PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2022 m. Gruodžio 27 d. 11:10

Atliekų rinkliava šiauliečiams neišvengiamai kitąmet didės: kada ir kiek, valdžia dar nesiima prognozuoti

Šiauliai

Buitinių atliekų konteineriai. Audronio Rutkausko/Etaplius.lt nuotr.

Mindaugas LaurinaitisŠaltinis: Etaplius.LT


254997

Trečdaliu padidintos atliekų išvežimo rinkliavos kainos šiauliečiams gali būti tik pradžia. Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro direktorius prieš Kalėdas miesto politikams prasitarė, kad kitais metais neišvengiamai teks didinti sąvartyno „vartų“ mokestį. Šiaulių meras Artūras Visockas jau eilinį kartą paragino nusiimti rožinius akinius ir patikino, kad neišvengiamai turės didėti ir rinkliava gyventojams.

Gruodžio 22 d. vykusiame Šiaulių miesto tarybos posėdyje svarstant sprendimą dėl pritarimo įgyvendinti projektą „Rūšiuojamuoju būdu surinktų maisto / virtuvės atliekų apdorojimo infrastruktūros sukūrimas Šiaulių regione“ duotas žodis pasisakyti ŠRATC direktoriui Žilvinui Šilgaliui.

Nors buvo kalbama apie maisto atliekų tvarkymą ir reikiamos infrastruktūros sukūrimą, tačiau iš diskusijų kalba pakrypo apie bendrą atliekų surinkimo iš gyventojų situaciją ir direktorius pažymėjo, kad kitais metais teks grįžti į Tarybą su prašymu didinti kai kuriuos įkainius.

Opozicijos atstovai teiravosi, ar įgyvendinus šį projektą, gyventojams dėl to padidės rinkliava už atliekų surinkimą. Atsakydamas, ŠRATC direktorius tikino, kad dėl konkrečiai šio projekto rinkliava gyventojams nepabrangs. Tačiau, direktoriaus teigimu, bendra situacija rodo neišvengiamą kainų ir įvairių kaštų augimą.

„Kalbant bendrai apie kainas, tai priminsiu, kad turėjome pasitvirtinę vartų mokestį tris metus ir kai aš atėjau, nė karto jo nekėlėme. Ir išgyvenom, nepaisant to, kad didėjo sąvartyno mokestis ir kiti dalykai augo. Patys puikiai žinote. Šioje vietoje sausio mėnesį šis terminas baigiasi, mes po truputį skaičiuojamės, kitais metais ateisime ir vartų mokestį didinsim. Kiek, priklausys nuo skaičiavimo“, – kalbėjo Žilvinas Šilgalis, kol jį nutraukė posėdžiui pirmininkavęs meras.

„Aš noriu būti realistas. Aš suprantu Tarybos nario klausimą ir negalima pasakyti, kad dėl to nereikės didinti rinkliavos ateityje. Taip gali būti. Tai, ką čia girdime, yra romantika, kai prasidės praktika, surinkti maisto atliekas nėra toks paprastas dalykas. Viskas, kas yra žalia, viskas kainuoja. Čia yra pasirinkimai. Arba tu gyveni kaip gyvenęs, arba kažką sumoki ir turi visai kitą eigą. Aš čia oponuoju Žilvinui, sakydamas, kad gali būti, kad rinkliava dėl to kažkiek didės. Nusiimkim tuos rožinius akinius. Viskas kainuoja. Jis politikas, aš taip pat politikas. Bet aš turiu sakyti teisybę, jis turi romantiškai, nes jam reikia šio sprendimo“, – išrėžė meras Artūras Visockas.

Etaplius.lt primena, kad šiauliečiams atliekų surinkimo kainos trečdaliu buvo padidintos dar šių metų pavasarį.

Brangsta viskas

Portalas Etaplius.lt pasiteiravo ŠRATC atstovų, kokios prognozės kitiems metams ir kodėl kainos gyventojams didės, nors prieš mažiau nei metus jos didintos trečdaliu.

Komentarą raštu pateikė pats direktorius Žilvinas Šilgalis, kuris teigė, kad Šiaulių regiono savivaldybėse rinkliava už atliekų surinkimą buvo didinta ne dėl „vartų“ mokesčio, bet dėl padidėjusių atliekų surinkimo ir vežimo iki regiono sąvartyno kaštų, nes buvo didinami atliekų vežėjų tarifai.

Atsakydamas raštu dėl savo pasisakymų Šiaulių miesto tarybos posėdyje, direktorius pažymėjo, kad kitąmet baigiasi trijų metų laikotarpis, kai paskutinį kartą buvo didintas sąvartyno „vartų“ mokestis.

„Trijų metų laikotarpis kitąmet baigsis, todėl natūralu, jog ateinančiais metais reikės tvirtinti naują vartų mokestį. Priminsiu, kad nuo kitų metų stipriai didėja mokesčio už aplinkos teršimą sąvartyne šalinamomis atliekomis tarifas (per tris metus užaugo dešimt kartų), ketvirtadaliu išaugo atliekų deginimo ir vežimo deginti kaštai, tris kartus pabrango elektra, didėja infliacija, griežtėjo ES reikalavimai ir taip toliau“, – priežastis vardino ŠRATC direktorius.

Pokyčiai atliekų tvarkyme

Pasak direktoriaus, „vartų“ mokesčio klausimą šalies savivaldybės sprendžia įvairiai. Kai kurie regionų atliekų tvarkymo centrai „vartų“ mokestį padidino dar šiemet. Kiti pakels nuo kitų metų sausio 1 d. Dar kiti stebi situaciją ir ruošiasi tvirtinti mokestį metų eigoje.

„Likę skaičiuojasi ir planuoja naują „vartų“ mokestį tvirtinti ateinančių metų eigoje, kai bus aiškus praėjusių metų mokesčio už aplinkos teršimą sąvartyne šalinamomis atliekomis indeksavimo koeficientas, kuris dėl didelės infliacijos turėtų būti gerokai didesnis, nei buvo praėjusiais metais, o šis indeksas taip pat turi įtakos skaičiuojant „vartų“ mokestį. Priminsiu, jog pagal Seimo priimtą įstatymą, ateinančiais metais jau VERT turėtų tvirtinti regioninę kainą (dabar galiojantį „vartų“ mokestį) 2024 metams“, – aiškino ŠRATC direktorius Žilvinas Šilgalis.

Vis dėlto, kiek „vartų“ mokestis didės Šiaulių regione, pasak Žilvino Šilgalio, prognozuoti sunku.

„Kiek galimai reikės „vartų“ mokestį didinti sekančiam periodui ir kuriam laikui jis bus tvirtinamas, galima bus pasakyti, kai bus atlikti išsamūs skaičiavimai, kurie šiuo metu jau yra daromi. Šiuo metu „vartų“ mokesčio vidurkis yra apie 74 Eur/t be PVM. Prognozės nėra dėkingas dalykas, ypatingai kalbant apie kainas, todėl prašymas – palaukti tikslių skaičių iki kol bus pabaigti skaičiavimai“, – teigė direktorius.

Problemos kaupiasi

Pašnekovas taip pat priminė, kad vien „vartų“ mokesčio didinimas, kurį inicijavo įstatymus priimančios institucijos, neišsprendžia su atliekų tvarkymu susijusių problemų. Pasak direktoriaus, jis apie tai kalbėjo prieš metus, tačiau liko neišgirstas.

„Pirma reikėtų pradėti nuo kitų sistemai svarbių klausimų sprendimo, o tik tada galima būtų didinti ir sąvartyno mokestį, kas, suprantama, taip pat reikalinga, bet tinkamu laiku ir prieš tai atlikus kitus būtinus darbus, nes tik sąvartyno mokesčio didinimas ne tik neišsprendžia jokių ekologinių klausimų, bet ir padidina atliekų tvarkymo kainas gyventojams.

Buvo pasiūlyta net 11 punktų, į ką Aplinkos ministerijai ir sprendimus priimantiems politikams vertėtų atkreipti dėmesį, tačiau tuo metu nebuvo išgirsta. Atsitiko taip, ką nesudėtinga buvo galima prognozuoti, nors tuo metu dar nebuvo prasidėjęs karas Ukrainoje stipriai išauginęs ir energijos bei žaliavų kainas“, – teigė direktorius.