PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2019 m. Spalio 25 d. 07:30

Atitiko kirvis kotą: Savivaldybė medžius kerta, šiauliečiai – nuodija

Šiauliai

Gra­si­ni­mas. „Nu­vy­kus į vie­tą, su gy­ven­to­jais bu­vo sun­ku su­si­kal­bė­ti, sa­kė, kad jei ne­lei­si­me pjau­ti, rei­kės ki­tais bū­dais pa­ša­lin­ti...“ – pa­sa­ko­ja Mies­to ūkio ir ap­lin­kos sky­riaus spe­cia­lis­tai. (A. Rut­kaus­ko nuo­tr.)

Jurgita KastėnėŠaltinis: Etaplius.lt


104396

S. Nėries g. esančio daugiabučio gyventojai stebisi: pavasarį prieš jų langus sužaliavusi liepa per porą mėnesių pagelto ir nudžiūvo, o jos kamieną apjuosė plikos žemės ratas. Žmonės mano, kad medis trukdė kaimynams, todėl šie jį nunuodijo, o dabar toks pats likimas laukia kaštono. Jį gyventojai apklijavo pačių gamintais plakatais – „Nužudydamas mane, automobilio gyvenimo neprailginsi“.

Įkyrėjo lipčius?

Minėtosios liepos jau nebėra – žmonės kreipėsi į Šiaulių miesto savivaldybę ir paprašė, kad medį nukirstų. „Bijojome, kad ji, nebegyva, sudžiūvusi, per vėtrą gali nugriūti“, – paaiškina jie.

S. Nėries g. daugiabučio gyventojai valdžią informavo ir apie tai, kad su liepa, jų manymu, buvo susidorota tyčia. „Netoliese yra dar keletas medžių, aplink visus žolė auga prie pat kamieno, kai prie liepos buvo susiformavęs plikos žemės ratas. Tarsi glifosato kas nors būtų papylęs“, – sako jie.

Kas tie „pylėjai“, žmonės numano, tik įrodymų trūksta. Gyventojai pasakoja, kad liepa galimai neįtiko kaimynams iš netoliese esančio privataus keturių butų namo, mat vasarą iš medžio varvantis lipčius tepliojo jų automobilį. Ir iš tiesų: liepų lipčiuje yra aktyvių medžiagų, dėl kurių ant mašinų gali atsirasti pabalimų, dėmelių, o ir plovykloje tenka nemenkai paplušėti, kad transporto priemonė taptų švari.

Vis tik gyventojai klausia: ar tai – priežastis pražudyti medį? Juo labiau kad dabar toks pats likimas gali grėsti čia augančiam kaštonui.

„Atsitiktinai išgirdome, kaip tie kaimynai, kurie numarino liepą, pasikvietė Savivaldybės atstovus – kad leistų nukirsti kaštoną. Nes kaštonų vaisiai tranko jų automobilį. Absurdas, ne kitaip. Aišku, leidimo jie negavo, nes medis sveikas, gražus. Tada jų žodžiai buvo tokie: „Pasitvarkysim patys su tuo medžiu.“ Taip, kaip su vienu jau pasitvarkė...“ – sako žmonės.

img-1046.JPG

Duoda „į kišenę“

„Etaplius“ savaitraščio redakcijai pavyko pakalbinti vieną minėto privataus keturbučio namo gyventoją. Ji pripažino, kad medžiai kelia problemų: jeigu stipresnė vėtra, krenta šakos, kiekvieną rudenį tenka grėbti lapus, o kaštono vaisiai palieka duobutes automobiliuose.

Dėl to žmonės reguliariai kreipiasi į Savivaldybę – medžiai auga valstybinėje teritorijoje – ir prašo apgenėti šakas. Moteris atvira: kai pagaliau atvažiuoja surūgę darbininkai, tenka duoti „į kišenę“, kad šie geriau atliktų savo darbą. Su Savivaldybės atstovais būta diskusijų ir apie medžių kirtimą.

Liepos šiaulietė sako tikrai nenuodijusi, neketina nuodyti ir kaštono, nors šis, anot jos, nesveikuoja, yra puolamas keršosios kandelės kaip ir kiti miesto kaštonai. Priešingai – moteris teigia ne vienus metus grėbusi valstybinėje žemėje esančius lapus, tvarkanti bei puoselėjanti savo kiemą – jame žaliuoja įvairūs augalai. Todėl dabar jai itin nemalonu matyti ant kaštono priklijuotus plakatus su užrašu – „Nužudydamas mane, automobilio gyvenimo neprailginsi“. „Atrodo, tarsi būčiau kažkokia žudikė... O problema juk lygioj vietoj. Žinote, dabar labai madinga skųsti. Užuot skundę, geriau ateitų lapų sugrėbti“, – sako ji ir priduria, kad netoliese auga dar vienas nudžiūvęs medis, tačiau dėl jo širdies kažkodėl niekam neskauda.

Vis tik S. Nėries g. daugiabučio gyventojai pastebi, kad būtent jie prižiūri valdišką teritoriją: surenka krentančius lapus, šakas, pjauna žolę.

Savivaldybė: su gyventojais sunku susikalbėti

Teiraujamės Savivaldybės – ar valdininkams žinomi kaimynų konfliktai dėl valstybinėje žemėje augančių medžių?

Atsakymą pateikia Miesto ūkio ir aplinkos skyriaus specialistai:

„Šios vietos problematika Savivaldybei žinoma. Mickevičiaus g. 8 gyventojams, matyt, trukdo lapai, kaštonai, medžių aukštis ir t. t. Jie kreipėsi prieš porą metų, prašė pašalinti medžius, leidimas nebuvo išduotas. Šiais metais Mickevičiaus g. 8 namo gyventojas vėl kreipėsi su prašymu pašalinti želdinį (kaštoną). Nuvykus į vietą, su gyventojais buvo sunku susikalbėti, sakė, kad jei neleisime pjauti, reikės kitais būdais pašalinti... Gyventojams buvo išaiškinti teisės aktai, kada gali būti šalinamas medis. Įvertinus želdinių būklę minėtoje vietoje, konstatuota, kad šiuo metu medžiai yra patenkinamos būklės ir leidimas šalinimui neišduotas.“

Specialistai taip pat pažymi, kad, neteisėtai sunaikinus ar sužalojus želdinius, nuostoliai apskaičiuojami pagal nuostolių, padarytų gamtai, sunaikinus arba sužalojus gamtinius kraštovaizdžio kompleksus bei objektus, skaičiavimo metodiką ir išieškomi įstatymų ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka.

Vis tik įrodymų, kad liepa buvo nudžiovinta specialiai, anot specialistų, nėra. „Želdinius žalojant tyčia, informaciją perduodame aplinkosaugos specialistams. Šiuo atveju informacija neperduota, nes nėra jokių įrodymų, niekas neprisipažįsta ir neprisiima atsakomybės. Skundų dėl medžių nuodijimo iki šiol turėjome gal keletą, bet niekas nebuvo nubaustas, nes įrodymų nėra“, – aiškina jie.

img-3245.jpg

Pataria ieškoti gręžimo žymių

Komentuoja Šiaulių universiteto (ŠU) Botanikos sodo direktorius Martynas Kazlauskas:

– Su kaimynais būna visaip ir visaip dar bus. Būdų sunaikinti medį yra, tačiau liepos nuotrauka, daryta gyventojų, tikrai nėra kaltės įrodymas, nes iš jos matosi tik medis be lapų, kai kiti juos turi.

Pasitaiko, kad medžiai žūva, jei pažeistos pagrindinės šaknys, labai suspaustas ar užterštas gruntas, jei serga, vidus pūva dėl seniai darytų rimtų genėjimo klaidų. Galima apžiūrėti kelmą ir tą dalį, kuri yra negiliai po žeme, patikrinti, ar nėra gręžimo žymių. Jei jų būtų, galima įtarti tyčinę veiklą.