PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2019 m. Vasario 5 d. 08:18

Atvėrus Kalniškės piliakalnį pagražėjo kraštovaizdis

Klaipėda

Reporteris Gargždų BangaŠaltinis: Etaplius.lt


70547

Gargždiškiai, pamėgę sutvarkytas Kalniškės piliakalnio erdves, stebi šiuo metu ten vykstančius darbus. Kai kuriems atrodo, jog tvarkomasi neūkiškai – iškirtus visus medžius apnuogintas šlaitas. Tačiau specialistai tvirtina, jog viskas daroma pagal projektą, gavus leidimus, ir teigia, jog Kalniškės piliakalnis pripažintas vienu iš geriausiai tvarkomų Lietuvoje.

Stebi ir vertina

Į „Bangos“ redakciją užsukęs gargždiškis Ričardas Stankevičius sakė negalintis abejingai stebėti Kalniškės piliakalnyje atliekamų darbų. „Aš pritariu, kad reikia jį tvarkyti, bet kodėl iškirto ne tik menkaverčius – visus medžius? Kodėl reikėjo pjauti viską iš eilės – ir ąžuolus, ir uosius? Ar visus medžius išpjovus nenutiks kaip Vilniuje su Gedimino kalnu?“ – piktinosi vyras.

Jis prisipažino skambinęs į rajono Savivaldybę, bet atsakymas, jog darbams gauti visi leidimai, jo netenkino. Gargždiškiui atrodė, jog dirbama neūkiškai, juolab kad darbininkai veždami medieną išklampojo teritoriją. „Sandėliuojama šlapiausioje vietoje: nupjautus medžius tempdami nuo piliakalnio iki Minijos slėnio paliko giliausias vėžes, kurios ilgai neišnyks, – dėstė R. Stankevičius. – Dirba atbulomis rankomis – kodėl nepalaukė, kol užšals, sutvirtės gruntas?“

Gargždiškis įsitikinęs, jog neturi būti abejingi ir kiti piliečiai. „Viešumas padeda“, – neabejojo vyras.

Leidimas plynam kirtimui

Prisiminus, kiek emocijų, diskusijų ir net pykčio kunkuliavo prieš kelerius metus pradėjus įgyvendinti projekto „Kalniškės piliakalnio pritaikymas kultūros ir viešojo turizmo reikmėms“ pirmojo etapo darbus, dabar vykdant antrojo, atrodė, kad visuomenei viskas tapo aišku. Apie tai buvo paskelbta žiniasklaidoje. Tačiau gerai, kad daugėja pilietiškų žmonių, abejingai nepraeinančių pro šalį, kilus neaiškumų.

Pasak Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus vedėjo pavaduotojos Sonatos Šmatauskienės, nuo praėjusio rudens Kalniškės piliakalnyje vykdomi antrojo etapo darbai, kurie numatyti šiame projekte. Taigi žvilgsnį traukia pietinėje pusėje ištuštėjęs šlaitas. „Tai kraštovaizdžio formavimo specialieji kirtimai, tai yra piliakalnio atidengimas iš pietinės pusės. Projekte numatytas plynas kirtimas paliekant ąžuolus, kurių diametras – 40 cm ir daugiau. Leidimai gauti“, – dėstė specialistė.

Pažeidimus pastebėjo

Iškirtus medžius bus tvirtinami eroduojantys piliakalnio šlaitai, įrengti nauji takai piliakalnio papėdėje, pietinėje dalyje. Įgyvendinant šį projektą prie Gargždų miestą žyminčio akmens bus įrengta automobilių stovėjimo aikštelė. Nuo jos per daubą bus įrengti tilteliai, atveriantys kelią į piliakalnį. „Nauji takai bus sujungti su pirmajame etape įrengtais takais ir piliakalnį bus galima apeiti sužiedintu taku, – akcentavo S. Šmatauskienė. – Atidėti medienos išvežimo darbų tol, kol pašals ar kitaip sutvirtės gruntas, negalėjome, nes leidimas kirsti medžius – tik iki kovo 15 d. Iki šios datos reikia suspėti padaryti.“ Pasak specialistės, tai sudėtingi darbai. Vieninteliu senkeliu galima ištempti medieną. Ją sandėliuoti pasirinkta patogesnė vieta.

Pašnekovė teigė, jog darbus atliekantys medkirčiai buvo įspėti, kad išsaugotų dirvožemio paviršių. „Užfiksavus pažeidimus jie informuoti, kad vykdytų įsipareigojimus nenukrypdami nuo darbų aprašo“, – sakė S. Šmatauskienė.

Ji patikino, jog vykdant projekte numatytus darbus išryškinamos Kalniškės piliakalnio vertingosios savybės – gražinamas kraštovaizdis. Ir pridūrė, kad pripažinta, jog tai vienas geriausiai tvarkomų piliakalnių Lietuvoje.