PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Namai2020 m. Balandžio 10 d. 07:00

Beveik mėnuo namuose: kaip atsipalaiduoti ir neužmiršti pasirūpinti savimi

Vilnius

Freepik.com nuotr.

Reporteris AustėjaŠaltinis: Etaplius.lt


125201

Kambariai namuose sutvarkyti, maistas pagamintas, darbai nudirbti – o kas toliau? Ilgą laiką būnant toje pačioje aplinkoje ima stigti veiklų, darosi sunkiau išbūti su savimi, galima pradėti jausti nerimą. Todėl svarbu nepamiršti skirti kokybiško laiko sau ir nenutolti nuo natūralios rutinos. Tai padaryti gali padėti knygos, išmaniosios technologijos, o, prireikus, ir psichologo konsultacija.

Sekite savo fizinę ir psichologinę būklę

Pasak psichologės Rasos Pališkienės, ilgas buvimas namuose, ryšio su kitais ir įprastų veiklų atsisakymas gali pakenkti žmogaus fizinei ir psichologinei sveikatai. Kalbėdama apie šių dienų aktualijas specialistė pastebi tam tikras žmonių bėdas, kurios dabar pasitaiko dažniau.

„Kartais žmonės kreipiasi pagalbos dėl atsiradusio ar padidėjusio nerimo, streso ir dėl varginančių psichosomatinių pojūčių: įvairių kūno skausmų, padidėjusio kraujospūdžio, apetito ir miego sutrikimų“, – pasakoja ji.

Psichologė sako, kad dabar ypač svarbu skirti laiko sau ir mokytis priimti visus išgyvenimus. Namuose reikia ieškoti sprendimų, kurie gali padėti kovoti su rutina. Tam galima pasitelkti knygas ar įdarbinti išmaniąsias technologijas, o prireikus nebijoti kreiptis į specialistą.

Dienomis, kai kasdien sukamės tik namų erdvėje, išmanių technologijų kūrėjai rekomenduoja pasitelkti turimas priemones tam, kad galėtumėme atidžiau stebėti savo būklę ir priminti sau apie judėjimo svarbą. Tam padėti gali ir išmanieji laikrodžiai. Pavyzdžiui, „Samsung“ laikrodžiai „Galaxy Watch Active2“ fiksuoja žmogaus miego ir streso būseną, matuoja širdies ritmą ir siūlo sprendimus, kuriais galima pagerinti išsibalansavusius rodiklius. Taip pat sekti savo fizinę ir psichologinę būklę padeda išmanieji telefonai. Tokiam tikslui galima naudoti tiek juose jau įdiegtas fizinio aktyvumo sekimo programas, tiek atsisiųsti įvairių papildomų programėlių.

Susikurkite džiuginančius ritualus

Kalbėdama apie šiandieninę situaciją, R. Pališkienė siūlo į viską žvelgti pozityviai. „Gyvenimas yra visoks, praradimų ir atradimų jame visada buvo ir bus, tad patys pasirenkame į ką kreipti dėmesį. Nors šiandieninė situacija kelia daug iššūkių, pabandykite į ją žvelgti pozityviai – vertinkite tai, kaip galimybę mokytis, ugdyti naujus įgūdžius ir kūrybiškumą“, – sako ji.

Kovai su nerimu psichologė pataria pasitelkti įvairią atpalaiduojančią veiklą: gilaus kvėpavimo pratimai, meditacija, mankšta, mėgstamos muzikos klausymas ar knygų skaitymas. Šiuo metu internete gausu profesionalų pateiktos, nemokamos medžiagos. Tereikia įsijungti kompiuterį, televizorių ar išmanųjį telefoną ir mėgautis jogos, šokių ar kitomis sporto pamokomis.

Kasdieninėje rutinoje svarbu nepamiršti ir džiuginančių ritualų. Vietoj įprasto apsilankymo koncerte galite garsiai įsijungti muziką. Jei tai trukdo namiškiams – naudokite ausines. Jos gali padėti ir tada, kai jaučiate laiko, skirto tik sau, stygių.

Nepamirškite tobulėti

Psichologė taip pat pabrėžia pasekmes dėl nuolat sekamų naujienų. Jei neigiama informacija tampa bene vienintelė pokalbių tema, specialistė pataria kuo mažiau sekti tokias žinias, nes tai kenkia psichologinei žmogaus būsenai.

Anot, R. Pališkienės mums pasisekė, nes šių dienų pasaulyje nuotoliniu būdu galime ne tik bendrauti, bet ir mokytis, dirbti, sportuoti, žiūrėti filmus, spektaklius ir koncertus, ar net sudalyvauti mišiose. Nors tai neatstoja žmogiško kontakto, bet gali būti puiki šių dienų alternatyva. Besikeičiant aplinkybėms tenka mobilizuoti jėgas ir ieškoti kūrybiškų sprendimų.

„Mokykimės naujų dalykų, gyvenkime atvira ir laisva širdimi, būkime sąmoningi ir kūrybingi – tikiu, kad taip greičiau ir lengviau prisitaikysime prie pokyčių, kurie vyksta šiandieniniame moderniame pasaulyje“, – pataria psichologė.