Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
V. Bičiūnaitės nuotr.
Gimtasis RokiškisŠaltinis: Etaplius.lt
J. Keliuočio viešosios bibliotekos Vaikų ir jaunimo skyriuje (Taikos g. 19) jau daugelį metų veikia žaisloteka, o pernai duris atvėrė interaktyvi edukacinė erdvė. Bibliotekininkės išdavė paslaptį, kad tai, ką ten veikia vaikai, net kai kuriems tėveliams būna staigmena...
Boružėlės moko skaičiuoti
Čia atėję mažieji lankytojai gali vartyti spalvingas ir patrauklias žaislines, erdvines, net garsines knygas, kurios moko pažinimo. Šalia minėtų knygų lentynų – magnetinė lenta, kurioje dėliojami žodžiai, žaidžiama skaičiais, piešiama. Tačiau tarp mergaičių populiariausia net keletą šimtų eurų kainavusi žaislinė virtuvėlė. Vyresnioji bibliotekininkė Nadiežda Ivanova pasakojo, kad joje dažnai vyksta „tikras šeimyninis gyvenimas“ – pasiskirsčius vaidmenimis, įjungiama viryklė, kepama, verdama, telefonu užsisakoma pica, geriama kava, o įspūdžius sustiprina įvairiausi prietaisų garsai. Pasak jos, taip mokoma socialinių įgūdžių, pratinama prie knygų ir auginamas skaitytojas.
Panaši žaisloteka atsirado dar 1999 metais, kai biblioteka buvo įsikūrusi kitose patalpose. Tokį poreikį išprovokavo patys vaikai, tik tuomet pirmieji žaislai buvo atsinešti iš namų, keletas gauta iš projekto – tais laikais tai buvęs didelis turtas. Vasarą vaikai žaisdavo bibliotekos kieme, tačiau žiemą tekdavo keltis į vidų. Persikėlus į Taikos gatvę, žaisloteka neprarado aktualumo.
„2018 m. gavome vieno iš projektų finansavimą šeimų laisvalaikio ir edukacinio ugdymo centrui, laimėjome apie 3 tūkst. eurų. Už šią sumą įsigijome stalo žaidimų, žaislų, edukacinių priemonių, tarp jų – jau minėtą virtuvėlę“, – pasakojo N. Ivanova. Vaikus smagiai nuteikia ir dar viena edukacinė priemonė – minkštas kilimas su dešimčia boružėlių. Ant jo žaisdami vaikai mokosi skaičiuoti, atpažinti skaičius.
Į žaisloteką užsuka ikimokyklinukai, pradinukai. Pasirodo, kartais net ir šeštąją klasę lankantys vaikai dar nori praleisti laiką žaislotekoje. Vyresniesiems yra kita patalpa, nes jie dirba su konstruktoriais. Mažuosius lankytojus atlydi vaikų darželių auklėtojos ar tėveliai, vyresni ateina patys. Tačiau visiems galioja tam tikros taisyklės – tenka nusiauti batus ir į žaisloteką užeiti su kojinaitėmis arba šlepetėmis, o pažaidus žaislai ir knygelės turi sugrįžti į savo vietą. Traškučius ir gėrimus taip pat tenka palikti už durų.
Šalia knygų – modernumas
Kitoje, daug erdvesnėje patalpoje įkurta labai populiari interaktyvi edukacinė erdvė, kurioje palei sienas išdėstyti naujų informacinių technologijų įrenginiai, taip pat telpa penkiolika sėdmaišių, o centre pakanka laisvos vietos ir pabendrauti, ir prasilenkti. Interaktyvi erdvė veikia nuo praėjusių metų rugsėjo mėnesio, ji įkurta taip pat įgyvendinus vieną iš projektų. Vyresnioji bibliotekininkė Vida Ruželienė pasakojo, kad čia moksleiviai noriai leidžia laiką po pamokų: žaidžia Xbox „Jipido“, interaktyvaus stalo kompiuterinius žaidimus, žiūri filmus 3D formatu. Kiekvieno mėnesio penktadienį į užsiėmimą skuba būrelio „IT Team“ nariai. Jie naudodami modernią kompiuterinę techniką plečia akiratį kompiuterinių technologijų srityje: kuria filmus, piešia piešinius kompiuterine grafika. Susipažinę su trimačių objektų kūrimo procesu, maketuoja objektus ir spausdina 3D spausdintuvu. Taip pat būrelio nariams organizuota ekskursija į Rokiškio rajono policijos komisariatą, jie supažindinti su policininko profesija.
V. Ruželienė akcentavo, kad žaisdami vaikai turi galimybę pajudėti, daugelį traukia žaidimams skirtas interaktyvus paguldomas stalas. Šiuo metu biblioteka siūlo pažiūrėti aštuonis 3D formato filmus, ateityje numatyta gauti ir daugiau. „Vaikai juos mėgsta žiūrėti, ateina klasėmis, dar net ne visi būna matę tokių filmų“, – pastebėjo bibliotekininkė pridurdama, kad į kitas veiklas priimti visą klasę sudėtinga.
Būrelį lankančių vaikų aistra – darbas su 3D spausdintuvu. Tai, ką pasigamina, jie labai nori parsinešti į namus, todėl V. Ruželienė pademonstravo tik vieną iš užduočių – prieš Kalėdas būrelio nariai 3D spausdintuvu gamino žaisliukus eglutei, juos nupurškė aukso spalvos dažais. Šiais papuošalais buvo padabinta eglutė, jie saugiai padėti laukia ir kitų švenčių. Būrelį lankančių moksleivių vasarą laukia stovykla Žiobiškyje su bendraamžiais iš Luzdos ir Jėkabpilio (Latvija). Ateityje į užsiėmimus planuojama pasikviesti profesionalų fotografą, kuris supažindintų su profesinėmis paslaptimis.
Norinčiųjų patekti į žaisloteką ir interaktyvią edukacinę erdvę gana daug, todėl srautai reguliuojami – norintys kviečiami užsiregistruoti telefonu, o visa informacija skelbiama bibliotekos tinklalapyje bei „Gimtojo…“ laikraštyje.
O kaip šioje erdvėje gyvuoja knyga? „Nepamirštame, kad šalia informacinių technologijų turi būti knyga. Ieškome būdų, kaip tokias veiklas. Pavyzdžiui, ikimokyklinukų grupė užsisako filmą. Jeigu jis pastatytas pagal knygą, tai pirmiausiai pristatome ją. Turime ir kitų sumanymų, tačiau kol kas vykdome projekte numatytas veiklas“, – paaiškino V. Ruželienė akcentuodama, kad taip auginamas skaitytojas, mažieji lankytojai skleidžia gerą žinią apie biblioteką ne tik savo bendraamžiams, bet ir tėveliams.