PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2021 m. Spalio 21 d. 08:53

Atšvaitų diena: kodėl svarbu būti matomiems kelyje

Lietuva

Spalio trečiąjį ketvirtadienį minima Atšvaitų diena. Gedimino Bartuškos (ELTA) nuotr.

Reporteris DovilėŠaltinis: Etaplius.lt


191590

Nuo 2019 metų Lietuvos automobilių kelių direkcija spalio trečiąjį ketvirtadienį yra paskelbusi Atšvaitų diena. Šią dieną norima priminti eismo dalyviams – pėstiesiems, kartu ir keleiviams bei vairuotojams, kad prasidėjęs ilgėjantis tamsusis paros metas, dažnai nepalankūs orai (lietus, dargana, rūkas) sunkina matomumą kelyje.

Vis dar dauguma pėsčiųjų, eidami keliu tamsiuoju paros metu (esant blogam matomumui, neapšviestuose keliuose) neturi prie drabužių prisisegę atšvaito, nesineša žibinto ar kito šviesą atspindinčio daikto, nevilki ryškiaspalvės liemenės su šviesą atspindinčiais elementais. Tamsoje, esant blogam matomumui, neapšviestu keliu einančius žmones vairuotojai dažniausiai pastebi tik transporto priemonei visai prie jų priartėjus. Tai pavojinga situacija – pėsčiasis gali būti ne tik kliudytas, sužeistas, jis gali patirti ir mirtinas traumas, pabrėžiama Lietuvos kelių policijos tarnybos pranešime. Dar pavojingesnė situacija, kai transporto priemonės kelyje prasilenkia: vairuotojai, trumpam apakinti žibintų šviesų, gali nepastebėti priekyje esančių kliūčių, taip pat einančių pėsčiųjų ar važiuojančių dviračiu ir juos kliudyti.

Šiais metais mūsų šalies keliuose, Lietuvos kelių policijos tarnybos duomenimis, eismo įvykiuose jau žuvo 19 pėsčiųjų, iš jų 10 – tamsiuoju paros metu. Pėsčiųjų perėjose – 6, du – tamsiuoju paros metu Vilniuje. Žuvę pėstieji: Vilniuje – 9 (5 – pėsčiųjų perėjoje), Panevėžyje – 1 (pėsčiųjų perėjoje), taip pat Jonavos, Klaipėdos, Kretingos, Pakruojo, Šalčininkų, Šilalės, Tauragės, Varėnos ir Vilniaus rajonuose. Tarp žuvusių pėsčiųjų – vienas nepilnametis (16 metų). Sužeista pėsčiųjų – 454, iš jų 55 (arba 12 proc.) – tamsiuoju paros metu. Pėsčiųjų perėjose sužeisti 194 pėstieji, iš jų 25 – tamsiuoju paros metu. Sužeisti 106 nepilnamečiai pėstieji.

Lietuvos kelių policijos tarnyba atkreipia dėmesį, kad su atšvaitu (šviesą atspindinčiu elementu) pėsčiasis pastebimas maždaug iš tris kartus didesnio atstumo, vadinasi, vairuotojas gali iš anksto spėti sureaguoti ir išvengti susidūrimo.

Labai svarbu atšvaitą naudoti pagal paskirtį, t. y. vien jo turėti nepakanka. Stalčiuje, kaip aksesuaras paliktas atšvaitas niekuo negali padėti tamsoje einančiam pėsčiajam, sako policijos pareigūnai. Taip pat svarbu atšvaitą prisitvirtinti taisyklingai.

Atšvaitą prie drabužių reikia pritvirtinti taip, kad jis būtų matomas iš visų pusių kitiems eismo dalyviams. Pakabinamą atšvaitą, pervertą virvele ar grandinėle, reikia prisegti prie drabužių (pvz., kišenės), dešinėje pusėje, kad jis švytuotų žmogaus kelių aukštyje.

Atšvaitą-juostelę reikia uždėti ant drabužių rankovės (truputį aukščiau rankos riešo) ar kojos blauzdos srityje (jeigu tokį atšvaitą turime vieną – dešinėje pusėje). Atšvaito paviršiaus plotas turi būti pakankamai didelis, kad transporto priemonės žibintų šviesos galėtų jį apšviesti.

 

ELTA