Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Viktorija ValčiukaitėŠaltinis: Etaplius.lt
Gyvename tokiame amžiuje, kai dažnai knyga ir spauda yra per prievartą brukama, o ne draudžiama, kaip XIX amžiuje, tačiau ir dabar knygas nešiojamės ir dalijamės, o jos nebūtinai turi turėti fizinį pavidalą. Juk būna tokių vidinių knygų, kurios užima nemažai vietos širdyje. Tuomet gera pasidalinti tai su kitais. Tai tokia knygnešystės forma – iš širdies į širdį. Knygnešystė Lietuvai yra dovana ir amžinas klausimas, kas mes būtume, jei knygnešiai prieš 100 metų nebūtų nešę lietuviško žodžio.
Tokie žodžiai skambėjo kovo 17 d. bibliotekos organizuotoje chorinio dainavimo, eilių ir prisiminimų popietėje, kuri buvo skirta Knygnešio dienai.
Knygnešio iš Purviškių kaimo Jurgio Bielinio vardą turinti Biržų biblioteka šiemet minėjo dvi svarbias datas, susijusias su šiuo žmogumi: sausio mėnesį sukako lygiai 100 metų nuo J. Bielinio mirties, o kovo 16 d. - 172 metai nuo jo gimimo.
Knygnešio diena bibliotekoje yra minima kasmet. Biržiečiai jau įsiminė, kad Lietuvoje ji švenčiama kovo 16-ąją, per knygnešių karaliumi vadinamo mūsų kraštiečio Jurgio Bielinio gimtadienį.
Jau ne kartą girdėjome ir pamename, kad knygnešystė - unikalus, niekur kitur nevykęs reiškinys, suvokiamas tik lietuviams, įtrauktas į UNESCO, o pats žodis "knygnešys" labai dažnai neturi tikslaus vertimo į kitas kalbas.
Suvokiame ir tai, kad vargu ar šį tekstą skaitytume lietuviškai, jei ne XIX a. pabaigos - XX a. pradžios didžiavyriai ir didžiamoterys, iš Mažosios Lietuvos gabenę ir platinę lietuvišką spaudą kaimo sodybose, lietuvybei neabejinguose dvaruose ir mirtimi ar tremtimi už lietuviškos spaudos laikymą rizikavusių žmonių namuose.
Kovo 17 d. renginio brangiausias, laukiamiausias svečias buvo knygnešio J. Bielinio proprovaikaitė Viktorija Silenkovaitė, į Biržus atvykusi iš Vilniaus su savo vadovaujamu jaunimo choru "Melika".
V. Silenkovaitė Knygnešio dienos dalyviams dovanojo gražų ir skaidrų reginį: choras "Melika" giedojo, Danielius Šnaras ir Orinta Matulionytė iš Kaštonų pagrindinės mokyklos (jų mokytoja - Aušra Macienė), bibliotekos metodininkė Aušra Jakubelskienė skaitė eiles, vyr. bibliotekininkė Dalia Motiejūnienė kalbėjo apie anų dienų ir šiuolaikinės knygnešystės sąsajas, o Aldona Kolopailienė, buvusi bibliotekininkė, gyvenanti knygnešio gimtajame Purviškių kaime, skaitė ištrauką iš literato Valentino Dagio romano "Prabėgę metai".
Smagu, kad renginys sulaukė ir vadovų dėmesio: V. Silenkovaitę, Biržų biblioteką, biržiečius Knygnešio dienos proga sveikino rajono vadovai meras Valdemaras Valkiūnas, jo pavaduotoja Irutė Varzienė ir Seimo narys Viktoras Rinkevičius.
O tikrąją Knygnešio dieną, kovo 16, biblioteką aplankė apie 100 mokinių iš miesto ir rajono mokyklų. Jie dalyvavo trijose edukacinėse programose. Diena vadinosi „Knygos likimo intrigos“.
Mažiesiems edukaciją „Knygnešio keliai“ vedusi vyr. bibliotekininkė D. Motiejūnienė džiaugėsi sulaukusi net 4 mokinių grupių iš "Atžalyno", Nemunėlio Radviliškio ir Germaniškio pagrindinių mokyklų. Vaikai patys šoko į aulinius batus, matavosi kailinėlius ir, įsivaizduodami speigą ir pūgą, slaptai "nešė" knygas.
Biržų „Saulės“ gimnazijos dvi pirmokų klasės dalyvavo edukacijoje „Nesąmonė! Kas galėjo drausti knygas?“, kurią vedė vyr. bibliotekininkė, Knygnešio dienos renginių sumanytoja ir pagrindinė organizatorė Liuda Prunskienė. Mokiniai sužinojo knygų draudimo istoriją, priežastis, susipažino su draudžiamų knygų pavyzdžiais. Mokiniai turėjo galimybę skaityti „graždankos“ tekstus, rašė Dabarties laiškus Praeičiai – tai laiškai Knygnešiui, Knygai, Gimtai kalbai.
Edukacijoje „Knygos virsmas“, kurią vedė vyr. bibliotekininkės Džiugilė Misevičienė ir Rūta Valiūnė, dalyvavo „Saulės“ gimnazijos antrokai. Edukacijos metu mokiniai susipažino su knygos istorija: nuo akmens bei molio knygų, papiruso, pergamento, popierinių rankraščių iki spausdintų ir elektroninių knygų, patys rišo „kipu“ mazgus.
Nuo šiol bibliotekos skaitykloje veikia improvizuota ekspozicija Jurgiui Bieliniui atminti - kiekvienas bibliotekos lankytojas gali įsiamžinti jos fone.
O mes, Jurgio Bielinio bibliotekos bendruomenė, linkime, kad Knygnešio diena būtų dar viena graži Laisvės šventė šalia Sausio, Vasario ir Kovo didžiųjų datų. Viskas - tarsi vientisa giesmė. Visiems - nuo paprasto žmogaus iki valdžios atstovo.