PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2020 m. Balandžio 11 d. 19:27

Bažnyčios Velykų mišiose kviečia dalyvauti nuotoliniu būdu

Vilnius

BNS nuotr.

Reporteris MargaritaŠaltinis: Etaplius.lt


125608

Dalis Lietuvos bažnyčių parapijiečius Velykų pamaldose kviečia dalyvauti nuotoliniu būdu – jos bus tiesiogiai transliuojamos socialiniuose tinkluose, teigia BNS kalbinti dvasininkai.

Utenoje tokiu būdu šventines mišias ketina aukoti Dievo Apvaizdos bažnyčios kunigai. Kaip pasakoja parapijos klebonas kunigas Remigijus Kavaliauskas, virtualiai pamaldose tikintieji gali dalyvauti jau antrą savaitgalį.

„Pirmą kartą transliaciją paleidome praėjusią savaitę. Mums tai – nauja patirtis. Nors esme įpratę prie auditorijos, šiek tiek įtampos vis tiek yra. Juk kalbame nebe susirinkusiems tikintiesiems, kurių kartais ir būna ir visai nedaug, o kur kas didesnei auditorijai“, – BNS sakė kunigas.

Anot R. Kavaliausko, Verbų sekmadienio mišias socialiniame tinkle „Facebook“ tiesiogiai stebėjo apie 400 žmonių. Šiuo metu šventinių pamaldų vaizdo įrašas peržiūrėtas daugiau nei 17 tūkst. kartų.

„Tiesiogiai stebėjusių žmonių buvo panašiai tiek, kiek jų gyvai būtų susirinkę į vienas šventines mišias bažnyčioje“, – kalbėjo Dievo Apvaizdos bažnyčios klebonas.

Vis dėlto, aukoti mišias tuščiai bažnyčiai, pasak kunigo, yra sudėtinga.

„Išties, reikia gyvo ryšio. Man labai patiko kunigo Juliaus Sasnausko žodžiai, jog mums, pamokslininkams, yra labai sunku kalbėti į televizorių, nes mums reikia gyvos reakcijos, reikia akių, reikia kontakto. Tai tikrai tiesa“, – sakė R. Kavaliauskas.

Internetu Velykų pamaldas transliuos ir Kretingos Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai bažnyčia. Nors dėl karantino tą daryti teks tuščioje erdvėje, tiesioginės transliacijos, anot parapijos klebono Astijaus Kungio, kunigams nėra naujiena.

„Dar iki karantino paskelbimo mes kiekvieną sekmadienį bažnyčios „YouTube“ kanale tiesiogiai transliuodavome vaikams skirtas mišias. (...) Mes laikas nuo laiko tame kanale turėjom tokius pamokslus, pamąstymus, todėl kilo mintis rodyti ir mišias, nes ne visi gali atvykti – ar tai būtų ligoniai, ar vyresnio amžiaus žmonės“, – BNS teigė kunigas, brolis pranciškonas.

Pasak jo, negalint su žmonėmis susitikti gyvai, reikia ieškoti būdų, kaip pasiekti bendruomenę kitaip.

„Bažnyčia graikiškai yra ekklesia, tai reiškia surinkimą. Ir tas surinkimas dabar yra tokiu būdu, kai nesusikabinę rankomis esame, o susikabinę širdimis esame“, – sakė A. Kungys.

Jis pastebi, kad Verbų sekmadienio mišias tiesiogiai žiūrėjo daugiau žmonių, nei įprastai susirenka per trejas šventines mišias.

„Vienose būna apie tūkstantį, kitose apie pusantro tūkstančio, tai iš viso galime sakyti apie 3,5 tūkst. būtų atėję, o transliaciją žiūrėjo apie 5 tūkst. žmonių. Kitas dalykas, kai ateina žmonės, tai ateina šeimomis, o kai žiūri, tai per vieną adresą ir galbūt ten visa šeima žiūri“, – kalbėjo parapijos klebonas.

„Net man pačiam keista, kad žiūrovų yra žymiai daugiau, nei mes matydavom tų, kurie ateina į bažnyčią, tai kažkaip pozityviai nuteikia“, – pridūrė jis.

Velykų mišios internetu taip pat bus transliuojamos iš Kauno Kristaus Prisikėlimo bazilikos terasos. Jas aukos vyskupas Algirdas Jurevičius. Prieš šventines pamaldas, aštuntą valandą ryto, iš bazilikos terasos jis suteiks palaiminimą į visas keturias pasaulio šalis.

Masines transliacijas pasibaigus karantinui vertina skeptiškai

Bažnyčių iniciatyvą karantino metu mišias parapijiečiams transliuoti internetu palaiko ir Lietuvos vyskupų konferencija (LVK).

„Tokiomis sąlygomis yra svarbu palaikyti ryšį su parapija, su bendruomene“, – BNS sakė LVK generalinio sekretoriaus padėjėjas kunigas Mykolas Sotničenka.

Jis taip pat teigia, kad šventinių mišių transliacijos aktualios ne tik vietos tikintiesiems, bet ir tiems, kurie įprastai per Velykas vykdavo į kitus miestus aplankyti giminių ir kartu su jais eidavo į bažnyčią.

„Mano paties tėveliai yra kilę iš Prienų miestelio ir nors bendruomenė yra vyresnė ten šiek tiek, bet aš džiaugiuosi, kad kunigas vis tiek transliuoja mišias iš ten“, – pasakojo kunigas.

Karantinas tradicijas keičia ne tik Lietuvoje. Pasak M. Sotničenkos, tiesiogiai transliuojamos ir popiežiaus Pranciškaus aukojamos mišios iš Šv. Mortos namų koplyčios.

„Popiežiaus mišios ir iki karantino buvo filmuojamos, tačiau gyvai netransliuotos, buvo rodomos tik ištraukos“, – sakė jis.

Lietuvoje yra dvi arkivyskupijos ir penkios vyskupijos. Vien Vilniaus arkivyskupijai priklauso 115 bažnyčių, maždaug trečdalis jų Velykų mišias planuoja transliuoti internetu.

Iš viso Lietuvoje yra 1023 bažnyčios ir koplyčios.

Vis dėlto, anot M. Sotničenkos, tikimasi, kad po karantino prioritetu ir vėl taps gyvas mišių organizavimas bažnyčiose su tikinčiaisiais.

„Esmė yra susitikimas su žmogumi, gyvas susitikimas. Labai nenorėtume, kad tai pasikeistų. Kai kurios šventovės darė iki šiol transliacijas internetu, žinoma, kažkiek jų pasiliks ir po karantino, bet nenorėtume, kad tai būtų masinis dalykas“, – kalbėjo M. Sotničenka.

Ragina prie bažnyčių nesibūriuoti

M. Sotničenka ragina tikinčiuosius paisyti karantino reikalavimų ir per Velykas prie bažnyčių nesibūriuoti.

„Yra tradicija, ypač Vilniaus krašte, šventinti patiekalus – įvairiausius Velykinius valgius. Ir žmonės vis teiraujasi: „O gal susimilsite ir pašventinsite kur nors per langą?“ Tikrai ne. Labai keista, nors visad kviesdavome ateiti, tačiau šį kartą raginame neiti, pasilikti namuose, niekur nevažiuoti“, – sakė kunigas.

Laikytis karantino ragina ir aukščiausi šalies pareigūnai, nes nuo to priklausys, ar karantino sąlygos bus švelninamos, ar griežtinamos.

Nuo kovo 16 dienos šalyje įvedus karantiną, Lietuvos katalikų bažnyčios vyskupai, laikydamiesi rekomendacijų, atšaukė visas viešas pamaldas.

Karantinas Lietuvoje tęsis iki balandžio 27 dienos. Jo metu uždarytos mokyklos, darželiai ir universitetai, draudžiama daugumos parduotuvių, kavinių veikla.

BNS