PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2018 m. Birželio 28 d. 11:43

Autizmui draugiška biblioteka

Šiauliai

anonymous anonymousŠaltinis: Etaplius.lt


43269

Šių metų birželio 27 d. Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka (toliau ŠAVB) kvietė žiniasklaidos atstovus į spaudos konferenciją, kurioje buvo pristatyta svarbi naujiena – Biblioteka pirmoji Lietuvoje oficialiai pasiskelbė esanti draugiška autizmo spektro sutrikimų ir kitų kalbos ir komunikacijos sutrikimų turintiems vaikams.


Foto galerija:

5b349d07d6529.jpg
5b349d0848901.jpg
5b349d08a1ad4.jpg
5b349d08e4674.jpg
5b349d099f2ac.jpg
5b349d09a84f4.jpg

Bibliotekos direktorius prof. dr. Bronius Maskuliūnas atskleidė, kad idėja pradėti panašią veiklą kilo dar 2015 m., kai Bibliotekos projekto „Mobili informatyvių technologijų laboratorija jaunimui“ užsiėmimuose apsilankė ir vaikų su kalbos ir komunikacijos sutrikimais grupė: „mokytojai ir vaikai liko sužavėti. Tada, matant poreikį, kilo idėja, toliau tęsti šitą projektą, pritaikyti bibliotekos edukacijas darbui būtent su tokiais žmonėmis.“ Pasak direktoriaus, tokia kryptinga bibliotekos veikla davė puikių rezultatų. Vienas jų – bibliotekos draugiškos autizmo spektro sutrikimų turintiems vaikams statusas: „norint tapti autizmui draugiška biblioteka neužtenka pakabinti iškabos ant durų. Reikia trijų pagrindinių dalykų: specialios tam pritaikytos erdvės, apmokytų darbuotojų darbui su tokiais lankytojais ir programos tokiai veiklai. Visus šiuos svarbiausius dalykus mes jau turime. Tikimės, kad ši veikla ras atgarsį ir bus vystoma visame regione. Mes norime, kad šitą sutrikimą turintys lankytojai būtų čia, kad jie jaustųsi visateisiais bendruomenės ir mūsų Bibliotekos nariais.“

Jaunuolių, turinčių specialiųjų poreikių, skaitmeninio raštingumo ir kompetencijos ugdymas

Laikinai einanti direktoriaus pavaduotojo pareigas Ekaterina Prakapene pabrėžė, kad jau 2016 metais Biblioteka vykdė savo pirmąjį projektą „Specialiųjų poreikių turinčių vaikų ir jaunimo skaitmeninių kompetencijų ugdymas naudojant virtualią realybę bei 3D grafiką“, orientuotą būtent į šią tikslinę grupę. Projekto tikslas buvo ugdyti vaikų ir jaunuolių, turinčių specialiųjų poreikių, skaitmeninį raštingumą ir skaitmenines kompetencijas naudojant virtualią realybę bei 3D grafiką, mažinti skaitmeninę atskirtį ir sudaryti prielaidas sėkmingai socializacijai bei integravimuisi į visuomenę. Pasak Bibliotekos specialisto Tomo Skiauterio, „nors, iš pirmo žvilgsnio, edukacijos su 3D grafika ir virtualia realybe gali pasirodyti tokiems vaikams kiek per sudėtingos, tačiau iš tikro visos programos yra labai intuityvios, paprastos. Jos suteikia daug galimybių ir kiekvienas vaikas su nedidele pagalba greitai perpranta programą ir atranda tai, ko jam tuo metu labiausiai reikia. Ir vėliau gali pasidžiaugti savo darbo rezultatais apžiūrėdamas sukurtą vaizdinį su virtualios realybės akiniais.“ Šiuose edukaciniuose užsiėmimuose dalyvavo 48 jaunuoliai, turintys specialiųjų poreikių, tarp jų vaikai, turintys autizmo spektro sutrikimų.

Teigiami specialistų ir vaikų atsiliepimai skatino toliau plėsti paslaugas, įtraukti savivaldybių viešąsias bibliotekas ir vykdyti edukacinę veiklą ne tik Šiaulių mieste, bet ir kitose savivaldybėse. Todėl ir 2017 metais kryptinga veikla su kalbos ir komunikacijos sutrikimų turinčiais jaunuoliais tęsėsi. Šį kartą bendradarbiaujant su Šiaulių bei Kelmės rajonų bibliotekomis ir plečiant veiklų geografines ribas. 2017 m. projekto metu ŠAVB, Kelmės rajono SVB ir Šiaulių rajono SVB buvo organizuoti 126 renginiai, kuriuose dalyvavo 1 943 dalyviai, iš kurių 185 turintys specialiųjų poreikių. Tais metais bibliotekoje vyko ir tarptautinė mokslinė-praktinė konferencija „Neįgalus žmogus visuomenėje, šeimoje, bibliotekoje“, leidusi apsikeisti patirtimi su visos Lietuvos bibliotekų darbuotojais ir specialistais iš tokių šalių kaip Prancūzija, Jungtinė Karalystė, Danija, Švedija, Latvija, Estija, Lenkija.

„Sensoriniai skaitymai“ –nauja edukacinė programa

2018 m. ŠAVB parengta nauja edukacinė programa „Sensoriniai skaitymai“. Šių skaitymų metu vaikams suteikiama galimybė patirti pasakojimą kitais pojūčiais, ne vien tik kalba. Vaikams, turintiems autizmo spektro sutrikimų, dažnai gali būti sunku mėgautis knygomis, juos blaško įvairūs aplinkos dirgikliai, jiems sunku sukaupti dėmesį. Nuo šiol mūsų Bibliotekoje, naudojant sensorines priemones, žaidimus, įvairias užduotis, vaikai įtraukiami į istoriją, turtinamas jų žodynas, jie mokosi laukti savo eilės, būti kartu su kitais vaikais, skatinamas jų kūrybiškumas. „Sensorinius skaitymus“ vedanti specialistė Agnė Pranckutė papildė, kad „norint palengvinti patį vaikų atėjimą, padėti jiems greičiau asimiliuotis ir susipažinti su aplinka, kuri jų laukia, Bibliotekos tinklalapyje yra parengta socialinė istorija, kuri parodo, kaip vaikams ir jų tėveliams rasti erdvę, pritaikytą sensoriniams skaitymams, iš anksto supažindinama su žmonėmis, kurie pasitiks vaikus, ves užsiėmimus. Toks supažindinimas padeda išvengti stresinių situacijų, kai vaikas staiga atsiduria visiškai nežinomoje erdvėje su nepažįstamais žmonėmis. Manau, kad tai yra puiki mūsų iniciatyva, ir, be abejo, toliau su didžiuliu užsidegimu mokysimės ir stengsimės tobulėti šioje srityje“.

Sensoriniai skaitymai vyksta naujai įrengtoje, vaikams, turintiems autizmo spektro sutrikimų, pritaikytoje erdvėje. Šio kambario įrengimo klausimais biblioteką konsultavo Margarita Jurevičienė – socialinių mokslų (edukologija) daktarė, Šiaulių universiteto UMSGF Specialiosios pedagogikos katedros lektorė, Šiaulių Ringuvos specialiosios mokyklos specialioji pedagogė metodininkė; Lietuvos Respublikos specialiųjų pedagogų asociacijos Valdybos narė. Organizuojant sensorinius skaitymus ir kuriant edukacinių užsiėmimų programą daug prisidėjo taikomosios elgesio analizės konsultantė Virginija Juškevičiūtė.

Bibliotekos darbuotojai dalyvavo mokymuose, kuriuose įgijo daugiau žinių apie autizmo sutrikimų turinčius asmenis, gilino žinias, kaip su tokiais lankytojais reikia bendrauti, pelnyti jų pasitikėjimą, kokie edukaciniai metodai yra efektyviausi.

Į spaudos konferenciją atvyko svečių ir iš kitų miestų, tarp jų ir Vilijampolės socialinės globos namų specialistai, kurie domėjosi Sensoriniais skaitymais, jiems pritaikyta erdve ir bendradarbiavimo galimybėmis. Jie džiaugėsi tokia kalbos ir komunikacijos sutrikimų turintiems vaikams ir jų tėvams aktualia ŠAVB iniciatyva, skatino dalytis veiklos patirtimi, patarimais, o šią veiklą plėsti ne tik Šiaulių regione.

Tomo Pauliuščenkos inf.

I. Slonksnytės ir R. Stonkutės nuotr.