Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Brigita ŠliužaitėŠaltinis: Etaplius.lt
Pirmoji karantino savaitė nebuvo lengva ir seniūnijų darbuotojams, ir gyventojams. Visiems teko išgirsti daug naujos informacijos apie karantino sąlygas, koronaviruso pavojų, saviizoliaciją ir kitus dalykus. Pirmą kartą visiškai atsisakyta kontaktinio aptarnavimo įvairiose savivaldybės įstaigose. Seniūnijos, kaip patikino į skambučius atsiliepiantys specialistai, aprūpintos dezinfekatoriais ir kitomis reikalingomis karantino sąlygomis priemonėmis.
Prižiūri vieni kitus
Eržvilko seniūnijos seniūnas Gintaras Kasputis pasidžiaugia, kad seniūnijoje gyventojai uoliai laikosi karantino reikalavimų ir prisižiūri vienas kitą. „Kartais net per daug“, – pajuokauja seniūnas. Jo žiniomis, visi į Eržvilko seniūniją iš užsienio sugrįžę gyventojai laikosi saviizoliacijos. Pirmą karantino dieną buvo daug skambučių, nerimo, bet dabar visi jau išsiaiškinę, kas leistina, kas ne. Jei koks klausimas, skambina, klausia. „Kai kas gal ir norėtų grįžti izoliuotis į savo namus, bet artimųjų, kaimynų reakcija šiuo klausimu labai jautri. O ir pačius grįžtančius baugina baudos. Nuo 1000 ir daugiau eurų, ne juokas“, – sako seniūnas. Kol kas seniūnijoje tokiomis sankcijomis niekam negresia.
Pirma diena buvo labai sudėtinga. Žmonės ėjo į seniūnijas, klebeno užrakintas duris, niekaip negalėdami suprasti, kaip jie dabar reikalus tvarkysią be kontakto su darbuotoju. Dabar jau išsiaiškino, kad visus reikalus reikia tvarkytis telefonu arba internetu.
Keliose seniūnijose buvo gauta pranešimų, kad gyventojai pastebi nesilaikančius saviizoliacijos iš užsienio grįžusius pažįstamus. Kad šie vaikšto po kaimą, neklauso perspėjimų. Beveik visiems seniūnams teko su vienu ar kitu šnektelti, įspėti. Kai kurie gyventojai apie tokius atvejus pranešė 112 telefonais, įvardindami nusižengusius asmenis.
Taikiny – vairuotojo žmona
Tuo tarpu „Mūsų laiko“ redakcija taip pat sulaukė kiek kitokio pobūdžio nusiskundimo. Paskambinusi moteris pasakojo, kad jos neaptarnavo Veliuonos maisto prekių parduotuvėje dėl to, kad vyras, vilkiko vairuotojas, grįžęs iš užsienio prieš tris dienas. Moteris tikino, kad vyras saviizoliavęsis, niekur nevaikšto, būna namuose, užsienyje nebuvo jokios parduotuvėse. Prašė pasiaiškinti, ką daryti tolimųjų reisų vairuotojų šeimų nariams, kai vietiniai griežtu žvilgsniu palydi kiekvieną jų žingsnį.
Užklausėme apie šį atvejį atitinkamų tarnybų. SAM aiškina, kad tolimųjų reisų vairuotojai turi izoliuotis 14 dienų (arba, nuo reiso iki reiso, jei jie vyksta dažniau nei kas 14 dienų). Šeimos nariams saviizoliacija netaikoma, tad jie laikosi tų pačių karantino taisyklių, kaip ir visi kiti gyventojai. Apsiperka būtinomis priemonėmis laikantis atstumo ir saugumo, nevaikšto ir nepriima svečių ir t.t.
Vyriausybės nutarime dėl karantino Lietuvos Respublikos teritorijoje paskelbimo numatytos išimtys dėl izoliacijos grįžusiems iš užsienio: „Asmenims, grįžusiems iš užsienio valstybių, privaloma 14 dienų izoliacija, išskyrus vairuotojus, ekipažų ir įgulų narius, kurie dirba tarptautinius komercinius krovinių vežimus vykdančiose Lietuvos įmonėse ar vykdo tarptautinius komercinius krovinių vežimus visų rūšių transporto priemonėmis ir neturi COVID-19 (koronavirusinės infekcijos) simptomų...“.
„Tačiau tiek tolimųjų reisų vairuotojams, tiek jų šeimos nariams, kaip ir visiems karantino metu, reikia stebėti savo sveikatos būklę, vengti kontakto su sergančiaisiais ar tais, kuriems pasireiškė respiraciniai simptomai (kosulys, dusulys ir kita). Laikytis rankų higienos – plauti jas muilu ir vandeniu, įtrinti dezinfekuojančiais skysčiais. Atsiradus bent vienam ūmiai kvėpavimo takų infekcijai būdingam simptomui (karščiavimas, kosulys, dusulys) nevykti patiems į gydymo įstaigas, o skambinti į Karštąją liniją trumpuoju telefono numeriu 1808“, – aiškina Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos atstovė Diana Brunevičienė.