PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2025 m. Balandžio 15 d. 15:29

Baltijos šalyse V. Putinas, D. Trumpas ir E. Muskas vertinami neigiamai: griežčiausios pozicijos Lietuvoje

Lietuva

Vladimiras Putinas / Scanpix

Benas BrunalasŠaltinis: ELTA


356291

Pastaruoju metu pasaulio dėmesio centre atsidūrus Vašingtono bandymams pasiekti taiką Ukrainoje, Baltijos šalių gyventojai JAV prezidentą Donaldą Trumpą ir su juo naujoje administracijoje dirbantį „Tesla“ vadovą Eloną Muską linkę vertinti neigiamai. „Eltai“ bendradarbiaujant su „Baltijos tyrimais“ vasario–kovo mėnesiais atliktos apklausos atskleidė, kaip Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje vertinami autoritarinės Rusijos bei komunistinės Kinijos lyderiai bei besiginančios šalies prezidentas Volodymyras Zelenskis.

Apie „blogio simboliu“ tapusį V. Putiną Lietuvoje teigiamai atsiliepia vos 3 proc. gyventojų

Rusijos kaimynystėje esančių bei jos keliamą grėsmę viešai kone kasdien aptariančių Baltijos šalių visuomenėse V. Putinas yra tapęs tikru blogio simboliu ir įvardijamas pagrindiniu karo Ukrainoje kaltininku. Todėl palankiai apie šį valstybės agresorės lyderį atsiliepia tik retas respondentas. Pavyzdžiui, Lietuvoje, kurios lyderiai apie Rusijos keliamą grėsmę tarptautinėje erdvėje kalba itin garsiai ir aštriai, teigiamai vertinančių V. Putiną – iš esmės nėra.

1 proc. respondentų Lietuvoje teigia, kad valstybės agresorės vadovą vertina labai palankiai, o 2 proc. – greičiau palankiai. Savo ruožtu 89 proc. (15 proc. greičiau nepalankiai ir 74 proc. labai nepalankiai) apie Kremliaus šeimininką pasisako neigiamai. Dar 8 proc. respondentų V. Putino atžvilgiu neturėjo nuomonės.

V. Putinas neigiamai vertinamas ir kitose Baltijos šalyse. Tiesa, Latvijoje ir Estijoje esama šiek tiek daugiau respondentų, kurie palankiai atsiliepia apie autoritarinį Rusijos vadovą. Latvijoje tokių – 15 proc. (6 proc. pasisakė labai palankiai ir 9 proc. greičiausiai palankiai). Estijoje situacija labai panaši – 5 proc. V. Putiną vertina labai palankiai ir 9 proc. greičiausiai palankiai. Visgi, panašiai kaip ir Lietuvoje, absoliučiai didžioji dalis kaimyninių valstybių visuomenių Rusijos prezidentą vertiną nepalankiai: Latvijoje – 74 proc., Estijoje – 75 proc.

Kinijos prezidentas geros reputacijos neturi

Rusiją remiančios Kinijos prezidentas Xi Jinpingas Baltijos šalyse taip pat neturi geros reputacijos. Komunistinės valstybės lyderį 55 proc. Lietuvos gyventojų vertina neigiamai, tokios pačios pozicijos yra pusė Latvijoje (49 proc.) ir Estijoje (50 proc.) apklaustų respondentų. Savo ruožtu palankiai apie šį lyderį atsiliepia 11 proc. Lietuvos, 23 proc. Latvijos ir 15 proc. Estijos gyventojų.

Lyginant su JAV ar Rusijos lyderių vertinimais, nemažai Baltijos šalių gyventojų Xi Jinpingo atžvilgiu neturi aiškios nuomonės. 33 proc. Lietuvoje apklaustų respondentų nežinojo Kinijos lyderio ar tiesiog neturėjo susiformavę aiškios pozicijos. Panaši situacija Latvijoje (28 proc.) ir Estijoje (35 proc.).

Nenuspėjamąjį D. Trumpą Baltijos šalių gyventojai vertina neigiamai

Pastaraisiais mėnesiais šurmulį tarptautinėje diplomatijoje ir ekonomikoje keliantis JAV prezidentas D. Trumpas Baltijos šalyse vertinamas labiau neigiamai nei teigiamai. Nepalankiai Baltųjų rūmų šeimininką vertina 58 proc. respondentų Lietuvoje, 54 proc. Latvijoje ir 63 proc. Estijoje. Gana panašiai atrodo ir palankiai apie dabartinį JAV prezidentą atsiliepiančių statistika. Lietuvoje labai palankiai apie D. Trumpą pasisako 3 proc., o greičiau palankiai – 24 proc. Savo ruožtu Latvijoje labai palankiai vertinančių D. Trumpą yra 6 proc., o greičiau palankiai – 25 proc. Estijoje labai palankiai pasisakančių apie JAV prezidentą – 4 proc., greičiau teigiamai – 20 proc.

„Baltijos tyrimų“ direktorės Rasos Ališauskienės teigimu, stebėtis, kad geopolitiškai labai svarbios valstybės lyderį Lietuvos, Latvijos ir Estijos visuomenės vertina neigiamai – nereikėtų. Tuo metu, kai vyko apklausos, D. Trumpo pavardė dažniausiai minėta derybų dėl taikos Ukrainoje kontekste. O šiuo klausimu Baltųjų rūmų šeimininkas demonstravo dviprasmišką ir Ukrainai bei jos lyderiui ne itin palankią laikyseną. O tai, tęsė sociologė, neliko nepastebėta Baltijos šalių gyventojų.

„Pagrindinėje žiniasklaidoje D. Trumpo vertinimas, bent jau toks įspūdis susidaro, buvo labiau neigiamas nei teigiamas. Ir gana smarkiai neigiamas. Prisiminkime vien susitikimą su Zelenskiu“, – teigė R. Ališauskienė, galvoje turėdama pasaulyje rezonansą sukėlusį ginčą Ovaliajame kabinete.

Tada po D. Trumpo ir JAV viceprezidento J. D. Vance’o išsakytų grubių priekaištų V. Zelenskiui, šis anksčiau laiko paliko Baltuosius rūmus.

„Šiame kontekste buvo daug viešų komentarų, kad jis yra per daug geras rusams“, – sakė R. Ališauskienė.

Ekscentriškasis milijardierius E. Muskas Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje – nepopuliarus

Atliktame tyrime teirautasi ir apie turtingiausią planetos žmogų – Eloną Muską. Baltijos šalių gyventojų nuomonė apie šį kontroversiškai vertinamą verslininką – panaši. 25 proc. respondentų Lietuvoje, 24 proc. Latvijoje ir 22 proc. Estijoje D. Trumpo komandoje dirbantį „Tesla“ vadovą vertina teigiamai. Atitinkamai 47 proc. gyventojų Lietuvoje, 56 proc. Latvijoje ir 59 proc. Latvijoje – neigiamai. Tiesa, lyginant jo ir D. Trumpo statistiką, kur kas daugiau gyventojų apie šį verslininką tiesiog neturėjo nuomonės.

Besiginančios Ukrainos lyderis V. Zelenskis palankiausiai vertinamas Lietuvoje

Ukrainos lyderį V. Zelenskį Lietuvos, Latvijos ir Estijos gyventojai vertina labai gerai. 69 proc. Lietuvos piliečių teigia palankiai vertinantys Ukrainos prezidentą (iš jų 21 proc. – labai palankiai). Palankiai apie V. Zelenskį atsiliepia 59 proc. Latvijos piliečių. Analogiška situacija ir Estijoje. Tik nedidelė dalis Lietuvos gyventojų apie besiginančios šalies prezidentą pasisako neigiamai – 16 proc. Kitose Baltijos šalyse neigiamą nuomonę turinčių šiek tiek daugiau – Latvijoje 31 proc. ir 29 proc. Estijoje.

Kaip „Eltai“ teigė „Baltijos tyrimų“ direktorė R. Ališauskienė, šiuo metu Ukrainos lyderio vertinimai Baltijos šalyse šiek tie prastesni nei buvo, pavyzdžiui, pirmaisiais karo metais.

„Tam įtakos galėjo turėti skleista neigiama įvairi informacija. Per pirmuosius dvejus metus neigiamos informacijos apskritai nebuvo, dabar šiek tiek atsiranda. Galiausiai, temų įvairių atsiranda ir ne visos tik teigiamos“, – teigė sociologė.

Išsiskyrė U. von der Leyen vertinimai

Atlikto tyrimo metu aiškintasi, kaip Baltijos šalių gyventojai vertina ir Europos Komisijos (EK) pirmininkę Ursula von der Leyen. Lietuvoje ši Rusijos atžvilgiu aštriai pasisakanti politikė vertinama palankiausiai – 55 proc. respondentų ją vertina teigiamai. Latvijoje teigiamai apie ją pasisako 42 proc. respondentų, o Estijoje – 43 proc. Savo ruožtu neigiamai EK pirmininkę vertina 20 proc. Lietuvos piliečių. Likusiose Baltijos šalyse nepalanki nuomonė dėl U. von der Leyen gerokai didesnė. Latvijoje ją neigiamai vertina 40 proc., o Estijoje – 35 proc.

Reprezentatyvi Baltijos valstybių gyventojų apklausa atlikta 2025 metų vasario–kovo mėnesiais. Lietuvoje kovo mėnesį apklausą atliko „Baltijos tyrimai“. Buvo apklausta 1020 18 metų ir vyresnių Lietuvos gyventojų. Galima paklaida 3,2 proc.

Latvijos gyventojai apklausti vasarį, tyrimą vykdė SKDS. Latvijoje buvo apklausti 1005 18-75 metų gyventojai. Galima paklaida 3,2 proc.

Estijoje kovo mėnesį apklausą atliko „Turu Uuringute“. Estijoje buvo apklausta 1001 18 metų ir vyresnių gyventojų. Galima paklaida 3,2 proc.

#TYRIMAS#VLADIMIRAS PUTINAS#VOLODYMYRAS ZELENSKIS#DONALDAS TRUMPAS#APKLAUSA
#BALTIJA#ŠALYS#ELONAS MUSKAS#UKRAINA