PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2018 m. Gegužės 12 d. 10:04

Atnaujintame Vingio parke iškylaus ir erkės

Vilnius

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


37512

Ne tik Vilniaus Vingio parkas, kuriame šį savaitgalį vyks festivalis „PaVINGIuojam“, bet ir visa Lietuva - didelės erkinio encefalito grėsmės zona.

Kaip Eltai sakė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Vilniaus departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Natalija Abramova, Vilniaus apskrityje šiemet jau registruoti trys erkinio encefalito atvejai, tačiau Vingio parke, kuriame apie erkes įspėja ženklai, netikrinama, ar parazitai platina šią ir Laimo ligą.

Vingio ir kituose Vilniaus parkuose, specialistės žiniomis, nebūta ir erkių naikinimų, tad gyventojai kviečiami patys saugotis erkių platinamų ligų. Tiesa, patikimiausia apsauga vadinami skiepai apsaugo tik nuo erkinio encefalito, nuo Laimo ligos skiepų nėra.

Erkių naikinimo sklypuose, parkuose ar stovyklavietėse paslaugas Lietuvoje siūlo kelios privačios bendrovės. Jos ne tik purškia sklypus specialiais preparatais, bet ir gali parengti konkrečiai teritorijai pritaikytus erkių kontrolės planus, patarti, kaip panaikinti erkėms palankias sąlygas, parinkti erkes atbaidančius augalus.

Pasak N. Abramovos, Vilniaus Vingio parke ir kitose vilniečių lankomose vietose tik pjaunama žolė ir tvarkomos teritorijos, kur gali būti daug žmonių. „Bet miške nieko negalima padaryti, kad nebūtų erkių“, - sakė specialistė.

Vingio parke atliekami erkių gausos stebėjimai. „Bet dėl Laimos ligos erkių jau kokius 2-3 metus netiriame, nes žinome, kad endemiška - didelės užsikrėtimo rizikos - visa Lietuva. Dėl erkinio encefalito tyrimai šiame parke buvo atlikti gal prieš 20 metų, organizuotos ekspedicijos, nustatyti gamtiniai židiniai“, - prisiminė Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus specialistė.

Pasak Eltos pašnekovės, šiemet dar nebuvo daug erkių. „Pati praėjusią savaitę skaičiavau - nuėję penkis kilometrus radome 6 erkes. Buvo metų, kai viename kilometre rasdavome ir 7 erkes. Daugiausia birželio-rugpjūčio mėnesiais“, - sakė Eltos pašnekovė.

Ženklai, įspėjantys apie erkes, N. Abramovos nuomone, reikalingi, nes ne visi žmonės pagalvoja, kad Vingio parke ir kitose viešose vietose gali būti parazitų. „Pagal ligonių apklausą, įtarimai, kad užsikrėtė erkiniu encefalitu, buvo nurodyt miškelyje prie „Kardiolitos“, prie „Akropolio“, Naujojoje Vilnioje, Karveliškėse, Nemenčinės plente ant ribos tarp Vilniaus miesto ir rajono“, - vardijo visuomenės sveikatos specialistė.

Pasak gydytojos, šiemet fiksuoti trys encefalito atvejai Vilniaus apskrityje. Vienas gyventojas susirgo Trakų rajone, antrasis - Vilniaus rajone, bet užsikrėtė Marijampolės rajone, ir trečiasis - Vilniaus universiteto soduose.

Kaip pabrėžė specialistė, Vilniaus apskrityje didesnė rizika erkių platinamomis ligomis užsikrėsti ne Vilniuje, o Trakų, Elektrėnų, Širvintų rajonuose.

„Trakų rajone sergamumas erkiniu encefalitu beveik 10 kartų viršija vidurkį. Jeigu suskaičiuotume, kiek susirgusių vilniečių užsikrėtė Trakų rajone, būtų dar daugiau. Gal ten reikėtų kažką daryti, bet iki šiol erkių naikinimo priemonių nebuvo naudojama“, - sakė N. Abramova.

ELTA primena, kad erkinis encefalitas yra galvos ir nugaros smegenis bei jų dangalus pažeidžianti liga. Sudėtingiausia jo komplikacija - paralyžius ar net mirtis.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, Lietuva drauge su Latvija, Estija, Slovėnija išlieka Europos šalių sąraše, kur erkinio encefalito atvejų registruojama daugiausiai.

2017 m. sausio-rugpjūčio mėnesiais Lietuvoje registruota 214 erkinio encefalito atvejų, 2016 m. tuo pačiu laikotarpiu - 353 erkinio encefalito atvejai. Viena veiksmingiausių erkinio encefalito profilaktikos priemonių - skiepai.

ELTA