PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2017 m. Liepos 15 d. 13:33

„Baltica 2017“ – tautiniai rūbai, užjūrių vėjai ir skoniai

Šiauliai

Andrius TverijonasŠaltinis: Etaplius.lt


9373

Liepos 4–9 d. Vilniuje, skoningai atnaujintame Bernardinų sode (Sereikiškių parke), vyko tarptautinis folkloro festivalis „Baltica 2017“, sukvietęs ne tik sostinės Vilniaus, kitų Lietuvos miestų gyventojus, bet ir svečius iš tolimesnių pasaulio kraštų. Net šešias dienas vykęs festivalis neapsiėjo be šiauliečių: folkloro ansamblių ir audėjų, Tautinio kostiumo metais demonstravusių festivalio dalyviams tautinį paveldą: rūbus, juostas, raštus ir kt.


Foto galerija:

aidija-0001.jpg
audejeliu-seima-0006.jpg
damile-0003.jpg
judle-0004.jpg
salduve-0005.jpg
veliavos-0002.jpg

Festivalio sumanytoja – Lietuva

„Baltica“ – tai didžiausias šalies folkloro festivalis, priklausantis Tarptautinei folkloro festivalių ir liaudies meno organizavimo tarybai (CIOFF), veikiančiai prie UNESCO. Festivalis skiriamas pasaulio tautų tradicijų įvairovei pažinti ir reprezentuoja autentišką folklorą, natūraliai besitęsiančias arba rekonstruotas istorines įvairių tautų skirtingas kultūros tradicijas.

Šiųmetis tarptautinis folkloro festivalis žiūrovams pasiūlė per 30 įdomių ir spalvingų renginių programą. Dainas, šokius, muziką, tradicijas, tautinius kostiumus – visa, kas atspindi tautų unikalumą, savitumą, pristatė Estijos, Brazilijos, Graikijos, Indijos, Ispanijos, Japonijos, Korėjos, Latvijos, Lenkijos, Meksikos, Ukrainos bei Lietuvos kolektyvai.

Festivalis rengiamas ne tik mūsų šalyje, nors čia jis inicijuotas, suorganizuotas ir įgyvendintas pirmiausiai – dar 1987 m. Renginys suka ratą ir kasmet aplanko vis kitą Baltijos valstybę, taip neaplenkdamas ir Latvijos bei Estijos.

Šiemet – dešimtoji „Baltica“, įvykusi Lietuvoje. Renginys gerai žinomas visame pasaulyje, nes kasmet atvyksta svečių iš įvairiausių pasaulio kraštų. Užsienio svečiai stebina dar nematytais pasirodymais, supažindina su savo šalies folkloru, gamina tradicinius patiekalus ir demonstruoja amatus.

audejeliu-seima-0006.jpg

Mes ir gamta

Festivalis pradėtas simboliniu ugnies įžiebimu ant Verkių piliakalnio. To priežastis – šių metų festivalio pasirinkta tema – „Mes ir gamta“, pabrėžianti suvokimą, kad gamta yra gyvas ir pilnas dvasios organizmas. Tai atspindi gyvūnai ir augalai, įgyjantys pranašų, mokytojų, dievų reikšmes, taip pat negyvoji gamta su jai priskiriamomis gyvybingumo, šventumo ar demoniškumo prasmėmis, lietus, vėjas, kiti atmosferos reiškiniai, turintys ne tik fizinę, bet ir dvasinę prigimtį.

Manoma, kad visi mus supantys reiškiniai turi dieviškąjį pradą ir yra susaistyti tarpusavyje, o gamta – ne tik gyvybės, bet ir kūrybinio įkvėpimo šaltinis, todėl festivalio kolektyvų pasirodymai buvo kupini paukščių čiulbėjimo, vėjo ūžimo, bangų mūšos, atokiuose, dar neregėtuose kraštuose užgimusių melodijų, kurių šaknys – burtininkų ir šamanų apeigos, o scenoje gyveno, gimė, mirė, kovėsi mums nežinomos dievybės ir būtybės.

salduve-0005.jpg

Dalyvavo ir šiauliečiai

Festivalis neapsiėjo be šiauliečių: pasirodė Šiaulių „Laiptų galerijos“ folkloro ansamblis „Salduvė“. Ką tik iš Šiauliuose vykusio festivalio „Saulės žiedas“ atvykę kolektyvo nariai, žinoma, pasipuošę savo krašto tautiniais rūbais, klausytojus džiugino tris kartus, tad net ir nespėjus į vieną pasirodymą buvo galima išvysti kitą. O patys ištikimiausi gerbėjai galėjo ranką paspausti tiesiog šventės vietoje – Bernardinų sode, mat daugkartinės festivalio dalyvės „Salduvės“ nariai laisvu laiku sukiojosi bendraminčių būryje.

Vieni jų – šiauliečių audėjėlių šeima. Tai tautodailininkės audėjos Leonijos Malakauskienės vaikai ir anūkai: Monkų ir Milvidų šeimos, festivalyje dalyvaujančios jau penktąjį kartą.

Net 6 audimo meistrai siūlė pasigrožėti ir įsigyti įvairiausių lietuvių liaudies rinktinių juostų: ir tautinių rūbų susijuosimui, ir kaklaraiščių suaugusiems vyrams bei mažiems vyrukams, taip pat skirtukų į knygas, apyrankių. Šventės metu audėjai demonstravo ir patį amatą, o norintieji galėjo ir patys išmėginti savo kantrybę ir užsispyrimą.

Tarptautiniame festivalyje „Baltica“ taip pat pasirodė trys kolektyvai iš Šiaulių regiono: Radviliškio miesto kultūros centro folkloro ansamblis „Aidija“, Kelmės kultūros centro folkloro ansamblis „Judlė“ ir Kelmės jaunimo folkloro centro ansamblis „Taduja“.

Tiek dalyvius, tiek svečius džiugino gražus oras, keli lašai iš dangaus iškrito tik sekmadienį, paskutinę festivalio dieną. Atsisveikinimo koncertą vedė taip pat šiaulietė – buvusi Juliaus Janonio gimnazijos mokinė Damilė Martinaitytė, kuriai padėjo vilnietis folkloristas Lukas Bagdonavičius.

SRTF logo