PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Gamta2022 m. Sausio 29 d. 18:56

Baltijos jūroje ir Kuršių mariose suskaičiuota 10 tūkst. žiemojančių paukščių

Klaipėda

Gedimino Savickio (ELTA) nuotr.

Reporteris EditaŠaltinis: Etaplius.lt


202806

Šeši ornitologai sausį Kuršių mariose ir Kuršių nerijos pajūrio ruože suskaičiavo daugiau nei 10 tūkstančių žiemojančių paukščių. 

Kaip BNS sakė Lietuvos ornitologų draugijos narys ir Kuršių nerijos nacionalinio parko biologas Modestas Bružas, ornitologai buvo pasiskirstę Kuršių nerijos atkarpoje nuo Kopgalio iki Nidos ir sausio viduryje, per patį viduržiemį, pirmiausiai skaičiavo paukščius Kuršių mariose. 

Šioje teritorija pastebėta devyniolikos rūšių 2385 paukščiai. Daugiausiai užfiksuoja didžiųjų dančiasnapių – 1140, paprastųjų kirų – 388, klykuolių – 205, didžiųjų ančių – 150 ir mažųjų dančiasnapių – 144. 

„Tą patį savaitgalį jūroje skaičiuoti negalėjome, nes pakilo vėjas ir buvo audra, o tai reiškia dideles bangas ir labai prastą matomumą. Stebėtojui šalta ir sunku laikyti aparatūrą nevibruojant, o tai iškreipia rezultatus“, – sakė M. Bružas. 

Baltijos jūroje, 50 km ruože šeši ornitologai paukščius stebėjo praėjusį sekmadienį. Anot M. Bružo, specialistų naudojama aparatūra – teleskopai, monokliai leidžia dešimtis kartų priartinti stebimą objektą. Paukščiai buvo stebimi nuo kranto nutolę apie kilometrą ir daugiau.

Paukščių stebėsenai ornitologai naudoja specialią techniką, kuri leidžia, spaudant svirtelę fiksuoti sparnuočių skaičių ir vėliau susisteminti duomenis.

Baltijos jūroje nurimus bangoms užfiksuota dvylikos rūšių 7856 paukščiai. Daugiausiai pastebėta nuodėgulių – 5678, ausuotųjų kragų –1253, ledinių ančių – 634, didžiųjų kormoranų – 132.

Juodkrantėje gyvenantys kormoranai, kurių kolonija čia gausi, šiuo metu išskridę žiemoti į kitus kraštus. Anot ornitologo, užfiksuotieji kormoranai gali būti šiauriečiai, atklydėliai. Į Juodkrantę pirmieji Sengirės kormoranai, jų žvalgai, ima grįžti vasario mėnesį. 

Anot  M.Bružo, šiemet vykdytas paukščių skaičiavimas parodė pakankamai stabilią situaciją, mat nebūta gamtos išdaigų, kurios būtų stipriai paveikusios paukščių skaičius mariose ar jūroje. Pernai dėl užšalusių marių ornitologai stebėjo neįprastai daug didžiųjų dančiasnapių Baltijos jūroje, nors jie žiemoja mariose. 

„Praėjusieji metai buvo išskirtinai, bet tai sudėlioja gamtos sąlygos“, – sakė pašnekovas. 

Žiemojančių paukščių skaičiavimas sausio 15-ąją, per patį viduržiemį, vykdomas daugelyje Europos šalių, vėliau ornitologų draugijos dalijasi gautais rezultatais bei įžvalgomis. Tą pačią dieną žiemojantys paukščiai buvo fiksuojami ir kituose Lietuvos telkiniuose. 

BNS