Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Brigita ŠliužaitėŠaltinis: Etaplius.lt
Jei kuriame šalies ar užsienio prekybos tinkle pamatysite praustuvus su ženklu „Rivaka“ (paprastai liaudyje vadinamas kriaukles), žinokite, kad jie pagaminti Jurbarke ir būtent jurbarkiečių rankomis.
26 metus gyvuojančioje „Rivaka“ įmonėje iš viso dirba per 90 darbuotojų, kurie užsiima daugiausiai vonios baldų gamyba. Ta įmonė – du gamybos padaliniai ir vienas pardavimų skyrius Kaune. Vienas iš dviejų šios įmonės gamybos padalinių jau dešimt metų veikia Jurbarke. Ir čia per 20 darbuotojų, kurių dauguma jurbarkiečiai, gamina išskirtinai įvairių rūšių praustuvus. Gamybinis cechas ir sandėliai įsikūrę pramoniniame kvartale, buvusioje „Vilmos“ gamyklos teritorijoje, kur tarybiniais laikais buvo gaminamos karinės detalės, o vėliau veikė lentpjūvė.
Kitas „Rivaka“ gamybos cechas veikia ten pat, kur yra įmonės būstinė, Katauskiuose, Raseinių rajone. Šiame ceche darbuotojai gamina kitokią produkciją – įvairius vonios baldus. „Rivaka“ įkūrėjas ir vadovas yra Vidmantas Vasiliauskas, kurio, kaip paaiškėja, niekas nesieja nei su Katauskiais, nei su Jurbarku. Yra kaunietis, nes Kaune gyvena daug metų, o „dūšioje“ save vadina kuršėniečiu.
V. Vasiliauskas pabrėžia, kad jie bene vieninteliai Baltijos šalyse gamina tokius praustuvus. Ir kad jie išliejami ir išdegami būtent Jurbarke. Per vieną dieną Jurbarko padalinio darbuotojai gali padaryti apie 2000 baldinių praustuvų. Užtrunka ne tik džiovinimas, bet ir kepimas. Turi taip vadinamą vieną keptuvę, kurioje apie 200 praustuvių (tiek telpa) „kepa“ parą. Prieš tai dar vieną parą džiovinami specialioje džiovykloje.
Jurbarko gamybos cechas – įrodymas, kaip viskas globalėja. „Rivaka“ praustuvams ir kitai produkcijai reikalingas žaliavas atsiveža iš Lenkijos ir Vokietijos, linija, kur šablonuose liejami praustuvai – itališka, o pati „keptuvė“, kur išdega praustuvus, parvežta iš Portugalijos. Tik rankos lietuviškos, vietinių jurbarkiečių. „Darbuotojai ir yra patys svarbiausi. Įrangos reikia tam, kad jiems būtų lengviau“, – sako įmonės savininkas, vedžiodamas po cechą. Darbas šiame padalinyje sustyguotas taip, kad Vidmantas čia yra retas svečias. Prisipažįsta, kad jei ne interviu, jis nebūtų atvažiavęs – trečiadienį jis Jurbarko padalinyje lankėsi pirmą kartą per tris mėnesius. Darbuotojai nenustebo viršininką pamatę – jie žino, kad jis retai užsuka. Vidmantas sako, jog gali užsiimti tik strateginiais dalykais, nes daug padaro jo sūnus, kuriam ir ruošiasi po truputį perleisti savo verslą. „Turi būti kartų kaita“, – įsitikinęs pašnekovas. Savo žodžius jis iliustruoja amerikiečių išvesta statistika, kad tik 10 proc. įmonių šį kartų kaitos periodą pavyksta įveikti sėkmingai, o didžioji dalis tiesiog bankrutuoja. Pats V. Vasiliauskas baldų pramonės versle – tikras senbuvis. Jo kaip vadovo pradžia tarybiniais metais buvo baldų gamybos įmonėje „Freda“ Kaune.
Tai, kad „Rivaka“ yra šeimos verslas, užkoduota pavadinime. Pavadinimą sudaro pirmieji skiemenys žmonos vardo Rita, Vasiliausko pavardė ir Katauskių kaimo, kur jų verslas ir startavo. Vidmanto įkurtoje įmonėje darbuojasi ir dukra, kuri turėtų perimti savo mamos, Vidmanto žmonos, darbus.
Kodėl savo gamybos cechą atidarė būtent Jurbarke? „Labai paprasta“, – nusišypso verslininkas. Pasirodo, kaltos dujos. „Tam, kad pagamintum praustuvus, reikia dujų. Būtent dujomis yra išdegami praustuvai. O Jurbarkas nuo Raseinių buvo artimiausia vieta, kurioje buvo išvedžiotos dujų trasos. Kitas dujų turintis artimiausias dujofikuotas kraštas buvo Šiauliai“, – pasakojo įmonės šeimininkas. Sako, jei Raseiniuose būtų buvusios tokios dujos – Katauskiuose be vargo būtų antrą gamyklą pasistatęs. O Katauskiuose įsikūrė, nes pasisekė įsigyti tinkamas patalpas, kuriose tarybiniais metais veikė mechanizuotos dirbtuvės.
Kaunietis nesupranta, kaip vietiniai neišnaudoja šio pramoninio rajono – kur ir dujų, ir elektros pakankamai yra. „Čia didžiulės galimybės“, – sako jis, svarstydamas, kad iš dalies nėra žmonių, kurie norėtų kažko imtis. V. Vasiliauskui iš šalies atrodo, jog Jurbarko bėda ta, kad verslūs, veiklūs, energingi žmonės nuėjo lengvesniu keliu – nėrė į kontrabandą ar į tokius verslus, kaip autoservisai, kurie nereikalauja daug rizikos. „Lengvesni pinigai energingiems, veikliems žmonėms pakišo koją“, – mano verslininkas.
Jo paties verslo sėkmė paprasta. „Visi kantriai ir labai daug dirbame“, – atsako V. Vasiliauskas, apgailestaudamas, jog pastaraisiais metais labai krito žmonių profesinė parengtis. „Nėra specialistai savo vietoje. Nėra noro žinoti, tobulėti profesinėje srityje“, – apgailestavo verslininkas.
Naudinga žinoti
„Rivaka“ įkūrėjas perkant praustuvus pataria atkreipti dėmesį į jų glazūros kokybę. Pasak jo, glazūra neturi būti matinė, antraip praustuvui prižiūrėti reikės daug cheminių priemonių. Glazūra turi šiek tiek blizgėti.