PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Gamta2021 m. Birželio 4 d. 22:01

Birželio naktų dovanos: užtemimas, sidabriškieji debesys, superpilnatis

Vilnius

Unsplash.com nuotr.

Reporteris AgnėŠaltinis: Etaplius.lt


177313

Startavo pirmasis vasaros mėnuo, kurio trumpiausios naktys tikrai dažnai privers akis pakelti aukštyn.

Birželis yra vienas iš vos kelių mėnesių, kuomet pasirodo reti sidabriškieji debesys, plūduriuojantys maždaug 80 kilometrų aukštyje virš Žemės paviršiaus ir matomi Šiauriniame pusrutulyje. Tai gerokai didesnis aukštis nei tas, kuriame formuojasi kitų tipų debesys ar aukštis, kuriame skraido lėktuvai.

Sidabriškieji debesys, dėl savo spalvos ir spindesio dar yra vadinami „elektrinės mėlynos spalvos debesimis“. Dėl kampo, kuriuo saulės šviesa patenka į atmosferą, šie unikalūs debesys gali būti matomi tik tolimojoje Šiaurinio pusrutulio dalyje, tomis savaitėmis, kurios supa birželio mėnesio saulėgrįžą.

Be sidabriškųjų debesų taip pat bus galima pasigrožėti ir kitais reiškiniais. 

„Ugnies žiedo“ Saulės užtemimas

Praėjus šiek tiek daugiau nei dviem savaitėms po Saulės, Žemės ir Mėnulio išsilygiavimo suformuojant Mėnulio užtemimą, šie trys dangaus objektai dar kartą išsirikiuos, tačiau kita seka, ir sukurs Saulės užtemimą.

Saulei tekant ketvirtadienį, birželio 10 d., Mėnulis pradės blokuoti Saulę virš dalies šiaurės rytinės JAV ir rytinės Kanados. Stebėtojai gali tikėtis bent trumpai išvysti dalinį Saulės užtemimą.

Apie vidurdienį, vietos laiku, didžioji dalis Europos taip pat galės stebėti dalinį Saulės užtemimą.

Šio užtemimo stebėjimui būtina tinkama akių apsauga, nes žiūrėjimas tiesiogiai į Saulę gali sukelti rimtus, nepagydomus akių pažeidimus.

Artėjantis užtemimas bus žiedinis ir kartais dar vadinamas „Ugnies žiedu“, nes jis vyksta Mėnuliui būnant kiek toliau nuo Žemės nei įprasta, kas reiškia, kad jis nėra pakankamai didelis, kad visiškai uždengtų Saulės diską.

Vis dėlto, vienintelės pasaulio dalys, kurios galės danguje išvysti ugnies žiedą, bus neapgyvendintos šiaurės Kanados, šiaurės vakarų Grenlandijos ir tolimųjų Rusijos rytų vietovės.

Kitas saulės užtemimas vyks gruodžio 4 d., tačiau tuomet jį išvys labai nedaug žmonių, nes jis bus matomas tik Antarktidoje.

Paskutinė 2021 metų superpilnatis

Birželio 24–25 d. Panašu, kad Joninių naktis tikrai bus ryški.

Balandį patekėjo pirmoji iš superpilnačių trijulės, po kurios sekė gegužės pilnatis, sutapusi su visišku Mėnulio užtemimu. Mėnulio užtemimo pakartojimo šį mėnesį nesulauksime, tačiau pilnatis danguje vis tiek pasirodys esanti kiek didesnė ir ryškesnė, nei kitos metų pilnatys.

Pagal „The Old Farmer‘s Almanac“, birželio mėnesio pilnatis dar yra vadinama „Braškių pilnatimi“, nes tuo metu žmonės imdavo ir vis dar ima rinkti prisirpusias braškes.

Gismeteo.lt