Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt
Šių metų vasarą ir rudenį vykusio edukacinio fotografijos meno projekto „Blykstė 2020“ dalyviai turi kuo pasidžiaugti. Jie susipažino su žymiais fotomenininkais bei jų darbais, mokėsi kurti meninę fotografiją, praktiškai išbandė įvairias fotografavimo technikas, kūrė performansą, sužinojo gamtos fotografijos ir kūrybinio portreto ypatumus.
Projekto pabaigoje buvo parengta projekto dalyvių kūrybinių darbų paroda „Senolių kuparą atidarius“, skirta Tautodailės metams bei iniciatyvai „Trakai – Lietuvos kultūros sostinė 2020“. Šiuo metu paroda eksponuojama Lentvario miesto bibliotekoje bei Trakų viešosios bibliotekos virtualioje erdvėje (http://inx.lv/RslR).
Senųjų Trakų bibliotekoje užsiėmimus vedė Vėtrė Antanavičiūtė-Meškauskienė, fotomenininkė ir dizainerė, jau daugiau nei 20 metų dirbanti reklamos srityje ir 9 metus Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijoje dėstanti fotografijos disciplinas. Nuo 1995 m. – Lietuvos fotomenininkų sąjungos narė. 1999 m. jai suteiktas Tarptautinės meninės fotografijos federacijos fotografės menininkės (AFIAP) garbės vardas. Vėtrė pirmoji Lietuvoje už spalvotą fotografiją yra pelniusi Tarptautinės fotomenininkų federacijos aukso medalį. Surengusi virš 10 personalinių parodų Lietuvoje, Rusijoje, Suomijoje. Tarptautiniuose konkursuose pelniusi ne vieną aukso, sidabro, bronzos medalį ir daugiau nei 50 kitų apdovanojimų. Fotografės darbai spausdinami įvairiuose vadovėliuose, istorinėse knygose apie fotografiją ir kt. Fotomenininkė mokė, kaip „pagauti“ tobulą kadrą, aiškino apie linijos, taško, spalvos, šviesos reikšmę fotografijoje, pamokė, kaip, naudojantis „Trečdalio taisykle“, sudėlioti vaizdą, kad jis būtų patrauklus ir įdomus.
Paluknio bibliotekos lankytojai turėjo progą bendrauti ir žinių semtis iš Vytauto Knyvos, biologo, fotomenininko ir leidėjo. Jo gamtos fotografijos apkeliavo nemažai Europos šalių. Darbai buvo eksponuojami tarptautinėse meninės fotografijos parodose Prancūzijoje, Italijoje, Ispanijoje, Danijoje, Belgijoje, Austrijoje, Čekijoje ir kt. Daugelyje parodų fotografo nuotraukos įvertintos diplomais. Pirmąjį apdovanojimą V. Knyva parsivežė iš Prancūzijos. Nacionaliniame laukinės gamtos fotografijų konkurse „Gintarinis žaltys 2010“ fotomenininkas pelnė nominacijos „Geriausia metų fotografija“ laurus. Profesionalus fotografas dalyvius mokė fotografijos meno subtilybių: kaip valdyti objektyvą, kaip pasirinkti tinkamą apšvietimą ir kompoziciją.
Lentvario bibliotekoje fotografijos mokymus vedė vienas garsiausių Lietuvos fotomenininkų, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, VDU Menų fakulteto Šiuolaikinių menų katedros profesorius Romualdas Požerskis. Fotografija profesorius užsiima jau apie keturis dešimtmečius, yra išleidęs daug pripažinimą pelniusių fotoalbumų ir kitų leidinių („Legendiniai „Žalgirio“ vyrai“, „Lietuvos senamiesčiai 1974–1985“, „Atlaidai“, „Pergalės ir pralaimėjimai“, „Degantis žmogus“ ir daug kitų), jo parodos eksponuojamos garsiose pasaulio galerijose JAV, Vokietijoje, Olandijoje, Japonijoje, Čekijoje ir kitose šalyse. Lietuvių fotografijos klasiku vadinamas R. Požerskis yra Lietuvos fotomenininkų sąjungos narys, tarptautinės fotografų sąjungos FIAP tikrasis narys, tarp daugybės jo pelnytų apdovanojimų – ne tik Nacionalinė premija, bet ir ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Riterio kryžius. Menininkas pasakojo apie skaitmeninio fotoaparato galimybes, kokie nustatymai padeda išgauti geriausius kadrus, koks apšvietimas labiausiai tinka fotografuojant portretą, pamokė ir pademonstravo, kaip galima fotografuoti ir filmuoti naudojant droną.
Vyko susitikimai su kitais žinomais fotomenininkais: Vytautu Kandrotu, Mariumi Jovaiša ir Mariumi Čepuliu, kurie taip pat pateikė daug žinių apie laukinių gyvūnų, paukščių, žaibų, audrų, debesų ir naktinio dangaus fotografavimą, apie kelionių ir kulinarijos fotografiją, apie fotografavimo iš paukščio skrydžio ypatumus.
Projekto „Blykstė 2020“ veiklos dar plačiau atvėrė duris į fotografijos pasaulį. Daug kas buvo negirdėta, nematyta ir be galo įdomu. Stebėjome visą pluoštą fotomenininkų darbų ir supratome, jog laukia dar ilgas mokymosi fotografuoti kelias, o mes žengiame tik pirmuosius nedrąsius žingsnelius. Tad tikimės projekto tęsinio ir kitais metais!