PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Įvairenybės2022 m. Gruodžio 5 d. 21:52

Baimė, pagalba ar kerštas: kodėl žmonės kritikuoja?

Pasaulis

Unsplash.com nuotr.

Etaplius.ltŠaltinis: Etaplius.LT


252642

Kritika dažnai sutinkama mūsų gyvenimuose. Kartais mes patys kritikuojame, kartais mus kritikuoja, o kartai apie ją tiesiog diskutuojame. Taigi kas yra kritika ir kodėl žmonės kritikuoja?

1. Kritika yra baimės ženklas.

Pagal gėdos ekspertę Brenę Braun, kritika yra mechanizmas, naudojamas žmonių, kurie jaučiasi nevertingi. Tokie žmonės kritiką naudoja norėdami atitraukti dėmesį nuo savęs ir jį sutelkti į kitą žmogų.

2. Kritika yra silpnumo požymis.

Tik silpni žmonės bijo , kurie yra kitokie nei jie patys. Žmonės, kurie yra vidumi stiprūs, nesuks galvos dėl kitų žmonių gyvenimo įpročių ir tikrai nešvaistys laiko kritikai.

3. Kritika kyla dėl nuomonių įvairovės.

Žemėje gyvena apie 7,8 mlrd. žmonių, tai reiškia, kad yra 7,8 mlrd. įvairių interpretacijų, nuomonių. Kiekvienas žmogus turi skirtingos patirties, todėl egzistuoja ir įvairių požiūrių į tam tikrus dalykus ir situacijas.

4. Žmogus yra susirūpinęs dėl kito veiksmų.

Tai yra viena iš gerųjų kritikos priežasčių. Kartais kritikuojama norint padėti kitam pamatyti jo daromą klaidą, pavyzdžiui, darbe, projekte ar apskritai gyvenime. Tai gali kitam padėti pasitaisyti ir sėkmingai toliau judėti pirmyn.

5. Taip bandoma dominuoti.

Yra žmonių, kurie nori dominuoti visur ir visada. Jie nori kitiems parodyti, kas yra viršiausias. Tokie žmonės, naudodami kritiką, bando įtvirtinti savo autoritetą, viršenybę.

6. Kritikuojama dėl dėmesio.

Kai kurie žmonės naudoja kritiką, kad patrauktų į save kitų dėmesį. Jie nenori kritikuoti, bet tiesiog neturi pakankamai socialinių įgūdžių, kad sulauktų kitų susidomėjimo. Paprastai iš pradžių tokie žmonės atkakliai stengiasi atkreipti kitų dėmesį, tačiau kai jiems tai nepavyksta, nejučiomis pasinaudoja kritika. Įdomiausia, kad tada jiems tai pavyksta.

7. Kartais kritikuojama iš keršto.

Kerštas irgi verčia žmones elgtis neracionaliai. Jis dažnai aptemdo žmonių protus, o kai atsiranda galimybė atkeršyti, kritika atrodo tinkamiausias ir lengviausias būdas tai padaryti.

8. Kritikuojantieji yra egoistai.

Kai kurie žmonės yra tiesiog egoistai. Jie dažnai galvoja, kad yra viršesni ir geresni už kitus, kad jų nuomonė teisingiausia pasaulyje. Jau galite įsivaizduoti, kas nutinka, kai su tokiu žmogumi pradedama ginčytis. Kai išgirsta kitokį požiūrį ar sutinka žmogų, kuris bando jam prieštarauti, jie automatiškai pereina į gynybos režimą, kurio vienas iš ginklų yra kritika. Egoistai ima kritikuoti kitus, nes negali susitaikyti su mintimi, kad nėra patys viršiausi ir geriausi.

9. Kartais tokiu būdu žmonės nori padėti.

Kartais žmonės kritikuodami nori parodyti savo išmintį ir patirtį kitam. Tokie žmonės gana dažnai nemoka parinkti tinkamų žodžių, todėl atrodo, kad jie yra nemandagūs ar įžūlūs.