Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Teisiamieji dėl tėvo Tomo Bareikos nužudymo sūnūs Domas ir Donatas Bareikos / Alfa.lt
Ingrida SteniulienėŠaltinis: ELTA.LT
Jaunuoliai taip pat turės atlyginti 20 tūkst. eurų neturtinę žalą savo tėvo sugyventinei ir jųdviejų mažametei dukrai.
Šioje byloje buvo paskirta ekspertizė kaltinamųjų socialinei brandai įvertinti, ekspertai negalėjo atsakyti, ar jauno amžiaus broliai yra socialiai subrendę ir juos jau galima laikyti suaugusiais.
Teismas paskelbė, kad bylą nagrinėjusiems teisėjams nekilo abejonių dėl vaikinų socialinės brandos.
Prokuratūra prašė kaltinamuosius įkalinti 14 metų ir nužudymą traktuoti kaip itin žiaurų.
Nuosprendis dar nėra galutinis ir gali būti skundžiamas Lietuvos apeliaciniam teismui.
Abu broliai yra suimti nuo praėjusių metų kovo 16 dienos, kuomet buvo sulaikyti įtarus itin sunkaus nusikaltimo įvykdymu, trečiadienį išklausyti nuosprendžio į teismą iš kalėjimo juos atvežė Viešojo saugumo tarnybos (VST) pareigūnai.
Nužudytasis 49 metų Tomas Bareika buvo vienas iš Trakuose veikiančios kavinės „Karališkas sodas“ savininkų. Dalis šių patalpų priklausė T. Bareikai, o likusią dalį iš giminaitės neseniai kaip dovaną buvo gavęs vienas dabar teisiamų brolių Donatas Bareika. Apie tai sužinojęs tėvas išsakė grasinimus ir turtą jo sūnui dovanojusiai giminaitei, ir sūnums.
ELTA primena, kad broliai nuteisti už tai, kad pernai kovo 2-osios vakarą Trakuose, kieme prie namo Karaimų gatvėje, sudavė ne mažiau šešis smūgius kastuvu ir kirviu tėvui. Konfliktas kilo dėl asmeninių santykių, konfliktuojant dėl turto ir tėvo elgesio su sūnumis.
Paskui sūnūs tėvo kūną įkėlė į mikroautobusą, nuvežė prie Užutrakio dvaro, apipylė benzinu ir padegė.
Donatas Bareika kaltę pripažino iš dalies, jis teisme sakė, kad neketino žudyti tėvo, o norėjo tik jį sumušti. Įvairių baidarių-kanojų čempionatų nugalėtojas Domas Bareika kaltu prisipažino.
Prašė brolių veiksmus vertinti kaip neatsargų gyvybės atėmimą
Tuo metu brolių advokatai sako, kad vaikinai turi būti teisiami kaip nepilnamečiai ir jų veiksmus reikia kvalifikuoti kaip neatsargų gyvybės atėmimą.
„Jie veikė iš baimės ir sumušimo“, – sakė Donato Bareikos advokatas Linas Žalnieriūnas.
Jis sako, kad jaunuoliai nėra tokie pavojingi, kad reiktų jiems skirti tokias ilgas laisvės atėmimo bausmes. Pasak advokato, jo klientas jau dabar būdamas suimtas, kalėjime neturi jokių nuobaudų, palaiko ryšius su savo mama. Abu broliai nuo pat bylos tyrimo pradžios yra suimti ir nuosprendžio laukia už grotų.
Domo Bareikos advokatė Oksana Leontjeva teismo prašė atsižvelgti į išskirtines bylos aplinkybes.
„Tomas Bareika buvo agresyvus smurtautojas, vaikai augo smurtą propaguojančioje šeimoje.(...) Prašau įvertinti šios išskirtinės bylos aplinkybes, nusikalstama veika padaryta dėl sistemingo psichinio smurto“, – sakė advokatė. Ji sakė, kad broliai nebuvo smurtautojai, jie nuo mažens buvo engiami tėvo, patyrė sistemingą psichologinį ir fizinį smurtą.
Abu vaikinai nusikaltimą įtariami įvykdę, būdami jauno amžiaus. Domui Bareikai šiuo metu yra 19 metų, o Donatui Bareikai – 21-eri.
Nusikaltimas buvo įvykdytas pernai kovą, įvairių baidarių-kanojų čempionatų nugalėtojas D. Bareika neseniai buvo sulaukęs pilnametystės, jam buvo 18 metų ir 13 dienų.
Tai pakankamai jaunas amžius. Europos Sąjungoje neretai tiriami nusikalstamas veikas padarę asmenys, jei jų amžius nesiekia 21 metų, tiriama, koks iš tikrųjų buvo jų brandumas.
Pagal Lietuvos įstatymus, įtarimai dėl nužudymo gali būti reiškiami ne jaunesniems nei 14 metų asmenims, o nepilnamečiams skiriama laisvės atėmimo bausmė negali būti ilgesnė nei 10 metų.
Pagal pareikštus įtarimus broliams grėsė laisvės atėmimas nuo aštuonerių iki 20 metų arba iki gyvos galvos.
Teisme liudytojai pasakojo, kad broliai nuo mažens gyveno su prieš juos ir kitus asmenis smurtavusiu tėvu. Advokatai sako, kad berniukai augo įtampoje, aplinka buvo žalinga, teisme broliai pasakojo, kad anksčiau tėvas vežėsi juos sumušti žmogų, mokė, kaip apsirengti vykstant į muštynes.
Liudytojai taip pat pasakojo, kad 11-kos ir 13-kos metų berniukus kartą tėvas nuvežė į kaimą, davė sunkias kuprines ir liepė 18 kilometrų pėsčiomis grįžti namo.
Teisme taip pat paaiškėjo, kad tarp nužudytojo T. Bareikos ir jo sūnų ir anksčiau buvo kilę konfliktų, kviesta policija, o Trakuose sūnums gyvenant su tėvu, gyvenamojoje vietoje buvo atjungta elektra – esą taip tėvas galėjo siekti, kad sūnūs išsikraustytų. Jis anksčiau jau buvo iš namų išvaręs kitą dukrą.
Sūnūs teisme nužudytojo tėvu nevadino, duodami parodymus minėjo tik jo vardą ir pavardę.
Kaltinamieji atsiprašė ir prašė pasigailėjimo
Teismui suteikus paskutinįjį žodį, broliai Bareikos prašė teismo pasigailėjimo ir atsiprašė visų, kam sukėlė skausmą.
„Tomas paprasčiausiai nemokėjo mylėti. Vaikštau pas psichologus ir psichiatrus, mes pasielgėm vaikiškai ir kvailai, neištaisysi. Noriu prašyti pasigailėjimo, gyvendamas su Tomu, daug iškentėjau. Noriu tęsti sportą, mokėti mokesčius. Noriu kuo greičiau grįžti į laisvę“, – teismui sakė Domas Bareika.
„Tikėjomės, kad jis pasikeis, bet jam gera buvo matyti mus kenčiančius“, – sakė Domas Bareika. Jis pasakojo, kad tėvo smurtą kentė ir jo mama, nuo smurtaujančio sūnaus yra nukentėjusi ir jo močiutė, tėvo mama.
„Koks normalus tėvas galėtų sakyti, kad aš neturėjau gimti, kad aš esu niekas?“, – sakė kaltinamasis.
Prieš teismą stojęs Donatas Bareika visą laiką verkė.
„Gailiuosi, ką padariau, aš atsiprašau visų, kuriuos palietė šis įvykis“, – teismo salėje kūkčiojo jaunuolis.
„Labai gailiuosi, kas atsitiko, aš padarysiu viską, kad manim patikėtumėt. Tapsiu naudingas visuomenei dėl savo mamos“, – sakė jis.