PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2025 m. Balandžio 21 d. 13:37

Bažnyčios istorikas P. Subačius: nemaža tikimybė, kad naujasis popiežius bus ne iš Europos

Lietuva

Paulius Subačius / LKMA, popiežius Pranciškus / Quirinale.it

Raminta MajauskaitėŠaltinis: ELTA


357238

Pirmadienį mirus popiežiui Pranciškui, spėlioti, kas užims šį postą, kol kas yra labai sudėtinga, sako Lietuvių katalikų mokslo akademijos narys Paulius Subačius. Visgi, anot profesoriaus, yra didelė tikimybė, kad naujuoju Romos Katalikų Bažnyčios popiežiumi taps dvasininkas ne iš Europos, o iš Afrikos arba Azijos žemynų.

„Be dviejų ar trijų savaičių tikrai niekas nebus aišku. Beprasmiška yra spekuliuoti, kas bus naujasis popiežius. Ypatingai, kai yra tiek kardinolų iš Afrikos, iš Azijos. (...) Nemaža tikimybė, kad naujasis popiežius bus ne iš Europos“, – pirmadienio popietę Eltai teigė P. Subačius.

Vilniaus universiteto (VU) profesoriaus teigimu, sudėtinga nuspėti ir tai, kaip keisis – griežtės ar liberalės – pati Bažnyčios paradigma.

„Popiežius Pranciškus visuomet ragino, kad vieni su kitais turėtų daug kalbėtis – vieni kitus išgirstų, išklausytų ir suprastų. Todėl šiuo metu pasakyti, kaip keisis (Bažnyčios pozicija – ELTA) – sunku. Šito visiškai niekas nežino. Tačiau, naujojo popiežiaus valia bus labai svarbi. Jo nuomonės gali gana smarkiai skirtis nuo kardinolų ar vyskupų“, – sakė P. Subačius.

„Kai bus konklavos (kardinolų susitikimo, kuriuo siekiama išrinkti popiežių – ELTA) rezultatai, tuomet bus aišku, ar kas nors apskritai keisis. Tačiau galima tikėtis tęstinumo, nes būtent tęstinumu Bažnyčia yra stipri, gyva“, – pridūrė jis.

Teorinę galimybę užimti popiežiaus postą turi ir Lietuvos kardinolas

Anot Bažnyčios istoriko, penktuoju kardinolu Lietuvos istorijoje tapęs Rolandas Makrickas taip pat turi bent jau teorinę galimybę užimti popiežiaus postą.

„Kiekvienas kardinolas turi galimybę. (...) Nors kardinolas Rolandas Makrickas sąlygiškai ir yra labai jaunas, šiuo metu jis yra faktinis Didžiosios Marijos bazilikos vadovas, priklauso įtakingiems kardinolams“, – aiškino P. Subačius.

„Apskritai, yra labai svarbu, kad vėl turime kardinolą, kuris dalyvaus konklavoje, kadangi du mūsų kardinolai dėl amžiaus konklavoje nebedalyvaus“, – pažymėjo jis.

Primenama, kad pirmadienio rytą, antrąją šv. Velykų dieną, mirė 88-erių popiežius Pranciškus. Katalikų Bažnyčia neteko vadovo praėjus vos parai po jo pasirodymo Šventojo Petro aikštėje Vatikane ir kreipimosi į pasaulio tikinčiuosius.

Popiežius Pranciškus šiemet sunkiai ir ilgai sirgo plaučių uždegimu. Iš ligoninės jis buvo paleistas kovo 23-ąją, po 38 dienas trukusio gydymo.

#POPIEŽIUS PRANCIŠKUS#MIRTIS#KONKLAVA#PAULIUS SUBAČIUS