių metu galimi kojų, rankų laužimai, metimai, griovimai, bet negalimi smaugimai. Tuo metu braziliško Jiu-Jitsu imtynių metu galimi visi imtynių veiksmai.“

Iš šalies atrodytų, jog kova, kurioje tokia didžiulė veiksmų laisvė, turėtų būti skausminga ir agresyvi, tačiau M. Ušinskas suskumba patikslinti – traumos čia yra itin retas reiškinys. Treneris akcentuoja, jog treniruočių metu ugdoma disciplina ir etika, tad sportininkai privalo saugoti vienas kitą: „Visada visiems kartoju – nereikia demonstruoti jėgos, nes čia visi atėjome mokytis kuo efektyviau panaudoti įgytas žinias, o ne traumuoti vienas kitą.“

Imtynėse iš tiesų traumų pasitaiko žymiai mažiau, nei, pavyzdžiui, futbolo ar krepšinio treniruotėse. Treniruočių metu didelis dėmesys skiriamas technikos atidirbimui. Kiekvieną veiksmą ar pratimą stengiamasi pakartoti kuo tiksliau ir kuo daugiau kartų. Taip technika įsisavinama efektyviau. Na, o kuo daugiau išmokstama, tuo lengviau kovoti su priešininku.

img-4641.JPG

Pradėti sportuoti niekada nėra vėlu

Pradėti praktikuoti šią sporto šaką nėra vėlu sulaukus net ir 40 metų, nes pasaulyje braziliško Jiu-Jitsu turnyruose dalyvauja ir vyresni nei 50 metų vyrai. Tiesa, pats treneris sako, kad norint pasiekti aukštų rezultatų, pradėti treniruotis reikėtų kuo anksčiau.

Pakruojyje įsikūręs braziliško Jiu-Jitsu klubas „SKORPIONAS-BJJ“ sulaukė didžiulio pasisekimo ir populiarumo. Palyginti nedideliame miestelyje esančio klubo bendruomenė skaičiuoja virš 70 narių, kurių tarpe – tiek jaunimas, tiek vyresnio amžiaus sportininkai. M. Ušinskas atskleidžia, kad per penkerius metus nuoseklaus darbo sukaupta ir nemažai pasiekimų bei laimėjimų.

M. Ušinskas neslepia savo misijos ir apie ateitį kalba garsiai: „Kadangi esu ne tik treneris, bet ir Lietuvos BJJ asociacijos valdybos narys, mano tikslas – plėsti Jiu-Jitsų imtynių sportą Lietuvoje, organizuoti varžybas, seminarus ir pritraukti kuo daugiau žmonių užsiiminėti būtent šia imtynių sporto šaka. Todėl viliuosi, kad aktyvūs ir sportiški šiauliečiai taip pat susidomės šia sporto šaka. Nors galiu teigti, kad susidomėjimas tikrai auga.“

Treniruočių vieta – „Fighting and Fitness centras“

Adresas – Aido g. 12.

Treniruočių laikas: antradienis, ketvirtadienis, penktadienis 20:00 val.

Reklama