Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Viktoras GundajevasŠaltinis: Etaplius.lt
Šaukėnų kultūros ir amatų centre nuo rugsėjo 15 d. iki spalio 30 dienos eksponuojama, Menininkų kūrybinėse dirbtuvėse ,,Bendrystėje šviesti Lietuvai“ 2020 m. sukurtų darbų, paroda. Šių metų pleneras vyko rugpjūčio 10 – 14 dienomis Šaukėnų apylinkėse. Tai tęstinis, tarptautinis projektas, kurio metu susiburia Lietuvos ir Latvijos menininkai. Kūrybinės dirbtuvės atviros ir mėgėjams ir profesionaliems kūrėjams.
Projekto vadovė - Šaukėnų kultūros ir amatų centro vyr. etninės kultūros specialistė Gitana Urmonienė prisiminė kūrybinių dirbtuvių Šaukėnuose istoriją. Ištakos galėtų būti Šiaulių pedagoginio instituto organizuoti dailininkų plenerai, vykę aštuntajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje. 1976-siais plenere dalyvavo menininkai Eduardas Urbanavičius, Ignas Budrys, Osvaldas Jablonskis, Irena Trečiokaitė - Žebenkienė, menotyrininkas Vytenis Rimkus. Šaukėniškiams pavyko atgaivinti istorinę plenero dvasią ir jau ketvirtus metus iš eilės, vasarą vyksta menininkų kūrybinės dirbtuvės. 2017 m. kūrybinėse dirbtuvėse kūrė 11 dalyvių, 2018 m. – 12 dalyvių. 2019 m. menininkų skaičius kūrybinėse dirbtuvėse išaugo net iki 33 dalyvių: 20 tapytojų, 11 fotomenininkų ir 2 medžio drožėjai. Šis pleneras buvo skirtas Žemaitijos metams ir Šaukėnų miestelio 520 metų jubiliejui. 2019 metais atvyko ir du 1976-ųjų metų Šaukėnų plenero dalyviai – ilgametis ŠPI (vėliau ŠU) dėstytojas, Menų fakulteto Tapybos katedros vedėjas, akvarelininkas prof. Antanas Visockis ir vilnietė menininkė Saulė Urbanavičiūtė (ji tada plenere dalyvavo kartu su savo tėvu).
Šiais metais Šaukėnų kultūros ir amatų centro direktorius Martynas Dzimidas džiaugėsi, kad renginys tampa tradiciniu, sulaukia paramos ir gausaus būrio dalyvių - susirinko 20 menininkų iš Lietuvos ir Latvijos. Projekto metu regiono gyventojai turėjo galimybę iš arti pamatyti ne tik jau užbaigtus paveikslus, medžio skulptūras, bet ir patį kūrybinį procesą. Šešias dienas menininkai gamtos apsuptyje kūrė meno kūrinius. Menininkai buvo apgyvendinti Tradicinių amatų centre prie vaizdingo Juodlės ežero, Šaukėnų seniūnijoje. Edukacinės veiklos įtraukė Šaukėnų miestelio bei Laikšių bendruomenių narius. Sudaryta galimybė pamatyti, kaip tapytojai perkelia kasdienybę į paveikslus, taip pat patiems išbandyti jėgas tapyboje ar kuriant medžio skulptūrą.
Kūrybinių dirbtuvių metu vyko dalyvių prisistatymo vakarai, menotyrininkų paskaitos apie dailę, buvo rodomos skaidrės, kino mėgėjų sukurti filmai, aptariama kūryba. Kūrybinių dirbtuvių dalyviai susitiko su Šaukėnų miestelio bei Laikšių kaimo bendruomenių nariais. Dalyviai atsakė į klausimus, papasakojo, kaip kyla kūrinių idėjos, kaip jos virsta meno kūriniais. Profesionalūs dailininkai ir medžio drožėjai dalinosi patirtimi su vietiniais meno kūrėjais. Plenero metu autorinę grafikos darbų parodą ,,Šventovės“ pristatė vyr. etninės kultūros specialistė, projekto vadovė Gitana Urmonienė. Gėrėjomės autorine Algirdo Kontrimo fotografijų paroda ,,Čia aš gimiau“. Lauko erdvėje Juodlėje, plenero metu, Šaukėnų kultūros ir amatų centro tradicinių amatų koordinatorė Alma Meškienė pristatė foto darbų ciklus: ,,Besikeičiantis veidas“, ,,Iš šaukėniškių gyvenimo“, ,,Žiemos vaizdai Šaukėnuose“. Jos vadovaujamas rankdarbių būrelis ,,Mezgu rezgu“ surengė tekstilės darbų parodą, bei pakvietė išbandyti edukacines veiklas. Tradiciškai savo darbus pristatė medžio drožėjai Rytis Milkintas (angelų ekspozicija) ir Mečislovas Ežerskis (lazdų ekspozicija).
Kūrybinių dirbtuvių metu parengta paroda aplankys Kelmės rajono kultūros įstaigas. Šiuo metu ją galite išvysti Šaukėnų kultūros ir amatų centre. Čia turėsite progą susipažinti su menininkų Ievos Bunokaitės, Valdo Vaičiulio, Česlovo Polonskio, Aldonos Visockienės, Antano Visockio, Viktorijos Visockytės, Dainoros Kuodienės, Rimanto Daugino, Jolantos Miltenės, Rasos Sudintienės, Ryčio Milkinto, Vitos Žabarauskaitės, Majos Jakovičos,Vilijos Kisieliūtės, Birutės Kuicienės, Saulės Urbanavičiūtės, Gitanos Urmonienės, Gintarės Urmonaitės, Augenijaus Ambrozo darbais.
Šaukėnų kultūros ir amatų centro vykdomo projekto rėmėjai: Lietuvos kultūros taryba, Kelmės rajono savivaldybė, Šaukėnų seniūnija, Asociacija ,,Šaukėnų mietelio bendruomenė“, Asociacija ,, Laikšių kaimo bendruomenė“, Šiaulių kino meno klubas, UAB ,,Justudija“.