Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Andželika BagočiūnienėŠaltinis: Etaplius.lt
Tokia mintimi norėtųsi pradėti ir baigti „... Širvintų lošelio-darželio „Boružėlė“ administracija“.
Savaitės pradžioje elektroniniu paštu „Širvio“ redakcija gavo nuotrauką, kurioje buvo užfiksuotas darželiuose išplatintas skelbimas. Turinys pats kalbėjo už save. Pirmoji skelbimo dalis labai teisinga ir reikalinga: tėvai įspėjami ir prašomi nevesti sergančių vaikų į lopšelį-darželį. Labai teisinga, reikia saugoti likusius sveikus darželio grupės vaikus, o sergantys, būdami namuose, turėtų greičiau pasveikti. Na, o antroji skelbimo dalis, kurioje tiesiai šviesiai pranešama apie auklėtojų baudimą, griežtą vaikų tikrinimą, privertė susimąstyti ir net imtis savotiško žurnalistinio tyrimo. Žinoma, kai kas gali sakyti, kad tai visiška smulkmena, neverta žurnalistų dėmesio ir jie būtų teisūs, jei nekreiptume dėmesio į pastarąją skelbimo dalį.
Nors švenčiame Lietuvos atkūrimo šimtmetį, tačiau kažkas su mumis yra negerai, jei švietimo įstaigos administracija leidžia sau viešai grasinti ir gąsdinti savo pavaldinius. Panašu, kad tokia darbo metodika perimta dar iš gūdžių sovietinių laikų, kai buvo pateisinama ir net skatinama: baimė, pagarbos ne užsitarnavimas, o priverstinis parodymas, pagaliau savo nuomonės slėpimas ir pataikavimas stipresniam, viršininkui. Susidaro įspūdis, kad neatsitiktinai toks darželio viršininkas negali išlaikyti šiuolaikinės vadybos egzamino ir dirbti normaliai, o ne būdamas ūkvedžiu, laikinai eiti darželio direktoriaus pareigų. Lai tai sprendžia steigėjas ir Švietimo ir kultūros skyrius.
Ir visgi, kaip turėtų jaustis darželio auklėtoja, kuri tiesiogiai dirba su mažiausiais, didžiausio dėmesio reikalaujančiais mūsų vaikais, turėdama būti tuo pačiu metu ir cerberiu, ir medicinos darbuotoju, ir auklėtoja, ir pagaliau žmogumi žinodama, kad bus nubausta už grupėje po griežto patikrinimo rasto sergančio vaiko. Kokiu „ginklu“ auklėtoja turėtų priversti visiškai nesusipratusius tėvus pasiimti atgal atvestą sergantį vaiką? Negi jau išbandytos visos priemonės ir niekas neduoda laukiamų rezultatų, todėl pasitelkta paskutinė prievartos ir baudimo technologija? Klausimų daug. Juos ir uždavėme steigėjui, Širvintų rajono savivaldybei ir pačiai lopšelio-darželio administracijai, taip negrabiai pradėjusiai aršią kovą su ligomis, bet vos nenulinčiavusiai savo bendruomenės pedagogų gretų.
Atsako lopšelio-darželio „Boružėlė“ l. e. direktoriaus pareigas S. Bartulienė:
– Kokiu dokumentu vadovaujantis priimtas sprendimas griežtai tikrinti auklėtojas ir jas bausti, jei priims sergančius vaikus?
– Skelbimas paskatinti tėvus atsakingiau vertinti savo vaikų, atvedamų į lopšelį-darželį, sveikatos būklę, buvo priimtas bendrai auklėtojų susirinkime. Sulaukiame skambučių tėvų, kurie teigia, kad atvedę jau pasveikusius vaikus į grupes, ten randa sirguliuojančius (sloguojančius, kosėjančius) kitus vaikus.
Stengdamiesi užkirsti tokią praktiką, šiuo metu sparčiai augant sergamumui, grupes patikriname dažniau, auklėtojų teiraujamės apie vaikų sveikatos būklę. Auklėtojos bei slaugytoja stebi vaikus, jų savijautą, emocijas ir pan. Esant įtarimams, gali pamatuoti temperatūrą.
Apie jokius grasinimus negali būti net kalbos.
Red. komentaras: Skelbime aiškiai parašyta, kad „kiekvieną dieną lopšelio-darželio gupės bus girežtai tikrinamos, auklėtojos baudžiamos dėl priimtų sergančių vaikų“. Ar tai ne grasinimas?
Dokumentai, kuriuose yra nuostatos apie vaikų nepriėmimą į ugdymo įstaigą, esant sveikatos būklės pakitimams:
Red. komentaras: Lopšelio-darželio svetainėje šių dokumentų aptikti neteko, o su atsakymu l. e. direktoriaus pareigas vadovė nepateikė, tad komentuoti negalime. Tačiau klausimas buvo ne apie sergančių vaikų nepriėmimą, bet apie auklėtojų, priėmusių sergančius vaikus baudimą. Susidaro įspūdis, kad atsakau taip kaip naudinga, bandoma išsisukti arba paneigti, kas ir taip yra akivaizdu.
– Kaip bus organizuotas lopšelio-darželio grupių GRIEŽTAS tikrinimas? Ar tokiam žingsniui darželio administracija turi įgaliojimus? Kaip bus elgiamasi su tėvais, kurie nesutinka, kad jų vaikai būtų griežtai tikrinami?
– Atkreipus dėmesį (administracija, auklėtojos) į didesnį vaikų sergamumą, į grupes einama rytais, stebimi vaikų sveikatos pokyčiai. Žodį griežtai auklėtojų kolektyvas supranta kaip būtinai, dėmesingiau, konkrečiau, atidžiau. Tai reiškia, kad šiuo periodu lankymasis grupėse vyks dažniau.
Kol kas niekas iš tėvų nepareiškė apie nesutikimą. Atvirkščiai – sulaukėme atsiliepimų, kad sprendimas buvo geras.
Red. komentaras: Na, jei reikia aiškinti skelbime parašytų žodžių prasmę atskiru skelbimu – blogai parašytas skelbimas. Juk galima buvo taip ir parašyti: dėmesingiau, atidžiau, dažniau, o čia iš karto – GRIEŽTAI. Ir kas gali garantuoti, kad, tarkim, suvirintojų kolektyvas šį žodį supras dar kažkaip kitaip nei auklėtojų kolektyvas. O tėvai, žinoma, kad bus patenkinti, juk baudžiami bus ne jie, o auklėtojos.
– Kuo vadovaujantis bus baudžiamos auklėtojos? Koks teisės aktas tai numato? Kaip bus nustatytas baudos dydis? Kodėl atsakomybė už sergančius vaikus perkeliama auklėtojoms, o ne tėvams? Kokiomis priemonėmis auklėtoja gali atsisakyti priimti vaiką į grupę, jei tėvai nesutiks pasiimti vaiko?
– Jokiomis baudomis (nei piniginėmis, nei kitokiomis) lopšelio-darželio darbuotojų NIEKAS NEBAUS. Bausmė – tai žodinis įspėjimas, skatinimas atidžiau vertinti vaikų sveikatos būklę, pastebėti jos pokyčius, bendrauti su tėvais. Santykius tarp administracijos, darbuotojų reglamentuoja sutartys, vidaus taisyklės, sutartys su tėvais.
Dokumentai:
Red. komentaras: Atleiskite, skelbime kuo aiškiausiai yra parašyta „...auklėtojos baudžiamos...“. Negerai, kai savo žodžių reikia išsiginti, juk jau seniai žinoma, (o gal kai kam yra naujiena), kad žodis žvirbliu išskrenda, o jaučiu sugrįžta. Va ir sugrįžo. Ar vertėjo taip smarkiai perlenkti lazdą ir kitu jos galu gauti. Iš šalies toks administracijos bendravimas su savo pavaldiniais atrodo apgailėtinas ir vertas tik užuojautos.
– Kokius būdus dar, be pastarojo, išbandė lopšelio-darželio administracija, siekdama paprotinti, paskatinti tėvų sąmoningumą siekiant užkirsti kelią ligoms plisti darželyje?
– Tėvelius apie didėjantį sergamumą informuoja auklėtojos. Susirinkimų metu visuomet primename apie sveikatos saugojimą, tėvų atsakomybę nevesti į grupę sirguliuojančio vaiko. Siekiant vykdyti gripo ir peršalimo ligų profilaktiką, vaikai nuolat vedami į lauką, dažniau vėdinamos ir valomos patalpos, dezinfekuojami žaislai.
Taip pat skatinant sveikatingumą, lopšelyje-darželyje vykdoma „Pieno ir vaisių“ programa. Vykdėme sveikos gyvensenos projektą „Sveikatos karuselė“, kuriame skatinome dalyvauti ir tėvus. Bendruomenei išdalinti lankstinukai apie vaikų sveikatą bei paruošti stendai. Vykdomas „Šviečiamosios gyvulininkystės“ projektas, kurio metu vaikai turėjo galimybę keliauti, būti dažniau gryname ore.
Red. komentaras: Labai sveikiname tokio lygio projektus ir veiklas, tačiau panašu, kad laukiamų rezultatų tai nedavė, jei reikia rašyti skelbimus, kuriais gąsdinama ir baudžiama be jokio pasigailėjimo.
Savo ruožtu Savivaldybė, kaip įstaigos steigėja, atsakė labai greitai ir konkrečiai:
– Kaip Savivaldybė, būdama šios įstaigos steigėja, vertina tokio pobūdžio skelbimus su grasinimais ir žmogaus teisių suvaržymais?
– Dėkojame už informaciją. Pirmoji skelbimo dalis žinant, kad esame viena iš 30 savivaldybių, kurioje dar nepaskelbta gripo epidemija, yra tinkama ir svarbi. Kai kuriuose rajonuose dėl aukštų sergamumo rodiklių jau uždaromos švietimo įstaigos. Todėl atkreipti tėvų dėmesį į tai, kad lopšelyje-darželyje imamasi griežčiau stebėti ir vertinti vaikų sveikatos būklę, būtina. Įstaigos, kurios steigėja yra Savivaldybė, vidaus politikai, kuri užkirstų kelią neatsakingam tėvų ar personalo elgesiui, neprieštaraujame. Turime gerbti save ir kitus.
O antrąją skelbimo dalį, kurioje kalbama apie bausmes, Savivaldybė, kaip steigėja, vertina neigiamai ir nedelsdama rekomendavo lopšeliui-darželiui „Boružėlė“ skelbimo tekstą pakoreguoti.
– Ar tokio pobūdžio skelbimas su grasinimais ir žmogaus teisių suvaržymais buvo derintas Širvintų r. savivaldybės administracijoje: Švietimo ir kultūros skyriuje, Vaiko teisių apsaugos skyriuje ar kt.?
– Skelbimas derintas nebuvo.
Belieka tik dar kartą apgailestauti, kad „Boružėlės“ administracija su laikina vadove priešakyje nekaip pasirodė, o vertinant iš vadybinės pusės, tepasakytina, kad didelę įtaką darbinei drausmei daro psichologinis klimatas, nuo kurio tiesiogiai priklauso žmonių nuotaika, požiūris į kolektyvą, darbą bei drausmę. Vienas iš svarbiausių šio klimato lemiančių veiksnių yra vadovų vadovavimo stilius ir darbuotojų tarpusavio santykių pobūdis, na o pastarajam didelę įtaką turi vadovo asmeninis autoritetas. Todėl vadovas, remdamasis savo autoritetu, turi greitai išspręsti kylančias problemas, o ne priešingai jas gilinti gąsdinant. Didelį neigiamą poveikį psichologiniam klimatui turi blogas vadovavimas, t. y. grynas administravimas, nesiskaitymas su kitų nuomone, darbuotojų baudimas už menkiausias klaidas ir t. t. Psichologinis klimatas nebus geras, jeigu pavaldinius vadovas laikys žemesnės erudicijos, prastesnės orientacijos, nesugebačius atlikti jiems pavestų darbų.
Pedagogai turi dirbti savo darbą
Atsitiktinumo būdu pasirinkome šešis Lietuvos darželius, paskambinome ir pasiteiravome, kaip vykdoma vaikų sveikatos priežiūra plintant gripui, kaip informuojami tėvai, kokios bausmės taikomos auklėtojams, jei grupėje atsiranda bent vienas sergantis vaikas. Į atsakymus maloniai atsakė Jonavos vaikų lopšelis-darželis „Pakalnutė“, Molėtų „Vyturėlio“ vaikų lopšelis-darželis, Ukmergės vaikų lopšelis-darželis „Šilelis“, Alytaus vaikų lopšelis-darželis „Volungėlė“, Mažeikių lopšelis-darželis „Delfinas“ ir Vilniaus lopšelis-darželis „Jovarėlis“. Visuose apklaustuose darželiuose vykdoma sveikatos profilaktika: skelbimų lentose pakabinama informacija, kaip elgtis didelio sergamumo metu, darželių direktoriai lankosi tėvų susirinkimuose, kalba apie vaikų sveikatos priežiūrą, prašo tėvų nevesti sergančių vaikų, laiku pristatyti sveikatos pažymas, grupėse nuolat vėdinamos patalpos, plaunamos grindys. Respondentai iškėlė kelias labai aktualias problemas:
Tėvams sloga – ne liga;
Darbdaviai tėvams neleidžia imti nedarbingumo dėl vaikų ligos;
Gydytojai išrašo sveikatos pažymas nematę vaikų.
Žinoma, šių problemų šiame straipsnyje nespręsime, tai gana plati tema. Šįkart mums svarbiau, ar tėvai sąmoningi ir neveda sergančių vaikų į darželį, ar auklėtojai bendradarbiauja su tėvais, ar darželio administracija ir pedagogai dirba kaip viena komanda. Didžioji dalis respondentų siekia diplomatiškai surasti bendrus sprendimus dėl vaikų sveikatos. Taip pat nurodo sutartyse, kad tėvai turi atvesti sveikus ir švarius vaikus, auklėtojai nuolatos informuoja tėvus.
Molėtų „Vyturėlio“ vaikų lopšelio-darželio sveikatos priežiūros specialistė teigė, kad apeliuoja į tėvelių sąžinę primindama, kad į darželį eina daug vaikų, reikia pagalvoti ir apie kitus. Mažeikių lopšelio-darželio „Delfinas“ direktorė atviravo, kad vaikų tėvai labai sąmoningi. Pasak jos, net susipyksta tarpusavy, jei atveda sergančius vaikus, todėl darželio administracija neturi labai rimtų bėdų dėl vaikų sergamumo ir nereikia konfliktuoti su tėvais dėl vaikų sveikatos būklės. Direktorė taip pat užsiminė, kad tėvai privalo pasirūpinti savo vaikais, ypatingai kai serga. „Suprantu tuos tėvus, bet juk yra dėdės, tetos, močiutės, seneliai. Jie gali prižiūrėti sergančius vaikus,“ – kalbėjo direktorė.
Nustebino dalykine kompetencija ir sudarė labai gerą įspūdį Alytaus lopšelio-darželio „Volungėlė“ direktorė, turinti 30 metų vadovavimo ir ugdymo patirties. Paklausta, ar imtųsi drastiškų priemonių, pavyzdžiui, griežtai tikrintų grupes ir, radusi sergančių vaikų, baustų auklėtojas, direktorė nustebo ir iš karto paklausė: „Kuo vadovaudamasi aš galiu taip daryti? Kokiu teisės aktu?“ Akivaizdu, kad tokio dokumento, kur būtų reglamentuojamas pedagogų baudimas, nėra. Direktorė labai nustebo, kad Lietuvoje yra darželis, kuriame imamasi drastiškų priemonių ir planuojama bausti pedagogus. Pasak vadovės, nėra lengva bendruti su tėvais, trūksta sąmoningumo, tačiau nesivelia į konfliktus. Be to, ji visada palaiko savo darbuotojus, nes jie yra komanda. Jos vadovaujamame darželyje apie sergantį vaiką tėvams praneša ne auklėtojos, o sveikatos priežiūros specialistas, rimtesniais atvejais – direktorė. „Pedagogai turi užsiimti ugdymu, o ne būti gydytojais,“ – aiškino direktorė.
Redakcija taip pat kreipėsi į buvusias Širvintų lopšelių-darželių „Saulutė“ ir „Buratinas“ direktores G. Zimkuvienę ir V. Vaskelienę klausdama, ar yra tekę imtis drastiškų priemonių ir bausti auklėtojas dėl grupėje rastų sergančių vaikų. Abi direktorės vienbalsiai patvirtino, kad tokių atvejų nebuvo: dėl tokių dalykų auklėtojų nebaudė. Laiku informuodavo tėvus, prašydavo nevesti sergančių vaikų, laikydavosi patalpų priežiūros švaros taisyklių, palaikydavo diplomatinius santykius su tėvais.
Bausti negalima, pasigailėti
Jau vasario 9 d. darželyje skelbimai buvo nuimti. Istorija, regis, baigėsi su laiminga pabaiga: nubaustų, lyg ir nebuvo, vaikai pasveiko. Tikėkimės, kad daugiau tokių drastiškų skelbimų nebus. Vis dėlto, tūlas vadovas šiais laikais ikimokyklinio ugdymo įstaigose jau nebenaudoja gąsdinimo metodikos, o gražėjančiose išore Širvintose, viduje dar daug ligų, pūlinių ir kitų nesveikumą rodančių požymių.
Linkime, kad Širvintų lopšelio-darželio „Boružėlė“ administracija puoselėtų humanizmo, o ne bausmių kultūrą. Juk iš humaniškų santykių išauga žmonių tarpusavio pagarba, palankumas, pasitikėjimas, pagalba. Stiprinant darbo drausmę, svarbiausią vaidmenį atlieka skatinimo priemonės, t. y. viešas darbuotojo nuopelnų pripažinimas, jo apdovanojimas, pagerbimas už darbo pasiekimus. Dirbkime ir vadovaukime taip, kad, iškilus reikalui, nereiktų sukti galvos, kur dėti kablelį sakinyje: „Bausti negalima pasigailėti“.