Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Jaukus A.Kučingio meno mokyklos kiemelis – Veiverių krašto bendruomenių narių švenčių ir susibūrimų vieta.
Ramutė ŠimukauskaitėŠaltinis: Etaplius.lt
Veiverių bendruomenės centras buvo viena iš pirmųjų Prienų rajono bendruomenių, kuri aktyvių miestelių gyventojų iniciatyva įregistruota 2002 metais. Veiklos pradžioje ji susitelkė ties socialinių, informacinio raštingumo ir kitų problemų sprendimu, miestelio aplinkos gražinimo iniciatyvomis. Veiverių gyventojai vieni iš pirmųjų šalyje buvo apmokyti naudotis šiuolaikinėmis technologijomis, jie aktyviai dalyvavo seminaruose, mokymuose, įgijo reikiamų žinių ir gebėjimų, kaip veikti bendruomenėje, pradėjo vykdyti projektinę veiklą.
Tokia buvo bendruomenės centro veiklos pradžia, davusi startą iki šiol tęsiamiems darbams. Apie tai, kaip sekasi pildyti veiklos metraštį – pokalbyje su Veiverių seniūnijos bendruomenės centro pirmininke Daiva VENSLOVIENE.
– Vasario pradžioje Veiverių bendruomenės centrui sukako 20 metų. Verta pasveikinti Jus, kad bendruomenės vardas neliko tik „popierinis“: bendruomenė gyva, ji telkia narius, įgyvendina projektus, vadinasi, šios veiklos poreikis yra stiprus, turite bendraminčių, o įdėtos pastangos pasiteisina?
– Nuoširdus ačiū, kad pastebite mus ir kartu džiaugiatės mūsų gražia sukaktimi. Bendruomenė nėra būrelis žmonių, tik dėl savęs kuriančių aplinką. Nieko nedarome vieni. Gyvuodami Veiverių seniūnijoje bendradarbiaujame, esame kartu su įvairiomis įstaigomis, organizacijomis. Visi mūsų projektai skirti didelei Veiverių seniūnijos bendruomenei. Bet koks renginys, projektas – tai bendras kaimyninių bendruomenių, mokyklų, seniūnaičių, kultūros bei seniūnijos darbuotojų darbas. Gal greičiau ne jie prie mūsų, o mes su jais vykdome veiklą.
– Prisiminkite bendruomenės centro įsikūrimo aplinkybes, žmones, prisidėjusius prie veiklos ištakų, iki šiol ją puoselėjančių savo idėjomis, konkrečiais darbais, materialiais ir kitais ištekliais?
– Bendruomenė susikūrė Veiverių miestelio traukos centre – bibliotekoje, jos pirmininke buvo išrinkta aktyvi kraštietė Janina Venckūnienė. Būrelis mokytojų, kultūros darbuotojų, ūkininkų, verslininkų sujungė idėjas. Šviesios atminties mokytojos Salomėja Tamošaitienė ir Elena Janušauskienė kartu su bendruomenės pirmininke susibūrusiems nariams buvo sielos vedlės, moralinis autoritetas, kurios sulaikydavo nuo klaidų, pritardavo idėjoms. Laima Jankauskaitė, Janina Karalevičienė, Rimantas Vaičiukas aktyviai padėdavo organizuoti renginius, paremdavo finansiškai.
– Jūsų nuomone, kas bendruomenės narius labiausiai motyvuoja veikti kartu? Galimybė gauti lėšų, psichologinis nusiteikimas, bendri interesai ir kt.?
– Pradėjome veiklą negalvodami apie pinigus. Dažniau susiburdavome kurti savo tradicijas, padėti vieni kitiems ne tik moraliai, bet ir finansiškai. Tada nebuvo kultūros centro, socialinių darbuotojų seniūnijoje. Tai ir buvo pagrindinės veiklos kryptys. Padėjome jauniems, talentingiems mokiniams vykti į tarptautinius konkursus, sunkiai besiverčiančioms šeimoms – išleisti vaikus į meno būrelius ir pan. Visi norime gyventi gražiai sutvarkytoje seniūnijoje, turėti galimybę susibūrus nuoširdžiai pabendrauti, susidūrus su nesėkme rasti paramą. Visa tai skatina dalyvauti projektuose, kurių metu ne tik gražiname savo aplinką, bet galime kuo turiningiau praleisti laiką, suburti vaikus linksmai šventei, susėsti po ąžuolais Meno mokyklos kiemelyje ir pasidžiaugti vieni kitų pasiekimais.
268042263-671418757600683-1503732942720767289-n.jpg
– Per du dešimtmečius nuveikta gražių darbų. Kokie Veiverių bendruomenės centro narių pastangomis įgyvendinti projektai labiausiai prisidėjo prie miestelio gražinimo, gyventojų užimtumo, sportinių, kultūrinių, socialinių ir kt. poreikių tenkinimo?
– Bendruomenės dalyvavimo projektuose dėka yra pastatytas vandens valymo įrenginys, daliai gyventojų atvesti vandentiekio ir kanalizacijos tinklai, sutvarkytos erdvės prie Veiverių PSPC, įrengta vaikų žaidimo ir sporto aikštelė, įsigyta nemažai įrangos šventėms organizuoti. Dalis jos jau morališkai ir fiziškai paseno per tiek metų, ir gauta muzikos įgarsinimo įranga kažin ar besinaudoja kultūros centras…
– Kaip stiprinate Veiveriuose gyvenančių žmonių santykį su vietove, kaimynais, istorine praeitimi? Kokie išryškinti unikalūs miestelio bruožai gali pasitarnauti jo garsinimui?
– Veiveriai turi unikalią istoriją. Šiame krašte nenutildomai skambėjo lietuviškas žodis, iš jo kilo noras gyventi sau, dėl savo ateities. Gal todėl skiriame didelį dėmesį muziejams, paminklams. Kartu su bibliotekos darbuotojais esame apjungę Veiverių krašto istorinius ir kultūrinius paminklus į bendrą puslapį, sukūrę RQ ženklus, įgalinę greitai ir lengvai rasti informaciją apie juos. Čia gyvenantys ar su Veiverių aplinka ryšį turintys gyventojai nuolat papildo istorinį krašto lobyną.
– Miestelis yra pravažiuojamas, įsikūręs prie VIA Baltika magistralės, didmiesčio pašonėje. Ar bendruomenėje yra aktualios asmens, turto ir eismo saugumo problemos, saugios kaimynystės idėjos?
– Esame dėkingi policijos bendruomenės pareigūnei Editai Kubilienei, kuri apjungdama seniūnijas įtraukė ir mus į bendrą grupę, kurioje aptariami svarbūs saugumo klausimai. Tikrai susiduriame su saugumo problemomis ir nuolat dalinamės policijos informacija, taip skatindami gyventojus būti budriems, atsakingiems, saugoti savo turtą. Jono Kvietkausko paskatinta saugios kaimynystės zona yra ne viena, Veiveriuose jau keliose vietose veikia draugiškos kaimynų grupės. Turime sumanymų dėl vaizdo stebėjimo kamerų įdiegimo viešose erdvėse.
241644127-606311624111397-5132643665045299247-n.jpg
– Kaip bendruomenės centro veiklą paveikė pandemijos suvaržymai?
– Pandemija nesustabdė dalyvavimo projektų rašyme, „neuždarė“ Kalėdinių papuošimų maratonų. Kadangi negalėjome susitikti žiemos laikotarpiu, bandėme atsigriebti vasarą. Tikimės, kad ateityje patirsime daug gražių bendravimo akimirkų.
– Galbūt ir „apvali“ Veiverių bendruomenės centro veiklos sukaktis nepraeis tylomis, rasite progų susiburti ir paminėti jubiliejų, padėkoti aktyviems nariams, ištikimiems bendraminčiams, partneriams ir rėmėjams?
– Jau šnekučiuojamės apie ateinančią vasarą, kada galėsime po ąžuolais padainuoti, pabūti kartu, pasidžiaugti tuo, kad pandemija baigėsi, o Veiveriuose dainos nenutyla. Džiaugiamės, kai vyksta diskusijos, kyla idėjos, pasiūlymai. Tokią bendruomenę ir norime matyti – kuriančią, diskutuojančią, tikinčią savimi ir Veiveriais.
– Ačiū už pokalbį.
Dalė Lazauskienė
Nuotraukos iš bendruomenės archyvo