PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2019 m. Birželio 18 d. 15:56

Baranauskų prigimtis vilioja į Lietuvą

Utena

Iš Baranauskų giminės išaugusi Šachovų šeima prie savo protėvių kapo Anykščių kapinėse. T. Kontrimavičiaus nuotrauka.

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


88354

Praėjusį savaitgalį Anykščiuose svečiavosi, A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinio muziejaus ekspozicijas bei kitus turistinius – ir ne vien tik – objektus lankė gausi Šachovų šeima iš Sergijev Posado miesto Pamaskvėje (Rusija). Lietuvos pilietybę turinti Natalija Šachova, penkių vaikų mama, yra poeto ir vyskupo Antano Baranausko jauniausiojo brolio Anupro proproanūkė.

Sergejus ir Natalija Šachovai Anykščius pirmąkart aplankė prieš pusmetį, kai viešėjo Vilniuje, ieškodami savo istorinių šaknų Lietuvos archyvuose. Šįkart jie grįžo vasarą ne tik su vaikais: 16-mečiu Nilu, 15-mete Aleksandra, 13-mete Marija, 10-mečiu Arsenijumi ir 5-mečiu Tichonu – bet ir su Natalijos motina Tatjana Marčius, saugančia po santuokos įgytą lietuvišką pavardę.

Šalia turistinių pramogų šeima surado ir savo protėvių kapą Anykščių kapinėse. Čia jie pasiėmė ir išsivežė kaip giminės relikviją saują žemės nuo Jono ir Teklės Baranauskų – vyskupo Antano tėvų – kapo.

Šios kelionės po Lietuvą metu šeima numačiusi atrasti ir savo protėvių Žemaitijoje gyventas vietas. Mat vyskupo brolis Anupras, apie 1875-uosius grįžęs iš Sibiro tremties, vėliau gyveno Telšių krašte, ten tęsėsi jo vaikų ir anūkų gyvenimai, kol šeimą vėl išblaškė jau XX a. vidurio tremtys į Rusiją.

Viena šių Baranauskų palikuonių šaka Šachovų šeima pastaruoju metu gyvena Sergijev Posade – turtinga istorija ir turistiniu patrauklumu Rusijoje garsėjančiame mieste. Jau keletą metų jie aktyviai kaupia istorines žinias apie savo lietuviškąją kilmę, vaikai palaipsniui mokosi lietuvių kalbos. Šachovai turi stambią šeimos įmonę „Posad Izograf“ – kuria naujų Rusijos stačiatikių bažnyčių interjerus, restauruoja ir auksuoja senuosius altorius bei ikonas.

Antano Baranausko klėtelę Anykščiuose aplankę vaikai negalėjo patikėti, kad ją čia pastatė jų šeštosios kartos senelis – ir ji iki šiol tebestovi. O vyriausiasis sūnus Nilas ypač žavėjosi ekspozicijoje atskleidžiamu A. Baranausko matematiko talentu – gal kada pratęs nebaigtus tyrinėjimus?..