PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2025 m. Vasario 18 d. 11:34

Bibliotekoje pristatyta paroda „Trijų kartų patirtis tautodailininkės Sigitos Damanskienės rankdarbiuose“

Šiauliai

Bibliotekos nuotr.

EtapliusŠaltinis: Šiaulių miesto savivaldybės viešoji biblioteka


345273

Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos Skaitytojų aptarnavimo skyriuje (Aido g. 27) eksponuojama tautodailininkės, keliautojos, fotografės, kultūros puoselėtojos, bibliotekos bičiulės Sigitos Damanskienės autorinė darbų paroda „Trijų kartų patirtis tautodailininkės Sigitos Damanskienės rankdarbiuose“.

Kartu eksponuojamos ir Justės Lipinskienės vytinės juostos. Paroda skirta Vasario 16-ajai paminėti ir pristatyta Lietuvos valstybės atkūrimo dienos išvakarėse. Tai visos Lietuvos šventė. Ši šventė – tai tradicija, o tradicijos ateina iš gimtinės, iš šeimos. Parodoje autorė tęsia iš mamos paveldėtą raštuotą mezgimą, iš mokytojos Justės Lipinskienės išmoktą vytinių juostų vijimą ir iš tautodailininkės Bronės Gricienės šiaudinių sodų rišimą ir pačios įvaldytą fotografavimo meną.

Tautinės juostos atskleidžia menišką tautinių raštų interpretaciją, kurioje persipina moderni tradicija ir moderni kūrybinė saviraiška. Paroda atskleidžia kaip etniniai raštai ir senosios audimo technologijos atsispindi šiuolaikinėje kūryboje, išsaugant jų istorinę ir kultūrinę vertę. Parodoje eksponuojamos Sigitos Damanskienės ir MB „Juostė“ įkūrėjos Justės Lipinskienės vytinės juostos.

Sigita Damanskienė vytines juostas išmoko vyti iš savo dukterėčios Justės Lipinskienės MB „Juostė“ įkūrėjos ir jas veja jau daugelį metų. Juostos kaupiasi ir autorė jas dovanoja kolektyvams, apjuosia įvairių sukakčių proga, o Justė Lipinskienė juostas veja taip pat ne vienerius metus ir jas panaudoja siūdama drabužius. Apkantuoja sijonus, marškinių apykakles, juosia vietoj diržo. Vytinė tautinė juosta drabužį tarsi įrėmina.

Parodoje eksponuojami Sigitos Damanskienės sudėdingų raštų ir spalvų mezginiai, kuriais autorė tęsia mamos įskiepytą meną. Mezginiai autorę lydi nuo pat vaikystės. Jau tada Sigita išmoko įvairius raštus išgauti mezginyje ir šią tradiciją tęsia visą gyvenimą. Jos mezginius nešioja šeimos nariai, giminaičiai, artimieji, autorė dalyvauja parodose, dovanoja.

Šiaudiniai sodai – tai dar viena tradicija, kurią puoselėja Sigita Damanskienė. Pati išmokusi rišti ir įvaldžiusi visą rišimo meną, kuria šiaudinius sodus įvairioms progoms, eksponuoja parodose. Šiaudiniai sodai nuo seno buvo svarbi viena paprotinės liaudies dailės rūšių. Jie prilyginami universaliam Pasaulio medžiui – darnios visatos simboliui. Tai lėtas ir kruopštus kūrybinis procesas. Sodams surišti reikia kruopštumo ir begalinės kantrybės. Paprastas rugio šiaudelis, įdėjus meilės, kantrybės ir kūrybos, virsta didele piramide, sietynu, žvaigžde ar sudėtingų geometrinių formų figūra.

Sigita Damanskienė keliautoja, žygeivė, renginių organizatorė, niekur nekeliauja be foto aparato. Visas akimirkas stengiasi įamžinti ir pasidalinti su visais. Bibliotekoje veikia jos fotografijų paroda „Mano jaunystė Lietuvos kaime“.

Renginio metu skambėjo liaudies muzika, kurią atliko tautodailininkas,“ Kelmės bočiai“ vadovas Antanas Pažarauskas, liaudiškas dainas atliko Sigita Damanskienė, Justė Lipinskienė su vyru Dovydu ir savo atžalomis, bei visi susirinkusieji. Susirinkusieji buvo vaišinami Justės Lipinskienės kepta rugine duona, Sigitos sodo gėrybėmis ir žolelių arbata.

Parodas kviečiame aplankyti iki kovo 14 d.


Foto galerija: