PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2020 m. Gegužės 20 d. 14:42

Aukštelkuose įsikūrę savarankiško gyvenimo namai jau pasirengę priimti pirmuosius gyventojus

Radviliškis

anonymous anonymousŠaltinis: Etaplius.lt


131239

„Jau galėtume įkurdinti pirmuosius Aukštelkų savarankiško gyvenimo namų gyventojus, bet trukdo karantinas. Prašymus įsikurti šiuose namuose yra pateikę septyni rajono gyventojai. Kai tik pasibaigs karantinas, pradėsime namus apgyvendinti“, – sako Radviliškio rajono Šeduvos globos namų, kurių padalinys yra Aukštelkų savarankiško gyvenimo namai, direktorė Andžela Brazienė.


Foto galerija:

5ec5158c787d1.jpg
5ec5158e820bf.jpg
5ec5158ec58a9.jpg
5ec5159035f1c.jpg
5ec515911ab48.jpg
5ec5159221c20.jpg
5ec5159326671.jpg

Išgirstas poreikis

„Per ilgą buvimą kartu su Radviliškio rajono žmonėmis, tenka išgirsti ir tokių pageidavimų, kuriems įvykdyti nebuvo galimybių. Vienas tokių – pagalba vienišiems vyresnio amžiaus žmonėms. Kaip ir visoje Lietuvoje, taip ir Radviliškio rajone tokių žmonių daugėja. Vaikai užauga, išvažiuoja kažkur dirbti, kažkur gyventi. Tėvai lieka vieni. Didžiausios problemos prasideda, kai lieka tik vienas jų. Nors dar gan gyvybingi, bet jiems jau sunku vieniems gyventi. Į globos namus eiti nenori. Pas vaikus kraustytis taip pat nenori. Vieni, nepaisydami tėvų valios, vežasi juos pas save, kiti – arčiau savo gyvenamosios vietos perka ar nuomoja butą. Tačiau dauguma vyresnio amžiaus žmonių yra gyvenę kaime arba nuosavame name, todėl gyvenimas bute juos slegia, – apie sumanymą rajone įkurti savarankiško gyvenimo namus pasakoja Radviliškio rajono meras Antanas Čepononis. – Kita problema, paskatinusi rajone steigti savarankiško gyvenimo namus, buvo rajono gyventojų rūpestis, kur palikti pas juos gyvenančius garbingo amžiaus tėvus, kai tenka iš namų išvažiuoti kelioms dienoms ar kelioms savaitėms.“

Pasak mero, surasti idėją atsiradusioms problemoms spręsti padėjo partneriai iš Vokietijos, Špejerio miesto. Jie ir papasakojo apie savarankiško gyvenimo namus „Tada pradėjome diskutuoti, kaip ir kur galėtume tokius namus įrengti mūsų rajono žmonėms“, – sako meras.

Arčiau medikų ir gamtos

Kaip teigia meras, savivaldybė, rinkdama vietą savarankiško gyvenimo namams, atsižvelgė į kelis dalykus. „Kadangi tuose namuose gyvens vyresnio amžiaus žmonės, labai svarbu, kad jie būtų arti medicininių paslaugų. O jos yra sutelktos Radviliškyje. Nuo Radviliškio iki Aukštelkų – tik penki kilometrai. Kitas svarbus mūsų išsikeltas reikalavimas – kad namai būtų arčiau gamtos. Kad būtų kiemas, sodelis ir kad žmonės galėtų daugiau laiko praleisti gamtos apsuptyje, – patirtimi dalijasi Antanas Čepononis. – Ir trečias dalykas, dėl ko pasirinkome Aukštelkus, buvo tai, kad dar tarybiniais laikais ten buvo pradėti statyti senelių globos namai. Projektas taip ir liko neužbaigtas. Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę, pastatą nupirko rajono savivaldybė. Vėliau šiame pastate buvo įkurdinta seniūnija.“

Mažėjantis vaikų skaičius savivaldybę privertė optimizuoti švietimo įstaigų tinklą. Optimizavimas neaplenkė ir Aukštelkų – iš pagrindinės mokyklos liko tik pradinė. Dalis mokyklos pastato liko nenaudojamas. „Nutarėme į mokyklos neužimtas patalpas įkeldinti seniūniją, o buvusioje jos vietoje įrengti savarankiško gyvenimo namus“, – pasakoja meras.

Pasinaudojant Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos parama buvo atliktas pastato vidaus kapitalinis remontas. Pastatas apšiltintas, sutvarkytas jo fasadas. Iki remonto pastatas buvo šildomas elektra, tad atliekant kapitalinį remontą įrengtas ir dujinis šildymas.

„Savarankiško gyvenimo namuose yra įrengta 17 kambarių, kuriuose galės gyventi 22 žmonės. Dalis kambarių yra dviviečiai. Galbūt juose norės įsikurti vyras su žmona, galbūt seserys, –savarankiško gyvenimo namus pristato meras. – Savarankiško gyvenimo namams supirkti visi reikalingi baldai, buitinė technika, patalynė, indai. Trumpai sakant, yra viskas – nuo šaukšto ir šakutės iki baldų. Žinoma, jei žmogus norės atsivežti savo baldus, mes tam sudarysime visas sąlygas tam norui įgyvendinti.“

Kad gyvendamas savarankiško gyvenimo namuose žmogus jaustųsi kuo jaukiau, prie kiekvieno kambario yra dušas, tualetas, mažytė virtuvėlė. Tiems, kurie norės daugiau pašeimininkauti, yra įrengta erdvesnė virtuvė.

Kadangi į savarankiško gyvenimo namus priimami ir žmonės su judėjimo negalia, vienas kambarys pritaikytas gyventi žmonėms su negalia. Pastate įrengtas keltuvas, kad namų gyventojai nesunkiai patektų į antrą aukštą.

Siekiant apsaugoti savarankiško gyvenimo namų gyventojus, nebus priimami žmonės, sergantys psichinėmis ar užkrečiamomis ligomis.

Šiuo metu savivaldybė yra jau gavusi septynių žmonių prašymus, įkurdinti juos Aukštelkų savarankiško gyvenimo namuose. Pasibaigus karantinui, bus sprendžiama, ar jie kraustysis į savarankiško gyvenimo namus, ar jiems socialinės paslaugos bus teikiamos namuose. Kaip informavo Radviliškio rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus vyriausioji specialistė Rasa Miškinienė, šių metų balandžio 30 dieną pagalba į namus buvo teikiama 303 rajono gyventojams. Pernai šias paslaugas gavo 317 asmenų. 2018 metais šias paslaugas gavo 376 rajono gyventojai.

Aukštelkų savarankiško gyvenimo namų projekto vertė – daugiau kaip 474 tūkst. eurų. Iš jų daugiau kaip 195,6 tūkst. eurų Europos Sąjungos regioninės plėtros fondo lėšos, likusi suma – valstybės ir savivaldybės biudžeto lėšos.

Mokestis – pagal pajamas

Kaip pabrėžia Šeduvos globos namų direktorė Andžela Brazienė, mokestis už gyvenimą savarankiško gyvenimo namuose priklausys nuo žmogaus pajamų. „Jei žmogus turi butą ar namą, kurį nuomoja, tada jo gaunami nuomos pinigai skaičiuojami į bendrą pajamų sumą, nuo kurios mokamas 15 procentų mokestis“, – paaiškina Andžela Brazienie.

„Jei žmogus gauna tik pensiją, manau, dauguma savarankiško gyvenimo namų gyventojų nemokės jokios mokesčio, nes 15 procentų mokės gaunantys daugiau kaip 520 eurų per mėnesį. Tačiau savarankiško gyvenimo namų gyventojai privalės susimokėti už sunaudotą elektrą, dujas, vandenį. Prie kiekvieno kambario yra įrengta apskaita“, – gyvenimo namuose tvarką pristato meras.

O globos namų direktorė papildo, kad skleidžiami gandai, jog globos namams teks perrašyti turimą butą ar namą, neturi realaus pagrindo. „Niekas žmogaus nevers nei parduoti savo turimą nekilnojamąjį turtą, nei jį perleisti globos namams“, – mitus išsklaido Andžela Brazienė.

Naujos darbo vietos

Nors Aukštelkų savarankiško gyvenimo namuose nebus įdarbintas medikas, nebus slaugytojų, bet sukuriama darbo vieta socialiniam darbuotojui ir penkiems jo padėjėjams. Kaip teigia Šeduvos globos namų direktorė, šie specialistai bus svarbiausi namų gyventojų pagalbininkai. Kadangi patys žmonės rūpinsis savo maistu, darbuotojai padės jiems susipirkti reikalingus produktus ar užsisakyti jau pagamintą maistą iš maitinimo įstaigų. Jei kuriam sunkiau seksis tvarkyti savo finansus, padės susiorientuoti, kam kiek turimų pinigų skirti. Taip pat talkins sumokant mokesčius, užsiregistruojant pas gydytoją.

„Stengiamės sudaryti visas žmogui reikalingas sąlygas ir paslaugas“, – pažymi rajono meras ir užsimena, kad įgyvendinant socialinius projektus, neatpažįstamai pasikeitė ir Aukštelkai. Čia nebeliko nesutvarkytų namų. Mokykloje įsikūrusi seniūnija gali drąsiai pretenduoti į gražiausias seniūnijų patalpas Lietuvoje. Mokyklos bendrabutis suremontuotas ir jame įrengti socialiniai būstai. Tvarkomos miestelio viešosios erdvės. Įrenginėjamas dviračių takas, sujungsiantis Aukštelkus su Radviliškiu. „Aukštelkai tapo Radviliškio priemiesčiu“, – pasidžiaugia rajono meras Antanas Čepononis.

Norintijei apsigyventi šiuose namuose turi kreiptis į Šeduvos globos namus, tel. (8 422) 60302, el. p. seduvosgloba@gmail.com.

Nuotraukose Aukštelkų savarankiško gyvenimo namai