PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2022 m. Rugpjūčio 3 d. 16:10

Atidaryta Aleksandro Vozbino paroda „Laiptų galerijoje“

Šiauliai

Aidijos Mockevičiūtės nuotr.

Aidija MockevičiūtėŠaltinis: Etaplius.LT


242101

„Laiptų galerijoje“, po festivalio „Šiaulių Monmartro Respublika 2022“ atidaryta tapytojo Aleksandro Vozbino (1958 – 2021) paroda.

„Laiptų galerijos“ vadovė Janina Ališauskienė padėkojo kūrėjo žmonai Dianai Vozbinienei, jog ši suteikė galimybę eksponuoti Amžinybėn iškeliavusio dailininko darbus. Parodą pristatė dailėtyrininkė, humanitarinių mokslų daktarė Dalia Karatajienė bei žurnalistė, fotomenininkė Lilija Valatkienė.

Tapytojas per se

Dailėtyrininkė Dalia Karatajienė labai džiaugėsi galėdama pristatyti tokio unikalaus dailininko kaip Aleksandras Vozbinas parodą. Pasak jos, tai dailininkas, kuris pats teigė mylintis mėlyną spalvą ir nėra nė vieno paveikslo, kuriame nebūtų bent jau blykstelėjimo tos spalvos, kuri tapo šiuometinio, jubiliejinio festivalio šūkiu.

„Tai yra taip gerai įstringantis unikalus autorius, lyginamas dažniausiai su jo mokytoju Augustinu Savicku, iš kurio įgijo didelės ekspresijos. Daktaras Vidas Poškus sako, jog Aleksandras Vozbinas yra tapytojas per se – pats iš savęs. Jo darbuose yra daug siužetų, kurie labai patrauklūs, simbolių, paslėptų prasmių, traukia savo siurrealizmo logika“, – pasakojo D. Karatajienė.

Humanitarinių mokslų daktarė pabrėžė, jog A. Vozbinas – autorius koloristas, tapytojas, intelektualas.

„Mėlyna yra kūrybos ir dvasingumo spalva, tai galima pasakyti, kad Aleksandras buvo ne tik dvasingas, bet ir jo darbai taip pat tokie yra“, – apie menininką sakė moteris.

A. Vozbino tapyba „Kaimynė“, 2011 m. A. Mockevičiūtės nuotr.

Sąsajos su Šiauliais

Kūrėjo žmona Diana Vozbinienė džiaugėsi, jog į parodą atvyko jo pusbrolis bei kiti giminės. Pasak moters, tapytojo vaikystė prabėgo netoli Šiaulių, Radvilonių kaime, vėliau menininkas metus studijavo Šiaulių pedagoginiame universitete dailę.

„Galima sakyti, kad Šiaulių aplinka kažkiek formavo Aleksandrą, kai jis augo. Aleksandras buvo labai kūrybingas, energingas, tikras žmogus ir jis labai džiaugtųsi. Jam buvo 62 metai, pats jėgų žydėjimas kaip tapytojo, kūrėjo“, – graudinosi D. Vozbinienė bei padėkojo Šiauliams, Janinai Ališauskienei už puikiai surengtą parodą.

Diplominis darbas – istorinis

Šioje parodoje yra eksponuojama 40 Aleksandro Vozbino tapybos darbų, bei viena vėliava – jo diplominio darbo kopija. Originalas yra šiuo metu Trakų pilyje. Jame pavaizduotas Salaspilio mūšis, kuris įvyko 1605 metų rugsėjo 27 dieną tarp Lietuvos ir Švedijos kariuomenių dėl Livonijos bei buvo laimėtas per 20 minučių Jono Karolio Chodkevičiaus sumanumo dėka.

Fotomenininkė, žurnalistė Lilija Valatkienė pasakojo, jog šis karas įėjo į daugybę tapybos darbų ir Aleksandras Vozbinas pasirinko jį daryti kaip diplominį darbą: „Tuo metu nebuvo itin populiaru, kad vėliavose būtų vaizduojamas vytis bei kiti simboliai, bet Aleksandras ieškojo jėgos, savo identiteto ir tai buvo jo tvirtybė, taip jis įsirašė į istoriją.“

A. Vozbino diplominio darbo kopija. A. Mockevičiūtės nuotr.

Dailininkas dalyvavo daugiau kaip 300 parodų Lietuvoje ir užsienyje, surengė per 50 personalinių parodų, buvo daugelio parodų kuratorius. Aleksandras domėjosi geopolitika, istorija, todėl šios temos atsispindi jo tapyboje. Ypač mieli gimtojo Vilniaus vaizdai, netikėti miesto kampeliai, atskleidžiami spontaniška potėpio galia, netikėtomis spalvomis, linijų žaismu. Parodoje Šiauliuose pateikiamos įvairių laikotarpių drobės.

Paroda veiks iki rugsėjo 5 d.