PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Karas Ukrainoje2023 m. Rugpjūčio 21 d. 17:55

Besiplečiantį NATO šalių Ukrainai teikiamų ginklų sąrašą papildė naikintuvai F-16

Pasaulis

AFP-Scanpix nuotr.

Rūta AndrošiūnaitėŠaltinis: BNS


275965

NATO narių Danijos ir Nyderlandų pažadas suteikti pažangius JAV pagamintus naikintuvus F-16 Ukrainos oro pajėgoms sustiprinti yra naujausias Aljanso pagalbos Ukrainai pokytis nuo plataus masto Rusijos karo prieš Ukrainą pradžios prieš beveik pusantrų metų.

Gegužės pabaigoje Vokietijoje įsikūrusio Kylio pasaulio ekonomikos instituto atlikto pagalbos Ukrainai stebėjimo duomenimis, JAV yra bene didžiausios ginklų Ukrainai tiekėjos – jų paramos vertė siekia 42,8 mlrd. eurų.

Kitos didžiausios Kyjivo karinės rėmėjos yra Vokietija su 7,5 mlrd. eurų vertės pagalba ir Jungtinė Karalystė su 6,6 mlrd. eurų,

Tačiau dosniausios šalys kalbant apie bendrąjį vidaus produktą (BVP) buvo Baltijos šalys – Estija, Latvija ir Lietuva.

Nuo pistoletų iki sparnuotųjų raketų

Pirmąjį mėnesį po Rusijos invazijos NATO sąjungininkės siuntė Ukrainai daugiausia gynybinių ginklų, tačiau greitai jų sąrašas išsiplėtė: į jį buvo įtrauktos haubicos, raketų paleidimo įrenginiai ir raketinės gynybos sistemos.

Prasidedant antriesiems karo metams, tiekiami ginklai tapo sunkesni.

Vasarį Vokietija atsižvelgė į prezidento Volodymyro Zelenskio prašymus ir leido tiekti Kyjivui savo moderniausius tankus „Leopard“.

Tuo tarpu JAV pristatė taiklių tolimojo nuotolio raketų.

Jungtinė Karalystė paskelbė, kad siųs Ukrainai raketas „Storm Shadow“, ir tapo pirmąja šalimi, kuri Kyjivui tiekia ilgesnio nuotolio ginklus.

Iki balandžio pabaigos, NATO duomenimis, Ukrainai buvo pristatyta 230 vakarietiškų tankų ir 1 550 šarvuočių.

Toliau – F-16 ir kasetinės bombos

Šių metų vasarį, prieš labai lauktą Ukrainos kontrpuolimą, V. Zelenskis ėmė prašyti vakarietiškų modernių karo lėktuvų.

Po pirminių nuogąstavimų dėl karo eskalavimo JAV prezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas) gegužę uždegė žalią šviesą ukrainiečių pilotams mokytis valdyti naikintuvus F-16.

Liepą Vašingtonas taip pat paskelbė planus tiekti Ukrainai prieštaringai vertinamus kasetinius šaudmenis, nepaisant žmogaus teisių grupių pasmerkimo.

JAV teisino šį žingsnį tuo, kad jis būtinas siekiant neleisti Rusijos pajėgoms užimti daugiau teritorijos.

Rugpjūčio 20-ąją Danija ir Nyderlandai paskelbė, kad perduos Ukrainai kelias dešimtis naikintuvų F-16, kai jos pilotai bus apmokyti jais naudotis.

Mokymus rengia 11 šalių koalicija, o pareigūnai tikisi, kad pilotai bus pasirengę jau kitų metų pradžioje.