PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Laisvalaikis2018 m. Rugpjūčio 2 d. 14:20

Biržų miesto šventė nukels atgal į praeitį

Panevėžys

Pixabay.com nuotr.

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


47360

Rugpjūčio 4 d., Biržų miesto šventės metu, viena Biržų gatvių persikels į tarpukario laikus. Ten bus galima ne tik išsiburti iš kavos tirščių ar gauti rekomendacijų kūno raumenims stiprinti, bet ir iš tiesų įsigyti lašinių arba ožką. Biržiečius ir miesto svečius įtraukiantis sumanymas – Boriso Dauguviečio mėgėjų teatro iniciatyva.

Biržų Šv. Jono Krikštytojo bažnyčios link vedančioje gatvėje raštininkas priima skundus – vėliau šie paviešinami turguje. Aplink vaikštinėja burmistras su žmona, damos geria arbatą, vaikinai kilnoja svarmenis, kažkur prabėga pasiuntinukas, o kunigas maloniai atsako užkalbintas. Turguje vykstant intensyvioms deryboms svarbu išlikti dėmesingam, kad neapšvarintų čigonė. Vyrauja pakili nuotaika, sklando lašinių ir šviežios duonos kvapai, skamba tarpukario dainos.

Tokia atmosfera Biržų Rotušės gatvę apgaubs rugpjūčio 4 d., šeštadienį, kai Biržų miesto šventės metu dramos kolektyvų aktoriai atkurs tarpukario atmosferą, įsikūnydami į to meto „grietinėlės“ vaidmenis. „Atgal į praeities Biržus“ pavadintas teatralizuotas pasižmonėjimas įtrauks per 60 aktorių.

Įsitrauks ir gyventojai

Pasak paveldosaugos specialisto Daliaus Mikelionio iš Biržų r. savivaldybės, Smetonos laikais Rotušės gatvė buvo pagrindinė, įvažiuojant į Biržus. Pati Rotušė – vienas pirmųjų modernizmo pavyzdžių mieste – anksčiau būdavo ten, kur šią dieną – Biržų regioninio parko lankytojų centras. Būdavo įprasta, kad į miestą atvažiavęs valstietis mūrinėje karčemoje palikdavo arklius, pasipuošdavo ir tuomet traukia į miestą. Ką jis ten pamatydavo?

„Prie dabartinės „Biržų duonos“ kepyklos bus įrengta „Damų arbatėlė“, kur bus galima pasivaišinti kava bei arbata, o susėdusios moterys minės to meto aktualijas, dalysis apkalbomis ir burs iš kavos tirščių. Ten, kur šiuo metu – „Swedbank“, bus grožio salonas: damos nešykštės patarimų apie šukuosenas, madas, patars, kaip išsaugoti skaisčią odą. Vyks ir sporto kursai: visi norintys bus pasverti, pamatuoti, sužinos, kaip prižiūrėti savo kūną, kokius pratimus daryti, kaip gyventi“, – pasakojo Vita Vorienė, Boriso Dauguviečio mėgėjų teatro režisierė.

Aktoriams talkins Biržų krašto muziejaus „Sėla“ darbuotojai: kiekvienoje teminėje stotelėje netrūks unikalių tarpukario daiktų, dar labiau „įtikinančių“ to laikmečio atmosfera. Anot V. Vorienės, aktoriai iš dramos kolektyvių sudarys apie 40 žmonių, Boriso Dauguviečio teatro aktoriai – dar 20 žmonių. Visgi tikslų persirengėlių skaičių sunku nusakyti, nes prie specifinio pasižmonėjimo prisijungia ir patys biržiečiai.

Turgus iš senelių istorijų

Rotušės aikštėje, prie Šv. Jono Krikštytojo bažnyčios, vyks ūkininkų turgus: jame bus prekiaujama maisto produktais; stoviniuos arkliai, avys, ožkos.

„Nors Vilniaus Kaziuko mugėje – gražu, įžengti į smetonišką turgų yra kažkas neįtikėtino, kaip iš senelių istorijų: net čigonės laksto, kurios gali apvogti! Pernai ten vaikštinėjau su Lenkijos delegacija, kurie dar šventei neprasidėjus prisipirko dešrų, sūrio, lašinių. Visi, kas į tokį turgų užsuka, tuščiomis neišeina“, – juokėsi D. Mikelionis.

Turguje stovės ir bačka, ant kurios atsistojus bus skaitomi pranešimai, dalijamasi informacija, gąsdinama nusikaltimais. Medžiagą teatralizuotam pasižmonėjimui V. Vorienė rinko iš įvairių archyvų, skaitydama tuometines aktualijas.

„Štai šis nusikaltimas įvyko iš tiesų: viename valsčiuje, tokiame ir tokiame kaime, ryte atsikėlusi šeima pamatė, kad dukrai nukirpti ir po aslą padriekti plaukai. Manau, po tokio įvykio visi prieš miegą pradėjo rakinti duris“, – pasakojo teatro režisierė.

Boriso Dauguviečio teatras Biržuose veikia keturiolika metų, aktyviai dalyvaudamas miesto šventėse, o kiekvieną pavasarį pastatydamas po premjerą. 2013 m. mėgėjų teatras pelnė didžiausią apdovanojimą Lietuvos mastu – Aukso Paukštę. Pasak V. Vorienės, tais pačiais metais teatrui suteiktas Boriso Dauguviečio vardas: B. Daguvietis Biržuose dirbęs, režisavęs, Latvijos pasienyje – jo gimtinė.

Kai vienos dienos – per mažai

Biržams aplankyti reikia mažiausiai poros dienų, įsitikinęs Biržų meras Valdemaras Valkiūnas. Šiaurės Lietuvos kraštas garsus savo istorija, jame apstu lankytinų objektų ir pramogų: vyksta alaus degustacijos, galima aplankyti pilį, Biržų krašto muziejų „Sėla“, pusmėnulio formos apžvalgos bokštą, Senovinės technikos muziejų, paplaukioti laivu, pažaisti „Monteboll“, apžiūrėti smegduobes (jų – apie 12 tūkst.).

„Į kasmetinę miesto šventę atvyksta labai daug turistų; tai būna proga į gimtinę sugrįžti ir emigrantams. 2-3 kartus didesni miestai nepritraukia tiek žmonių, kiek rugpjūtį suguža į Biržus, kadangi šventės programa – labai įvairi“, – pasakojo miesto meras pridurdamas, jog nepaisant daugybės traukos objektų bei iniciatyvų, šiuo metu vykdomi projektai, kuriais siekiama dar labiau pagražinti miestą, padidinti trauką.

Biržų miesto šventė vyks pirmąjį rugjūčio savaitgalį, 3-5 dienomis. Trijų dienų šventės programa – didžiulė, aprėpianti nuo tarmiškų eilėraščių konkurso iki bėgimo maratono. Ši tradicija tęsiama kone 20 metų.