Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Meniu.lt Meniu.ltŠaltinis: Etaplius.lt
Austrija – valstybė pačioje Europos širdyje, nenuostabu, kad šios šalies kulinarijos tradicijose susipina įvairiausių kraštų ir tautų įtakos. Nenuostabu, kad Austrija garsėja kavos ruošimo tradicijomis, o kavą gerti skaniau su pyragėliais, todėl austriškų konditerinių gaminių pasirinkimas tikrai pradžiugins smaližius…
Austrija – valstybė pačioje Europos širdyje, nenuostabu, kad šios šalies kulinarijos tradicijose susipina įvairiausių kraštų ir tautų įtakos. Patiekalų bei ingredientų įvairovę lemia ir šalies geografija bei klimatas, ir permaininga istorija – Vienoje, kuri buvo Austrijos-Vengrijos imperijos sostinė, buvo išrastas ir ištobulintas ne vienas įmantrus aukštuomenei skirtas patiekalas, o daugybė karų kartais atnešdavo netikėtų rezultatų – teigiama, kad iš visų europiečių būtent austrai pirmą kartą paragavo kavos, kai sutriuškinta turkų armija traukdamasi Austrijos teritorijoje paliko kavos pupelių maišus. Nenuostabu, kad Austrija garsėja kavos ruošimo tradicijomis, o kavą gerti skaniau su pyragėliais, todėl austriškų konditerinių gaminių pasirinkimas tikrai pradžiugins smaližius… Nuo jų ir pradėkime pažintį su Austrijos virtuve. Štai keletas saldėsių, kurių būtina paragauti viešint šioje šalyje:
1. Sachertorte, arba „Zacherio tortas”. Pavadintas recepto autoriaus, Franco Zacherio, garbei, šis įmantrus konditerijos kūrinys laikomas vienu iš austrų virtuvės simbolių. F. Zacheris šį tortą sukūrė 1832 metais specialiai vienam austrų princui, tačiau netrukus saldumynas išpopuliarėjo ir tapo neatsiejama austriškos saldžiosios virtuvės dalimi. Tai - šokoladinis tortas, kurio viršutinį sluoksnį sudaro abrikosų uogienė, jis patiekiamas papuoštas nesaldžios plaktos grietinėlės „debesėliu”.
2. Štrudelis. Tikrai esate girdėję apie austrišką obuolių štrudelį, įdarytą obuoliais su cinamonu, tačiau šio kepinio variacijų yra ne viena - jis gali būti įdarytas ir kriaušėmis, slyvomis, įvairiomis uogomis, rikota, karamele ir pan. Recepto esmė ta pati - plonos sluoksniuotos tešlos vyniotinis su konditerio pasirinktu įdaru, apibarstytas cukraus pudra. Skaniausias - šiltas, o jei dar patiekiamas su vanilinių ledų kamuoliuku… Gardumėlis.
3.Kaiserschmarrn. Iš esmės tai – kūrybingas būdas panaudoti nesuvalgytus blynelius. Purūs blyneliai, į kurių tešlą paprastai įmaišoma rome išmirkytų razinų, suplėšomi į gabaliukus, dar sykį pakepinami svieste, pabarstomi cukraus pudra ir patiekiami su obuolių uogiene. Kitas variantas – kepant šviežius blynus keptuvėje prasklaidyti tešlą, neleidžiant susiformuoti vientisam blynui. Vietoje jo gaunamos blyno skiautės – „schmarrn” vokiškai maždaug ir reikškia „plėšytas blynas”.
4. Kavos gėrimai. Austrijoje meistriškai ruošiami ne tik mums įprasti kavos gėrimai, bet ir gausybė desertinių jų variantų - čia austrų, ypač Vienos kavos meistrų, fantazijai nėra ribų. Tradiciniai saldieji kavos gėrimai paprastai gardinami plakta grietinėlė: stipri juoda kava einspänner su plaktos grietinėlės „kepurėle”, saldžioji Biedermeier su abrikosų likeriu arba įmantrioji Mozart kaffee su vyšnių trauktine ir smulkintomis pistacijomis… Nemažai garsių Vienos kavinių turi savo ypatingus gėrimus, pvz., espresso su vaisių sultimis, aštriais prieskoniais ar dar kokiu nors slaptu komponentu, o viena kavinė siūlo atsigerti kavos iš ledams skirto vaflio, kurio vidus padengtas specialiu lėtai tirpstančiu ir todėl karščiui atspariu šokoladu! Beje, karštas šokoladas Austrijoje taip pat vertas dėmesio - jis paprastai būna labai skalsus: tirštas, sodraus aromato, dažnai gardinamas riebia grietinėle, o kartais dar įmaišomas ir žalias kiaušinio trynys!
Na, o jei išragavus saldumynų norisi užkąsti rimčiau, pasirinkimų taip pat netrūks. Kiekviename regione rasite tik tai vietovei būdingų patiekalų, tačiau yra keletas, laikomų tipiškais visoje šalyje:
1. Vienos šnicelis. Jis valgomas ne tik sostinėje, bet ir visoje šalyje. Receptas paprastas - plaktuku suminkštintos mėsos riekė, apvoliota kiaušinių, miltų ir džiūvėsių plakinyje, ir kepta riebaluose. Skamba panašiai į lietuvišką „karbonadą“? Idėja iš tiesų panaši, juolab, kad ir garnyras mums būtų pažįstamas - šnicelis paprastai valgomas su bulvėmis ir kopūstų salotomis.
2. Dešrelės. Tipinis austrų gatvės maistas - dešrainis iš klasikinių komponentų: bandelė, kepta dešrelė, smulkinti svogūnai, kečupas ir garstyčių padažas. Tokių dešrainių galima nusipirkti kiekviename užkandžių kioskelyje (specialūs, vien dešreles parduodantys kioskeliai vadinami Würstelstand), o ieškantys ko nors įdomesnio gali paragauti įmantresnių dešrelių variantų - įdarytų sūriu, su aštriais prieskoniais, su kariu, su azijietiškais padažais, ir t.t.
3. Guliašas. Taip, šis patiekalas - vengriškas, bet nepamirškime, kad ilgą laiką Austrija ir Vengrija buvo viena valstybė. Guliašas Austrijoje - beveik toks pat įprastas, kaip Vengrijoje.
4. Tafelspitz. Pavadinimas gal ir negirdėtas, bet patiekalas - labai paprastas ir jo komponentai visai neegzotiški. Iš esmės tafelspitz - tiesiog su šakninėmis daržovėmis (morkomis, bulvėmis, salierais) virtos jautienos gabaliukai sultinyje. Patiekiama su bulvėmis ir grietine - paprastas, sotus klasikinis patiekalas, kurį mėgo visi, nuo paprastų miestiečių iki aristokratų - sakoma, kad tafelspitz buvo vienas mėgiamiausių Austrijos imperatoriaus Franco Jozefo valgių, šis patiekalas nepraranda populiarumo ir dabar. Beje, panašus mėsos troškinys gaminamas ir kaimyninėje Vokietijoje, su Austrija besiribojančiame Bavarijos regione.
5. Knödel - iš duonos trupinių gaminamai virtinukai. Jei kiti tipiški austrų patiekalai - mėsiški, šis pradžiugins vegetarus. Apvalūs įvairaus dydžio virtinukai visokiausiais įdarais, todėl gali būti saldūs (su abrikosų uogiene, saldžiu sūriu ir pan.) arba sūrūs (su špinatais, grybais, daržovėmis, sūriu, ir pan.). Knödel su daržovėmis gali būti patiekiami kaip garnyras prie mėsos, bet dažnai valgomi kaip atskiras patiekalas, su grietine. Kartaisknödel tešla gaminami ne iš duonos trupinių, kaip reikalauja originalus receptas, o iš kvietinių miltų.
Žinoma, tai – tik keletas reprezentatyviausiais laikomų Austrijos virtuvės patiekalų. Jei šalyje svečiuositės ilgiau ir turėsite laiko nuodugniau patyrinėti jos gastronominę pasiūlą, tikrai rasite daugiau įdomybių. Vien elegantiškoji šalies sostinė siūlo gausybę restoranų ir kavinių įvairiam skoniui ir biudžetui, o kur dar įvairių Austrijos regionų virtuvė... Belieka ragauti, mėgautis, ir atrasti savąjį Austrijos skonį!
www.meniu.lt