Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Viktoras GundajevasŠaltinis: Etaplius.lt
Šaukėnų kultūros ir amatų centre iki spalio 31 dienos eksponuojama 5-osiose Menininkų kūrybinėse dirbtuvėse „Bendrystėje šviesti Lietuvai“ 2021 m. sukurtų darbų paroda. Tai tęstinis, tarptautinis projektas – menininkų kūrybinės dirbtuvės, kurios vyksta rugpjūčio 10–15 d. Šaukėnuose, sename Kelmės rajono miestelyje, susiburia Lietuvos ir Latvijos profesionalūs menininkai ir mėgėjai kūrėjai.
Kūrybinių dirbtuvių atidarymo metu projekto vadovė Šaukėnų kultūros ir amatų centro vyr. etninės kultūros specialistė Gitana Urmonienė supažindino su plenerų ištakomis Šaukėnuose. Miestelyje nuo Šiaulių pedagoginio instituto atsiradimo laikų vykdavo dailininkų plenerai. 1976-iais plenere dalyvavo menininkai Eduardas Urbanavičius, Ignas Budrys, Osvaldas Jablonskis, Irena Trečiokaitė-Žebenkienė, menotyrininkas Vytenis Rimkus. Šaukėnų kultūros ir amatų centrui pavyko atgaivinti ir prikelti istorinę plenero dvasią ir jau 5-us metus iš eilės vasarą vyksta menininkų kūrybinės dirbtuvės. 2017 m. kūrybinėse dirbtuvėse dalyvavo 11 dalyvių iš Latvijos, Šiaulių, Kelmės, Plungės rajono, 2018 m. – 12 dalyvių, o 2019 metais atvyko net du 1976-ųjų metų Šaukėnų plenero dalyviai – ilgametis ŠPI (vėliau ŠU) dėstytojas, Menų fakulteto Tapybos katedros vedėjas, akvarelininkas prof. Antanas Visockis ir vilnietė menininkė Saulė Urbanavičiūtė (ji tada plenere dalyvavo kartu su savo tėvu). 2019 m. menininkų skaičius kūrybinėse dirbtuvėse išaugo net iki 33 dalyvių: 20 tapytojų, 11 fotomenininkų ir 2 medžio drožėjai. Pleneras buvo skirtas Žemaitijos metams ir Šaukėnų miestelio 520 metų jubiliejui. 2020 m. dalyvavo 20 dalyvių: 16 tapytojų, 2 medžio drožėjai ir 2 fotomenininkai.
Kultūros ir amatų centro direktorius Martynas Dzimidas, sveikindamas šiemet susirinkusius, dėkojo už dėmesį mūsų kraštui, džiaugėsi, kad renginys tampa tradiciniu, sulaukia paramos ir gausaus būrio dalyvių – susirinko 23 menininkai iš Vilniaus, Šiaulių, Naujosios Akmenės, Kelmės. Gaila, bet šiemet negalėjo atvykti menininkai iš Latvijos.
Projekto metu regiono gyventojai turėjo galimybę iš arti pamatyti ne tik jau užbaigtus paveikslus, bet ir patį kūrybinį procesą. Šešias dienas menininkai gamtos apsuptyje kūrė meno kūrinius. Menininkai buvo apgyvendinti Tradicinių amatų centre prie vaizdingo Juodlės ežero, Šaukėnų seniūnijoje.
Projekte buvo edukacinių veiklų Šaukėnų miestelio bei Lykšilio bendruomenių nariams. Besidomintiems tapyba buvo sudaryta galimybė pamatyti, kaip tapytojai perkelia kasdienybę į paveikslus, taip pat patiems išbandyti jėgas tapyboje, fotografijoje – tai nauja. Kūrybinių dirbtuvių metu vyko dalyvių prisistatymo vakarai, menotyrininkų paskaitos apie dailę, buvo rodomos skaidrės, kino mėgėjų sukurti filmai iš 2017–2020 metais vykusių Menininkų kūrybinių dirbtuvių, aptariama kūryba. Kūrybinių dirbtuvių dalyviai, menotyrininkai susitiko su Kelmės rajono Šaukėnų miestelio bei Lykšilio kaimo bendruomenių nariais. Dalyviai atsakė į klausimus, papasakojo, kaip kilo kūrinių idėjos, kaip darbai buvo tapomi. Profesionalūs dailininkai dalinosi patirtimi su vietiniais meno kūrėjais. Kūrybiniam darbui ir poilsiui buvo sudarytos palankios sąlygos. Menininkai sukūrė aukštos meninės vertės darbų, kurie papuoš Šaukėnų miestelio erdves. Profesionalūs menininkai ir mėgėjai įamžino savo kūriniuose Šaukėnų, Kelmės krašto gamtos vaizdus, žmones, susipažino su Kelmės kraštu. Žinia apie Kelmės kraštąnešama į regioną, sostinę.
Visos plenero dienos buvo kupinos kūrybinės ir pažintinės veiklos. Antrąją dieną po atidarymo vyko Žutautų kaimosenovinėstrobos - muziejaus lankymas ir vakaronė su Lykšilio kaimo bendruomene Lykšilio bendruomenės namuose. Trečioji diena – renginiai Šaukėnų kraštotyros muziejuje ir Šaukėnų kultūros ir amatų centre: respublikinių konkursų „Juosta mano Lietuvai“ ir ,„Riešinės“ parodų lankymas Šaukėnų kraštotyros muziejuje, tautodailininko Petro Balsio medžio skulptūrų parodos atidarymas, fotomenininkės Almos Meškienės foto darbų paroda ,,Putvinskių giminės takais“, popietė su Šaukėnų miestelio bendruomene. Kino filmų vakaras: Ritos Ščiglinskienės filmas – „V. Pūtvis- Putvinskis“, vilnietės menininkės Ievos Bunokaitės animaciniai filmai. Rugpjūčio 15 d., per Žolinę, –sukurtų darbų paroda ir plenero uždarymas Juodlėje.
Šiemet plenerą rėmė: Kelmės rajono savivaldybė, Šaukėnų seniūnija, Asociacijos „Šaukėnų miestelio bendruomenė“, „Laikšių kaimo bendruomenė“, „Lykšilio kaimo bendruomenė“, Šiaulių kino meno klubas, UAB „Justudija“.
Šaukėnų kultūros ir amatų centre galima dabar susipažinti su šių metų plenere vilniečių menininkų sukurtais darbais: Ievos Bunokaitės – „Koplytėlė“, Valdo Vaičiulio – –Šaukėnų bažnyčios šventoji“, Česlovo Polonskio – „Šaukėnų bažnyčia“, Dianos Zviedrienės – „Juodlės ežeras“, Ilonos Keršulytės Žilienės akvarelės – „Šaukėnai“, „Lelijos“, „Šaukėnų bažnyčia“, Jolantos Jasukaitienės – „Juodlė“. Svarus ilgamečių Šiaulių universiteto dėstytojų Visockių šeimos indėlis: Aldonos Visockienės – ,,Kurtuvėnų bažnyčia“, ,,Amarilis“, Antano Visockio - ,,Kurtuvėnai“, Viktorijos Visockytės – „Juodlė“. Eksponuojami Ritos Almanis – „Švytėjimas“, Rimanto Daugino – „Sparnuotoji poezija“, Marijanos Četyrkinos – „Juodlės sala“, „Koplystulpis“, Rasos Sudintienės – „Juodlės žuvys“, Danutės Čivienės – „Pleneras Juodlėje“, Ryčio Milkinto – „Kryžkelė“, Birutės Kuicienės – „Šaukėnų bažnyčia“. Įdomūs fotomenininkų Augenijaus Ambrozo – „Fotografo fantazija“, „Šaukėnų Jūra“, Evelinos Ambrozaitės – „Juodlės ežeras“, Almos Meškienės, Viktoro Gundajevo, Šarūno Urmono, Igno Vaičiulio foto darbai.
Menininkų sukurti darbai lapkričio mėnesį bus eksponuojami parodoje Užvenčio kultūros centre, vėliau Šaukėnų miestelio, kitose Kelmės, Šiaulių rajono įstaigose ir virtualioje erdvėje. Pleneras baigėsi, bet jo dvasia vis dar plevena ne tik Šaukėnuose.
Šaukėnų kultūros ir amatų centro informacija