PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2023 m. Balandžio 2 d. 16:07

Baltarusijos žmogaus teisių organizacija: Baltarusijoje kalėti nuteista S. Sapega bus perkelta į Rusiją

Pasaulis

Stop kadras

Rūta AndrošiūnaitėŠaltinis: BNS


263332

Baltarusijoje šešerius metus kalėti nuteista Rusijos pilietė Sofija Sapega, kuri buvo suimta kartu su savo draugu, baltarusių opozicijos tinklaraštininku Ramanu Pratasevičiumi, Minsko režimui priverstinai nutupdžius bendrovės „Ryanair“ keleivinį lainerį, bus perkelta į Rusiją.

Apie tai sekmadienį skelbia Baltarusijos žmogaus teisių organizacija „Viasna“, laikanti S. Sapegą politine kaline.

„Viasna“ pranešime cituojamas advokatas Antonas Hašynskis, kuris sakė, jog merginos tėvai kreipėsi į Rusijos teisingumo ministeriją, kad S. Sapega laisvės atėmimo bausmę atlikti būtų perkelta į Rusiją.

Tiek Minskas, tiek pati S. Sapega davė sutikimą, sako teisininkas.

Dabar S. Sapegos šeima laukia teismo Rusijoje, kuris turėtų nustatyti, kiek laiko mergina atliks bausmę gimtojoje šalyje. Po to techniškai bus galima ją perkelti.

25 metų S. Sapega ir 27 metų R. Pratasevičius buvo sulaikyti 2021 metų gegužę, kai jų lėktuvas, skridęs iš Atėnų į Vilnių, buvo priverstinai nutupdytas Minske.

S. Sapegai buvo pareikšti kaltinimai pagal virtinę Baudžiamojo kodekso straipsnių, tarp jų – dėl socialinės nesantaikos kurstymo ir grasinimo teisėsaugos pareigūnams. 2022 metų gegužę Baltarusijos teismas jai skyrė šešerių metų laisvės atėmimo bausmę.

R. Pratasevičius 2019 metais pabėgo į Europą ir iš ten vadovavo „Telegram“ kanalui NEXTA – svarbiai Baltarusijos opozicijos žiniasklaidos priemonei, padėjusiai mobilizuoti protestuotojus po ginčijamo autoritarinio prezidento Aliaksandro Lukašenkos perrinkimo šeštai kadencijai 2020-ųjų rugpjūtį vykusiuose rinkimuose. Opozicija ir Vakarų demokratijos tuos rinkimus laiko suklastotais.

Po R. Pratasevičiaus ir S. Sapegos arešto pasirodė nufilmuoti jų abiejų „prisipažinimai“. Opozicijos šalininkai sakė, kad šiuos įrašus jie padarė verčiami ir kad tai įprasta režimo taktika kritikams spausti.

Vasarį prasidėjo R. Pratasevičiaus ir kitų dviejų NEXTA įkūrėjų, teisiamų už akių, teismas. Aktyvistai kaltinami tokiais dalykais, kaip neapykantos kurstymas, prezidento įžeidimas ir dalyvavimas „masinėse smurtinėse riaušėse“. Už pastarąjį kaltinimą gali būti skirta 15 metų įkalinimo bausmė.