Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Alfa.lt nuotr.
BNSŠaltinis: BNS
Policijos ir ligoninių duomenimis, studentų mitingai šioje šalyje prasidėjo dėl kontraversiškos įdarbinimo į valstybės tarnybą kvotų sistemos. Per plataus masto neramumus žuvo mažiausiai 206 žmonės.
Susirėmimai buvo vieni didžiausių per 15 metų trunkančią ministrės pirmininkės Sheikh Hasinos kadenciją, tačiau dabar Bangladeše iš esmės atkurta tvarka. Valdžia vykdė masinius sulaikymus, dislokavo karius, visoje šalyje blokuotas internetas, nors sekmadienį pastaroji priemonė buvo atšaukta.
Jos administracija sakė, kad antradienį visose šalies mečetėse bus meldžiamasi už smurto aukas per plataus masto neramumus, kurių metu buvo nuniokoti vyriausybiniai pastatai ir vykdoma „teroristinė veikla“.
Tačiau pagrindinė protestus organizuojanti grupė „Studentai prieš diskriminaciją“ teigė, kad šiuo vyriausybės pranešimu siekiama nukreipti dėmesį nuo kaltininkų už aukas.
„Užuot užtikrinus teisingumą dėl valstybės pajėgų įvykdytų masinių žudynių, iš studentų žiauriai pasityčiota“, – pareiškime teigė vienas iš grupės koordinatorių Mahinas Sarkeris.
„Raganų medžioklė“
Laikraščio „The Daily Star“ duomenimis, kilus neramumams buvo sulaikyta daugiau kaip 10 tūkst. žmonių, o teisių gynimo grupės kritikavo policijos veiksmus.
„Masiniai protestuojančių studentų areštai ir savavališkas sulaikymas yra pareigūnų vykdoma raganų medžioklė, kuria siekiama nutildyti visus, drįstančius mesti iššūkį vyriausybei“, – sakoma tarptautinės nevyriausybinės teisių gynimo organizacijos „Amnesty International“ atstovės Smriti Singh pareiškime.
Sh. Hasinos vyriausybė apkaltino opoziciją, įskaitant islamistų partiją „Jamaat-e-Islami“, organizavus protestus, sukėlusius didžiulius neramumus.
Sh. Hasinos valdančiosios partijos „Awami League“ generalinis sekretorius Quaderas Chowdhury pareiškė, kad vyriausybė nusprendė uždrausti islamistų partiją „Jamaat-e-Islami“ ir jos studentų sparną dėl jų „ankstesnės ir dabartinės veiklos“. Šis įsakymas įsigalios jau trečiadienį.
„Jamaat-e-Islami“ jau neleidžiama dalyvauti rinkimuose, tačiau naujuoju įsakymu partija bus visiškai uždrausta ir negalės rengti jokių viešų susirinkimų.
Partijos lyderis Shafiquras Rahmanas pasmerkė įsakymą kaip „neteisėtą, viršijantį jurisdikciją ir prieštaraujantį Konstitucijai“.
Kariai vis dar patruliuoja miestuose, o visoje šalyje tebegalioja komendanto valanda, tačiau nuo praėjusios savaitės pradžios ji palaipsniui švelninama, o tai rodo, kad vyriausybė yra įsitikinusi, jog viską kontroliuoja.
Bangladeše šį mėnesį prasidėjo protestai dėl vėl įvestos kvotų sistemos, pagal kurią daugiau nei pusė prestižinėmis laikomų darbo vietų valstybės tarnyboje skiriama įvairioms valstybėms nustatytoms grupėms.
Vyriausybės duomenimis, apie 18 mln. jaunų bangladešiečių neturi darbo, todėl šis žingsnis labai nuliūdino įsidarbinti besitikinčius absolventus.
Kritikai sako, kad ši kvota naudojama tam, kad į darbo vietas valstybės tarnyboje būtų paskirti valdančiosios „Awami League“ šalininkai.
Kilus protestams, Aukščiausiasis Teismas sumažino darbo vietų, rezervuotų tam tikroms grupėms, skaičių, tačiau nepatenkino protestuotojų reikalavimų panaikinti labiausiai ginčytinus sistemos aspektus.
Perteklinė jėga
Nuo 2009 metų Bangladešą valdanti 76-erių Sh. Hasina sausį laimėjo ketvirtus rinkimus iš eilės, bet balsavime nebuvo realios opozicijos.
Teisių gynimo grupės kaltina jos vyriausybę piktnaudžiaujant valstybės institucijomis siekiant įtvirtinti savo valdžią ir nutildyti kitaminčius, be kita ko, be teismo žudant opozicijos aktyvistus.
Protestai iš esmės buvo taikūs, kol policija ir vyriausybę palaikančios studentų grupės užpuolė demonstrantus.
„Reikia visiškos atsakomybės už daugybę atvejų, kai teisėsaugos institucijos prieš protestuotojus ir kitus asmenis naudojo perteklinę ir mirtiną jėgą“, – sakoma antradienį paskelbtame Europos Sąjungos užsienio politikos vadovo Josepo Borrellio pareiškime.
Savaitgalį vidaus reikalų ministras Asaduzzamanas Khanas žurnalistams sakė, kad saugumo pajėgos veikė santūriai, tačiau buvo priverstos atidengti ugnį, kad apgintų vyriausybės pastatus.