PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2022 m. Liepos 14 d. 16:07

Borisas Johnsonas buvo Ukrainos numylėtinis. Dabar, kai jis traukiasi, Ukraina baiminasi, kas bus toliau

Lietuva

„Youtube“ stop kadras

Alaina ŠtreimikytėŠaltinis: CNN


240258

Kai prieš savaitę, po desperatiškų mėginimų įsikibti į valdžią, Borisas Johnsonas viešai paskelbė, kad pasitrauks iš Jungtinės Karalystės ministro pirmininko pareigų, nepaisant istorinio vyriausybės maišto, jo sprendimas sukėlė palengvėjimą Vestminsteryje.

Tačiau Ukrainoje ši naujiena buvo sutikta su liūdesiu

Johnsonas buvo vienas ryškiausių Ukrainos rėmėjų, kol ji bando apsiginti nuo Rusijos puolimo. Dabar jo pasitraukimas sukėlė nuogąstavimus, kad Jungtinės Karalystės parama, kuri šiemet siekia 3,8 mlrd. svarų (4,5 mlrd. Eur.) – gali pradėti mažėti.

Susivienijus visam Vakarų pasauliui, Ukrainai netrūksta šalininkų. Tačiau Johnsonas buvo laikomas ypatingu sąjungininku Kijeve. Balandžio pradžioje jis tapo vienu iš pirmųjų užsienio lyderių, išvykusių į nesaugią kelionę Ukrainoje, o praėjusį mėnesį ten grįžo dar vieno netikėto vizito.

Johnsonas užmezgė glaudžius ryšius su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu. Ukrainos prezidentas sakė, kad jam liūdna matyti jį pasitraukiant.

Liūdesio neslėpė ir Ukrainos prezidentas

"Mes visi išklausėme šią naujieną su liūdesiu. Ne tik aš, bet ir visa Ukrainos visuomenė" – ketvirtadienį per telefoninį pokalbį Johnsonui sakė Zelenskis. „Neabejojame, kad Didžiosios Britanijos parama bus išsaugota, tačiau jūsų asmeninė lyderystė ir charizma padarė šį ryšį ypatingu“ – pridūrė Zelenskis.

Kol Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas sulaukė kritikos iš Zelenskio, kuris kaltino jį dėl per ilgo dialogo bandant susitarti su Rusija, Johnsonas visada buvo laikomas neabejotinu šalininku.

Kadenciją baigiantis Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas yra toks populiarus Ukrainoje, kad keli miesteliai jau pasisiūlė pavadinti gatves jo vardu. Vos pasklidus žiniai apie jo atsistatydinimą, pirmaujantis prekybos centrų tinklas „Silpo“ prie savo logotipo pridėjo iliustraciją su Johnsono susivėlusiais šviesiais plaukais.

Ukrainos prezidento patarėjas Michailas Podoliakas pavadino Johnsoną „didvyriu“, o užsienio reikalų ministras Dmitrijus Kuleba sakė, kad britų lyderis yra „bebaimis žmogus, pasirengęs rizikuoti dėl tikslo, kuriuo tiki“.

292405676_5648047938539402_4922739242398765618_n.jpg

Сільпо feisbuko nuotr.

Karas tinkamas laukas Johnsonui pamėgdžioti savo herojų

Britų žurnalistas Peteris Kellneris teigė, kad Johnsono atsidavimą Ukrainai greičiausiai įkvėpė istorija ir jo paties politiniai poreikiai.

„Ukraina suteikė Johnsonui retą šansą pamėgdžioti savo herojų: laikytis griežtos ir bekompromisės pozicijos šiuo klausimu, kuris yra ir moralinis, ir karinis“, – elektroniniame laiške CNN žurnalistams sakė jis, turėdamas omenyje gerai žinomą Johnsono susižavėjimą Didžiosios Britanijos Antrojo pasaulinio karo lyderiu Vinstonu Čerčiliu. Kellneris pridūrė, kad Johnsonas dažnai stengdavosi nukreipti dėmesį į Ukrainą ištikus krizei jo paties šalyje.

Rusijos invazija įvyko tuo metu, kai Johnsonas įsivėlė į skandalą dėl savo pasilinksminimų griežto karantino metu. „Jis nėra pirmasis ir nebus paskutinis šalies lyderis, pasinaudojęs kietumu užsienyje, kad nuslėptų savo silpnumą namuose“ – tęsė žurnalistas.

Šalių bendradarbiavimas prasidėjo dar 2014 m.

Etaplius.lt redakcija primena, kad nors Johnsonas ir atkakliai padėjo Ukrainai, tačiau Didžiosios Britanijos įsipareigojimas padėti jai susidoroti su Rusija prasidėjo dar prieš jam ateinant į valdžią – kai Rusija 2014 metais neteisėtai aneksavo Krymą.

2015 m. JK kariuomenė pradėjo operaciją „Orbital“, kurios tikslas buvo teikti nurodymus ir mokymus Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms.

Šie santykiai dar labiau sustiprėjo 2016 m., kai abi šalys pasirašė 15 metų trukmės gynybos bendradarbiavimo susitarimą, kuriame pagrindinis dėmesys buvo skiriamas karių mokymams ir dalijimuisi žvalgybos duomenimis.

Vis dėlto, tuo metu JK nenorėjo aprūpinti Ukrainos ginklais, baimindamasi, kad bet kokios ginkluotės tiekimas paaštrins konfliktą ir supykdys Rusiją.

Situacija pasikeitė praėjusių metų pabaigoje, kai Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pradėjo telkti karius prie Ukrainos sienos.