PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2020 m. Balandžio 25 d. 14:43

Beveik pusė tūkstančio Karo medicinos tarnybos medikų semiasi naujos profesinės patirties ir realiai vykdo užduotis

Vilnius

Reporteris IngaŠaltinis: Etaplius.lt


127621

Šiuo metu beveik pusė tūkstančio Dr. Jono Basanavičiaus karo medicinos tarnybos (KMT) karių ir darbuotojų aktyvuoti ir vykdo įvairias užduotis – nuo stebėsenos, konsultavimo, testavimo iki ligonių priežiūros.

Nors Lietuvoje dėl koronaviruso pandemijos yra paskelbtas karantinas, o Lietuvos kariuomenėje yra pristabdytos visos planinės sveikatos priežiūros paslaugos, tačiau beveik penkiems šimtams KMT medikų, karių ir darbuotojų šiuo metu dėl veiklos ir užduočių specifikos pakankamai įtemptas tarnybos laikotarpis, pažymima Lietuvos kariuomenės pranešime. Jie aktyviai dirba ir rūpinasi karių bei civilių sveikata, numato prevencines priemones, kontroliuoja jų įgyvendinimą Lietuvos kariuomenėje, intensyviai ruošiasi lengva ligos forma sergančių pacientų gydymui, ima mėginius COVID-19 ligai nustatyti bei stengiasi padėti suvaldyti koronaviruso plitimą šalyje.

Viena svarbiausių kovos su COVID-19 priemonių yra prevencija. Karių visuomenės sveikatos priežiūros sektoriaus specialistai, vadovaudamiesi Sveikatos apsaugos ministerijos nurodymais bei rekomendacijomis bei atsižvelgdami į pagrindinę kariuomenės funkciją – ginkluotąją krašto gynybą, parengė nurodymus ir specifines rekomendacijas kariuomenės padaliniams.

Jau daugiau nei mėnuo KMT specialistai rengia įvairias tvarkas, pradedant tuo, kaip tikrinti atvykstančius į dalinį, kokias apsaugos priemones naudoti kasdienėje tarnyboje, baigiant smulkiu procedūrų aprašymu įtariant ar nustačius sergantįjį COVID-19. Nuolat vykdo numatytų prevencinių priemonių įgyvendinimo kontrolę: tikrina, ar dėvimos privalomos apsaugos priemonės, kaip išlaikomas rekomenduotas atstumas, ar naudojamos dezinfekcinės medžiagos, ar nesibūriuojama ir pan. Taip pat konsultuoja padalinių vadus dėl prevencinių priemonių įgyvendinimo.

Pandemijos metu KMT medicininės logistikos sektorius aktyviai ieško ir prisideda perkant būtinas priemones karių sveikatos apsaugai užtikrinti. Kvėpavimo takų apsaugos priemonėmis, sertifikuotais specialiais apsauginiais kostiumais, akiniais, vienkartinėmis pirštinėmis, dezinfekcinėmis ir kitomis priemonėmis aprūpinamas personalas, vykdantis taikos meto užduotis oro, jūrų uostuose, geležinkelio stotyse ir pasienyje. Taip pat yra vykdomi papildomi pirkimai, kad priemonių užtektų, jei esama situacija užsitęstų.

KMT Medicininės paramos vienetų medikai ima tirti ir ėminius COVID-19 testams. Ėminiai nustatyta tvarka supakuojami ir siunčiami į laboratoriją, kuri aptarnauja atitinkamą regioną. Per darbo dieną paimama nuo 200 iki 300 mėginių. Nuo testų atlikimo pradžios jų jau yra paimta per 3 tūkstančius, sakoma Lietuvos kariuomenės pranešime.

KMT pasiruošusi priimti iki 140 asmenų, užsikrėtusių COVID-19, kitiems susirgimams gydyti ir izoliavimui numačiusi 178 vietas. Taip pat gydymo vietos ruošiamos ir kituose Lietuvos kariuomenės daliniuose.

Didžiąją izoliavimo vietų dalį sudaro patogūs vienviečiai, dviviečiai ir triviečiai kambariai su atskiru įėjimu, sanitariniu mazgu ir dušu. Taip pat izoliacijos vietose yra įrengtos atskiros patalpos būtiniems tyrimams atlikti.

Laikinose gydymui skirtose patalpose bus stebimi COVID-19 liga sergantys kariai, kurie neturi jokių klinikinių požymių ar jiems diagnozuota lengva ligos forma, kuriai gydyti taikomas simptominis gydymas, nereikalaujantis deguonies terapijos.

Taip pat KMT pasirengusi teikti paslaugas kariams, kurie turi būti izoliuojami prieš misiją ir grįžę iš užsienio ar misijos, po kontakto su nustatytu sergančiuoju.

Karių reabilitacijos centre laikinam gydymui pritaikytose ir įrengtose patalpose yra hospitalizuoti trys profesinės karo tarnybos (PKT) kariai, kuriems patvirtintas COVID-19 virusas. Čia šiuo metu yra įrengtos 36 laikinos gydymui skirtos vietos.

KMT Mokymo centro Paramediko kurso kursantai atlieka praktiką 29-ose Nacionalinės sveikatos sistemos sveikatos priežiūros įstaigose įvairiuose Lietuvos miestuose. Kurso dalyviai ne tik vykdo standartines ir profesines užduotis, bet ir tiesiogiai prisideda kovoje su COVID-19 virusu ligoninių priėmimo skyriuose. Būsimieji Lietuvos kariuomenės paramedikai praktiką atlieka Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio, Alytaus, Marijampolės, Ukmergės ligoninėse ir Greitosios medicinos pagalbos stotyse.

KMT specialistai džiaugiasi, kad nelieka nuošalyje, gali prisidėti prie situacijos valdymo ir ragina visus Lietuvos piliečius karantino metu laikytis prevencinių rekomendacijų, siekiant suvaldyti šį klastingą virusą. Taip pat tiki, kad ši situacija tiek visuomenę, tiek kariuomenę sustiprins ir visus dar labiau suvienys bendro tikslo siekimui.