PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2019 m. Balandžio 5 d. 11:00

Atidaryta poeto Fausto Kiršos klasė

Kaunas

„Fausto Kiršos klasė atidaryta!- paskelbė Palomenės pagrindinės mokyklos diretorė R. Briginienė (viduryje). Įgyvendinta idėja džiaugiasi mokytojos R. Zaksienė (kairėje) ir L. Čėsnienė.

Virginija ŠimkūnienėŠaltinis: Etaplius.lt


78605

Palomenės pagrindinė mokykla, prieš porą metų minėjusi savo 100-ečio jubiliejų, ypatingai brangina poeto Fausto Kiršos (19811964) atminimą.

9.png

Mokyklos bendruomenė didžiuojasi, jog turi teisę šį iškilų žmogų vadinti savo mokyklos įkūrėju: 1915-1917 metais mokytojavęs šiose apylinkėse, Faustas Kirša pasiturinčio ūkininko troboje įsteigė mokyklą, į kurią susirinko Palomenės kaimo vaikai.

Įsimintina ir tai, jog mokykla iš karto tapo šviesos ir kultūros židiniu visiems – vakarais F. Kirša organizuodavo kursus suaugusiems palomeniškiams. Kovo 26-ąją Palomenės pagrindinėje mokykloje iškilmingai atidaryta Fausto Kiršos klasė – taip nuo šiol vadinasi buvęs lietuvių kalbos kabinetas.

Atidengdama lentelę su klasės pavadinimu mokyklos direktorė R. Briginienė linkėjo mokiniams domėtis savo krašto istorija ir ją kūrusiais iškiliais žmonėmis bei mylėti ir branginti savo gimtąją kalbą taip, kaip ją mylėjo poetas Faustas Kirša. Klasės atidaryme skambėjo F. Kiršos žodžiais sukurta daina „Žygis į Vilnių“, kuri 2012-aisiais oficialiai pripažinta Didžiosios kovos apygardos 8 –osios rinktinės žygio daina.

Dainą kartu su septintos klasės berniukais (jų šioje klasėje daugiausia) parengė mokytoja Rasa Zaksienė, kuri ir akompanavo akordeonu. Fausto Kiršos klasę puošia informatyvūs stendai su medžiaga apie poeto gyvenimą bei kūrybą, įrėmintos poeto citatos. Visa tai gražiai apipavidalino mokytoja Lina čėsnienė.

Ateityje planuojama ekspoziciją papildyti. Po atidarymo vyresniųjų klasių mokiniai rinkosi į mokyklos salę, kur aštuntokai pristatė šiai progai skirtą programą. Eligijus Daugėla išsamiai supažindino su Fausto Kiršos gyvenimu, kūrybine bei visuomenine veikla.

Sklandus pasakojimas pynėsi su poezija. Stebėdami Antalieptės, kur mokėsi poetas, vaizdus, mokiniai klausėsi Gabrielės Navickaitės deklamuojamo F. Kiršos eilėraščio. Matas Mertinkaitis, Arnas Šiūša ir Justas Trakimas parengė vaizdingą prezentaciją, kurios metu skambėjo poeto eilės, o prieš akis plaukė vaizdai, iliustruojantys meninį žodį. Mokiniai bei mokytojai turėjo progos išgirsti įrašą su gyvu Fausto Kiršos balsu.

Renginio dalyvius ypač sudomino istoriniai kadrai – 1939-ųjų Lietuvos kariuomenės žygis į Vilnių su Fausto Kiršos daina lūpose. Įkvėpti šio vaizdo programos pabaigoje - dabar jau visi kartu – dar kartą sudainavo „Žygį į Vilnių“.

Romualda Suslavičienė

Autorės nuotr.