Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Asmeninio archyvo nuotr.
Reporteris MargaritaŠaltinis: Etaplius.lt
Vaidą Juselytę į biblioteką atvedė savanorystė. Po studijų į Marijampolę grįžusi mergina Petro Kriaučiūno viešojoje bibliotekoje iš pradžių savanoriavo, vėliau tapo bibliotekininke, o pastaruoju metu yra ir skaitmeninio raštingumo mokymus vedanti lektorė. Kaip sako ji pati, mokymai yra ta sritis, kur būdamas naudingas kitiems naudos gauni ir sau.
„Aš esu maksimalistė, man visada viską reikia padaryti labai gerai. Be to, labai mėgstu bendrauti su žmonėmis. Žinoma, būna akimirkų, kai jaudinuosi, ar viskas pavyks, nes ir auditorijos yra skirtingos – ir senjorai, ir jaunimas, ir pedagogai, bet kiekviena tokia patirtis augina. O darbas bibliotekoje man apskritai labai patinka, nes knygos mano šeimoje visada buvo šventas dalykas, o man – geriausi draugai“, – sako Vaida.
Jos teigimu, pastaruoju metu keičiasi bibliotekos funkcijos. Ji ir toliau išlieka knygų Meka, tačiau vyksta ir parodos, skaitmeninio raštingumo mokymai, atvira bendruomeniškumo erdvė, o į skaityklą užsuka ir žmonės, ieškantys ramios vietos darbui su kompiuteriu.
Vaida šiemet buvo įvertinta „Skaitmeninio konsultanto–bibliotekininko 2019“ apdovanojimu,kurį įsteigė asociacija „Langas į ateitį“ ir projektas „Prisijungusi Lietuva“. Šiuo apdovanojimu buvo įvertinti dešimt aktyviausių apskričių bibliotekų ir jų darbuotojų iš visų šalies regionų.
Sužavėjo muziejai trimatėje erdvėje
Bibliotekininkė sako, kad skaitmeninio raštingumo mokymų ir renginių dalyvius domina pačios įvairiausios temos. Pati populiariausia tema – elektroninė bankininkystė. Senjorams labai įdomu sužinoti apie e. sveikatos sistemos teikiamas galimybes, elektroninius receptus ar siuntimus pas gydytojus.
Kita daug susižavėjimo ir nuostabos šūksnių sukėlusi tema buvo apie laisvalaikio planavimą internetu. „Senjorai pirmą kartą sužinojo, kad galima trimatėje erdvėje pasivaikštinėti po įvairius pasaulio ir Lietuvos muziejus, dvarus, pamatė, kaip tai realiai veikia. Susidomėjimas buvo begalinis, o žmonės suprato, kad internetas tiesiogine šio žodžio prasme atkelia pasaulį į tavo namus“, – sako V. Juselytė.
Vyresni žmonės labai domisi saugumo internete ir internetinių sukčių bei netikrų loterijų tema: kaip atpažinti sukčius, kaip suprasti, ar internetinė loterija tikra, ar tai tik apgavystė. Pasak bibliotekininkės, yra tokių, kurie apie grėsmes išgirsta pirmą kartą, o yra girdėjusių apie tai per televiziją ar skaičiusių kažkur, bet nežinančių, kaip realiai tos grėsmės atrodo, kaip jas atpažint ir todėl ateina pasidomėti plačiau.
Lektorė pastebi, kad temoms įtaką daro ir sezoniškumas. „Jei artėja metinės pajamų deklaracijos laikitarpis, tai akimirksniu užsipildo visos grupės apie elektronines viešąsias paslaugas. Birželio tema numeris vienas buvo laisvalaikio planavimas internetu, jau kelios grupės šią temą išklausė ir vis dar yra nemažai norinčių“, – sako V. Juselytė.
Vyksta kompiuterinių žaidimų turnyrai
Vaida sako, kad jaunimas į biblioteką taip pat užsuka kasdien, nes čia gali rasti visas naujausias skaitmenines technologijas. Biblioteka neseniai renovuota, yra virtualios realybės akiniai, kelių rūšių žaidimų konsolės, kompiuteriai. „Dažnai organizuojame itin populiarius kompiuterinių žaidimų turnyrus, vaikai noriai dalyvauja, net nešasi iš namų savo žaidimus, jei mes tokių neturime“, – pasakoja bibliotekos darbuotoja.
Jos teigimu, su žaidimais turėjo būti susijusi ir šių metų „Skaitmeninė savaitė“, tačiau čia koją pakišo karantinas. „Buvome suplanavę šią savaitę skirti vyresniems paaugliams, žaidžiantiems kompiuterinius žaidimus. Planavome organizuoti žaidimų turnyrą, o prieš jį – trumpą diskusiją apie skirtingų rūšių žaidimus, pakalbėti apie agresiją, smurtą skatinančius žaidimus, iškelti probleminius klausimus apie tokių žaidimų keliamus pavojus. Norėjome įtraukti moksleivius į pokalbį ir paskatinti dalintis savo nuomonėmis, kodėl tokie žaidimai jiems (galbūt) patinka, ar jie gali būti pavojingi ir panašiai. Manau, vis tiek kada nors suorganizuosime tokį renginį“, – sako Vaida.
Bibliotekoje darbuojasi ir keletas e. skautų. V. Juselytė sako, kad dažniausiai šia veikla Marijampolėje susidomi merginos. E. skautai konsultuoja skaitytojus, moko, kaip atsispausdinti dokumentus, kaip ką nors rasti internete. E. skautai, Vaidos teigimu, labai mieli, įdomūs, motyvuoti ir paslaugūs jauni žmonės, kurių pagalba bibliotekai ir vyresniems bendruomenės nariams iš tiesų labai svarbi ir naudinga.
Senjorės negaili patarimų apie maisto gaminimą
Vaidos vedamuose skaitmeninio raštingumo mokymuose dalyvauja įvairaus amžiaus žmonės – nuo keturiasdešimtmečių iki vyresnių nei septyniasdešimties metų. Žmonės ateina ne tik dėl praktinės naudos, bet ir dėl pasižmonėjimo bei bendravimo. V. Juselytė sako, kad yra dvi moterys, kurios mokymus lankyti pradėjo rudenį, lankė iki pat karantino ir dabar tarpusavyje labai bendrauja, viena pas kitą į svečius eina.
Mokiniai iš pradžių būna nedrąsūs, ypač tie, kurie neturėję jokio kontakto su kompiuteriu. „Jie galvoja, kad jei ką nors netinkamo paspaus, tai sugadins kompiuterį. Būna, kad paspaudžia dešinį pelės klavišą, atsiranda papildomų funkcijų lentelė ir viskas, atšoka ir sako, kad nieko daugiau nebedarys. Juos turi nuraminti, kad viskas gerai, nieko nenutiko, o žinios ateis su praktika“, – pasakoja lektorė ir priduria, kad mokymai yra bendras darbas – lektorius dėsto, bet žmonės turi naudoti žinias savo namuose, nes kitaip pamirš ir sakys, kad buvo prasta mokytoja.
27-erių Vaida juokiasi, kad vyresnės mokymų dalyvės į ją žiūri kaip į dukrą ar anūkę, visokius patarimus dalina, daugiausiai – susijusius su vedybomis ir maisto gaminimu. „Apskritai amžiaus skirtumo nesijaučia, vyresni žmonės išmintingi, gyvenimo matę, nereiškia pretenzijų, bendrauja mandagiai, įsiklauso į tai, ką sakau per mokymus. Man net gal labiau patinka dirbti su senjorais, nei jaunesniais žmonėmis“, – atvirauja Vaida.