PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2018 m. Kovo 7 d. 11:44

Atsisakę pedagoginio darbo vyresni mokytojai gaus išmokas

Vilnius

Viktorija ValčiukaitėŠaltinis: Etaplius.lt


31009

Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) vyresnio amžiaus mokytojams, kurie nebenorės dirbti pedagoginio darbo, mokės išeitines išmokas.

Kaip Eltai sakė švietimo ir mokslo ministrės patarėjas Arminas Varanauskas, fonde išlaidoms, susijusioms su pedagoginių darbuotojų skaičiaus optimizavimu, skirta 32 mln. eurų. Per metus už tiek būtų galima išmokėti kompensacijas 800 mokytojų.

„Pats fondas - ne naujiena. Naujiena - lengvesnė galimybė juo pasinaudoti“, - pabrėžė patarėjas.

ŠMM numačiusi gerinti sąlygas ne tik iš pedagoginės veiklos norintiems pasitraukti pensinio amžiaus pedagogams, bet ir turintiems didelį darbo stažą.

Pasak ministrės patarėjo, didelis stažas - reliatyvi sąvoka.

„Trisdešimt metų dirbti mokykloje - tikrai labai daug. Netgi 20 metų - labai rimtas ir pagarbos vertas darbo stažas mokytojui. Tačiau apibendrinti sunku, nes daug priklauso nuo to, kada žmogus pradėjo dirbti mokykloje. Jeigu iš karto po universitetinių studijų, kurias pradėjo iškart po mokyklos, po 25 metų mokytojavimo jis tikrai dar gali dirbti toliau. Bet jei dirbo kitur, o į pedagoginę veiklą pasuko sulaukęs 45 metų, toks pat 25 metų darbo stažas atrodo jau visai kitaip“, - lygino A. Varanauskas.

Patarėjo teigimu, lengvatinės sąlygos palikti mokyklą to norintiems mokytojams jau aptartos ministerijoje ir šią savaitę bus išsiųstos socialiniams partneriams - tiek mokytojų, tiek savivaldybių atstovams, tiek mokyklų vadovams.

„Pagrindinis siūlymas - praplėsti mokytojų ratą, kurie galėtų lengvatinėmis sąlygomis palikti mokyklą, net jei dar nėra sulaukę pensinio amžiaus“, - sakė ministrės patarėjas.

Kokia konkreti paskata būtų mokytojui, norinčiam pasitraukti iš pedagoginės veiklos? Pasak A. Varanausko, ministerijos asignavimuose numatyti pinigai, skirti mokytojų, kurie nori pasitraukti iš pedagoginės veiklos, lengvatoms. Šiemet šiam tikslui buvo numatyti 3,2 mln. eurų.

„Už juos per metus būtų galima išmokėti kompensacijas apie 800 mokytojų, jeigu skaičiuotume 800 eurų vidutinį mokytojo atlyginimą ant popieriaus, nors realiai mokytojai uždirba labai skirtingai - yra gaunančių per 1000 eurų, dirbantys mažu krūviu uždirba tik kelis šimtus“, - sakė patarėjas.

Tam, kad konkretus mokytojas gautų finansinę paskatą palikti pedagoginį darbą, mokykla, kurioje jis dirba, turės atitikti tam tikrus kriterijus. Vienas iš jų, kad, pasitraukus tam mokytojui, mokinių skaičius, tenkantis vienam mokytojui, padidėtų.

„Jeigu mokykloje yra 50 mokytojų ir 500 mokinių, pasitraukus vienam mokytojui, mokinių skaičius vienam mokytojui padidės, o tai reiškia, kad asmuo atitiks vieną iš pagrindinių kriterijų pasinaudoti fondo išmoka“, - pavyzdį pateikė ministrės patarėjas.

Klausimas, kuris gali kilti priešpensinio amžiaus mokytojams, kad jie galbūt norėtų išeiti iš mokyklos, bet ne išankstinės pensijos sąskaita, o dar norėdami padirbėti kitoje srityje. A. Varanauskas pabrėžė, kad ŠMM tikslas - paskata norintiems palikti mokyklą pasitraukti iš pedagoginio darbo, bet ne iš darbo apskritai.

„Sąlyga, kad žmogus turėtų atsisakyti pedagoginio darbo, yra tam, kad vienoje mokykloje sutartį nutraukę ir lengvata pasinaudoję mokytojai neįsidarbintų kitoje. Tai būtų neteisinga. Bet jei aš atidirbau daug metų mokykloje, pavargau ir noriu tapyti paveikslus ar austi, priimu sprendimą lengvatiniu būdu palikti mokyklą ir dirbti kitoje srityje“, - sakė patarėjas.

Pasak Eltos pašnekovo, vienas pagrindinių kriterijų, pagal kurį bus mokamos kompensacijos, - jei, žmogui pasitraukus iš pedagoginės veiklos, kitiems mokytojams liks daugiau galimybių susidaryti pilną krūvį ir tokiu būdu pasididinti atlyginimą. Arba, jeigu žmogui pasitraukus iš pedagoginės veiklos, gerės mokytojų mokinių santykis.

„Šito fondo esmė - suteikti geresnes galimybes iš mokyklos pasitraukti žmonėms, kurie pasiekė pensinį amžių ar kitų priežasčių, ir tam, kad likęs darbo krūvis būtų perskirstytas kitiems pedagogams“, - sakė A. Varanauskas.

Kaip pabrėžė ministrės patarėjas, naujovės tikslas nėra atsikratyti vyresnio amžiaus mokytojų.

„Jokiu būdu! Mūsų tikslas - sudaryti palankesnes sąlygas žmonėms, kurie visą save atidavė mokyklai ir galbūt norėtų išbandyti save kitoje veikloje ar išeiti į užtarnautą poilsį. Bet jei mokytojui 83 metai, o jis kaip vijurkas, džiaugiasi savo darbu, kaip ir jo mokiniai, nei mokykla, nei vaikai, nei pats mokytojas nenorės išeiti ir visi tik džiaugsis, kad dirbs toliau“, - sakė A. Varanauskas.

Švietimo ir mokslo ministerijos duomenimis, Lietuvos mokyklose dirba 33 tūkst. pedagoginių darbuotojų. 60-64 amžiaus mokytojų yra 11,2 proc., dirbančių pensinio amžiaus mokytojų - 6,5 proc.

Vidutinis mokytojų amžius šiuo metu yra 50 metų.

Vyriausi - pradinių klasių, tiksliųjų ir gamtos mokslų mokytojai.

ELTA