Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Birutė MontvilienėŠaltinis: Etaplius.lt
Paskutinį vasaros savaitgalį Marijampolės savivaldybės Liudvinavo miestelyje organizuojama tradicinė Liudvinavo šventė ir Šv. Liudviko atlaidai parapijos bažnyčioje šiais metais buvo ypatingi. Mat šiemet Liudvinavas – Mažoji Lietuvos kultūros sostinė – mini miestelio įkūrimo 300 metų jubiliejų. Taigi, savaitgalį vykusi tradicinė, miestelio 300 metų jubiliejui skirta šventė ir Šv. Liudviko atlaidai šįkart buvo išskirtiniai ir renginių bei svečių gausumu, ir iškilmėmis.
Šventiniai renginiai Liudvinave prasidėjo šeštadienio vakarą prie muzikinio fontano, įrengto Šešupėje. Čia susirinkusiems koncertavo Marijampolės kultūros centro (MKC) Liudvinavo vokalinis ansamblis ir grupė EL FUEGO. Be to, renginio dalyviai išvydo įspūdingą lazerių šou.
Šv. Liudviko atlaidai parapijos bažnyčioje prasidėjo iškilminga procesija aplink šv. Liudviko parapijos bažnyčią. Šv. Mišias aukojo Vilkaviškio vyskupas Rimantas Norvila, Sasnavos parapijos klebonas, Kurijos kancleris kun. Linas Baltrušaitis, Kalvarijos parapijos klebonas kun. Algirdas Žukauskas, Skardupių parapijos klebonas kun. Algirdas Petras Kanapka ir šv. Liudviko parapijos klebonas kun. Žydrūnas Kulpys.
Pastarasis už visokeriopą pagalbą padėkojo Petrui Matulevičiui, Feliksui Baronui, Alfredui Ambrazui, Gintarui Vilučiui, Juozui Paltanavičiui ir Jolantai Maceikienei.
Po Mišių vyskupas R. Norvila šioje parapijoje gyvenančiam jaunimui suteikė Sutvirtinimo sakramentą, o paskui vyko agapė.
Šventiniai renginiai miestelio parke prasidėjo pavakare. Ten šurmuliavo prekybininkų mugė, įsikūrė įspūdinga pramogų zona vaikams ir susirinko neregėtai daug žmonių.
Koncertinę programą vedęs žodžio kišenėje neieškantis aktorius, renginių vedėjas Gintaras Mikalauskas pradėti šventinį koncertą pakvietė MKC pučiamųjų instrumentų orkestrą, vadovaujamą Audriaus Pučinsko, ir MKC šokių grupę „Arabeskas“. Po to G. Mikalauskas pristatė svečius ir į sceną tarti šventinį žodį pakvietė renginio šeimininkę Liudvinavo seniūnijos seniūnę Jolantą Maceikienę.
– Džiaugiuosi matydama jus visus čia susirinkusius ir kiekvienam iš jūsų sakau, „Ačiū“ už tai, kad atėjote švęsti Liudvinavo miestelio jubiliejų, – kalbėjo J. Maceikienė. – Šie metai, iššūkių metai, parodė, kad esate nuostabūs. Sutikau daug čia gyvenančių žmonių, kurie myli Liudvinavą, ir daug nuveikė miestelio labui, padarė daug gražių darbų. Be to, sutikau ir žmonių, kurie negyvena Liudvinavo seniūnijoje, bet vis tiek myli Liudvinavą. Už tai padėkoti noriu mūsų iniciatyvas suprantančiam ir remiančiam Marijampolės savivaldybės administracijos kolektyvui.
Kalbėdama J. Maceikienė pajuokavo, kad Liudvinave metai skaičiuojami nuo Liudviko iki Liudviko, ir susirinkusiems perskaičiusi Liudvinavo šviesuolės Teresės Marijonos Vizbarienės eilėraštį „Mano tėviškė“, visus pakvietė pasidžiaugti miestelio jubiliejumi ir smagiai jį atšvęsti.
Netrukus į šventę arkliais kinkyta karieta atvyko ir pats karalius Liudvikas, kurį sėkmingai įkūnijo Liudvinavo gyventojas Eimantas Ančiukaitis. Parke jo laukė ir karališka svita, kurios vaidmens irgi ėmėsi tarsi dvariškiai apsirengę vietos žmonės. Karalius pasidžiaugė, kad jie garbingai gyvena jo vardo miestelyje, o seniūnei įteikė istorinio Liudvinavo valsčiaus ženklo kopiją.
Šventės dalyvius sveikino ne tik karalius Liudvikas, bet ir miestelio bendruomenės pirmininkas Žydrūnas Čekauskas, Europos parlamento narys Juozas Olekas ir Seimo narys, aplinkos ministras Kęstutis Mažeika.
J. Olekas, pasidžiaugęs, kad Liudvinavas garsėja ne tik parkais ir gražiai tvarkomu visu miesteliu, bet ir savo žmonėmis, padėkos raštais apdovanojo miestelio vardą garsinančią Europos kyokušin karatė jaunučių čempionato I vietos nugalėtoją Vakarę Bagdonaitę, daugiau nei 40 metų Liudvinavo ambulatorijoje dirbančią bendrosios praktikos slaugytoją Eleonorą Sinkevičienę, Liudvinavo istorijos puoselėtoją ir saugotoją Teresę Marijoną Vizbarienę, taip pat inovatyviai ūkininkaujančius ir senąsias žemdirbystės tradicijas puoselėjančius ūkininkus Vilmą ir Darių Isodus.
Pasveikinęs visus susirinkusius aplinkos ministras Kęstutis Mažeika padėkos raštais už pažangų ūkininkavimą, naujų technologijų diegimą ir perspektyvų augalininkystės ūkio plėtojimą apdovanojo Editą ir Raimundą Akstinavičius, už sėkmingą daržininkystės tradicijų puoselėjimą ir atsakingą požiūrį į gamtą – Editą ir Rimą Vencius, už nuolatinį sodybos aplinkos puoselėjimą ir aktyvų dalyvavimą bendruomenės bei Lietuvos ūkininkų sąjungos veikloje – Oną ir Sigutį Jundulus, o už ūkininkavimo tradicijų puoselėjimą, senųjų amatų išsaugojimą ir domėjimąsi savo krašto istorija – Anelę ir Stasį Nasulevičius.
Savivaldybės meras Povilas Isoda miesteliui įteikė įspūdingą dovaną – jubiliejų daug metų parke priminsiantį medį.
Šiltai sutikta ilgametė Liudvinavo seniūnė, buvusi savivaldybės merė, savivaldybės Tarybos narė Irena Lunskienė, prisiminusi, kad Liudvinave šventė miestelio 285, 290 ir 295 metų jubiliejus, pasidžiaugė, kad ilgametį jos darbą gražinant Liudvinavą ir telkiant vietos žmones toliau sėkmingai tęsia dabartinė seniūnė Jolanta Maceikienė. „Parkai, gatvės, šaligatviai – nėra svarbiausia, – akcentavo I. Lunskienė. – Svarbiausia yra žmonės.“
Renginyje dalyvavusiems ir su jubiliejumi Liudvinavą sveikinusiems garbingiems svečiams – J. Olekui, K. Mažeikai, P. Isodai, I. Lunskienei seniūnė J. Maceikienė įteikė stiklo dizainerio Edmundo Unguraičio pagamintus stiklo angelus. Vienas Angelas iškeliaus į Lietuvos sostinę iš Liudvinavo kilusiam Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo nariui, signatarui, diplomatui Petrui Vaitiekūnui. Dar vienas stiklo angelas buvo įteiktas ir šventėje dalyvavusiam paaugliui Liudvikui – už tai, kad jam suteiktas karališkojo miestelio globėjo vardas.
Renginyje dalyvavę Liudvinavo bei seniūnijos gyventojai, seniūnijoje veikiančių bendruomenių nariai, svečiai turėjo galimybę įsiamžinti prie specialios šventinės sienelės.
Koncertavo Marijampolės kolegijos Kvietiškio dvaro istorinių šokių kolektyvas „Reveransas“, Anatolijus Oleinikas ir grupė „Diksilendas“, Irena Starošaitė ir grupė „Rondo“. Renginio kulminacija – vakaro dangų nušvietęs ugnies šou.
Ričardo Pasiliausko nuotraukos