PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2025 m. Liepos 18 d. 13:26

Aštuonios Vilniaus ir Kauno mokyklos aplaidžiai kontroliavo sutartis, todėl vaikai permokėjo už maistą

Kaunas

Mokyklos valgykla. Asociatyvi Etaplius.lt nuotr.

BNSŠaltinis: BNS


374445

Maitinimo sutartis aštuoniose Vilniaus ir Kauno ugdymo įstaigose įvertinusi Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) nustatė, kad jos kontroliuojamos aplaidžiai, dėl to tiekėjai maistą faktiškai pardavinėjo brangiau, nei sutarta.

Kaip penktadienį pranešė tarnyba, buvo atlikti maitinimo sutarčių vertinimai Kauno Kazio Griniaus ir Vytauto Didžiojo universiteto „Atžalyno“ progimnazijose, „Rasos“, Varpo ir Maironio universitetinėje gimnazijose, taip pat Vilniaus Mykolo Biržiškos gimnazijoje, Pavilnio pagrindinėje mokykloje ir Lazdynų mokykloje.

Visus maitinimo paslaugų pirkimus pagal ugdymo įstaigų užsakymus jose vykdė Centrinė perkančioji organizacija, tačiau sutarčių kontrolę, kaip pažymėjo VPT, privalo atlikti ugdymo įstaigos.

„Deja, visais patikrintais atvejais tai daryta aplaidžiai ir neatsakingai“, – nurodė tarnyba.

Jos duomenimis, tiekėjų pasiūlymuose nurodytų ir faktinių kainų analizė atskleidė bendrą tendenciją, kad pastarosios reikšmingai – nuo keliolikos iki kelių šimtų procentų – viršijo tiekėjų pasiūlytas kainas.

Pagal VPT pateikiamą pavyzdį, vietoje 0,84 euro apskaičiuotos guliašo kainos pagal sutartyje nurodytą įkainį, tiekėjas faktiškai šį patiekalą pardavinėjo už 4 eurus, t. y. 376 proc. brangiau.

„Ugdymo įstaigos to tinkamai nekontroliavo, nesikreipė į tiekėją, reikalaudamos taikyti tokias kainas, kokios yra nustatytos sutartyje. Nė viena ugdymo įstaiga dėl minėtų priežasčių tiekėjui netaikė jokių sankcijų ir tokį elgesį toleravo“, – pažymėjo VPT.

Ji visoms ugdymo įstaigoms pateikė rekomendacijas, o VDU „Atžalyno“ progimnaziją įpareigojo siūlyti sudaryti pirkimo sutartį tiekėjui, kurio pasiūlymas pagal pasiūlymų eilę yra pirmas po tiekėjo, nepateikusio pirkimo sutarties įvykdymo užtikrinimo.

Nesudaromos sąlygos įgyvendinti kriterijus, kurie lemia sutarties laimėtoją

Anot VPT, taip pat dažnai pasikartoja pažeidimas, kai netinkamai išpildomi ekonominio naudingumo vertinimo kriterijai, kurie lemia laimėtojo pasirinkimą Centrinės perkančiosios organizacijos konkurse.

Pasak tarnybos, ugdymo įstaigos, formuodamos maitinimo paslaugų užsakymus, neatsakingai pasirenka kriterijų, už kuriuos skiriami papildomi balai, poreikį, neįvertindamos, ar tiekėjui galės būti sudarytos sąlygos tokį kriterijų įgyvendinti, tai kontroliuoti.

VPT ypač atkreipia dėmesį į kriterijų dėl elektroninės maitinimo užsakymų ir atsiskaitymų sistemos diegimo, kurį ugdymo įstaigos pasirenka, bet niekaip nekontroliuoja jo įgyvendinimo. Kai kurios mokyklos vertinimo metu nurodė, kad iš esmės kriterijaus įgyvendinimui nėra poreikio arba jis pasirinktas per klaidą.

Analogiška situacija – su mokyklų pageidavimu organizuoti maitinimą švediško stalo principu. VPT duomenimis, ugdymo įstaigos, pasirinkusios tokį maisto patiekimą kaip ekonominį kriterijų, vėliau aiškino, jog ši aptarnavimo forma nėra taikoma, nes nepritaikytos patalpos.

Pasak VPT, visos patikrintos ugdymo įstaigos nepakankamai kontroliuoja ir tiekėjų atitiktį aplinkos apsaugos, ekologiškos produkcijos kriterijams.

„Daugumos tiekėjų privalomai kas mėnesį teikiamos ataskaitos apie šių kriterijų išpildymą suformuotos deklaratyviai, nepateikiant to pagrindžiančių dokumentų, kai kurios jų pateiktos tik vertinimo metu“, – nurodė tarnyba.

Žada stiprinti kontrolę rudenį, taikyti administracines nuobaudas

Tokie ugdymo įstaigų maitinimo paslaugų patikrinimai su Valstybine maisto ir veterinarijos tarnyba atliekami ne pirmą kartą. Vis tik VPT konstatuoja, kad pažeidimai kartojasi ir situacija negerėja.

Tarnybos vadovo Dariaus Vedricko teigimu, pasikartojantys pažeidimai ir aplaidi sutarčių kontrolė reikalauja sisteminių pokyčių, VPT šių metų rugsėjį–lapkritį žada skirti ypatingą dėmesį sutarčių vertinimui ir reikalauti mokyklų atsakomybės.

D. Vedrickas ragina į šį procesą įsitraukti mokinių tėvus, VPT taip pat planuoja susitikimus su savivaldybių atstovais dėl maitinimo paslaugų problemų.

„Iki šiol tarnyba šias problemas sprendė mokydama ugdymo įstaigas, kaip vykdyti sutarčių kontrolę, tačiau akivaizdu, kad, siekiant spręsti įsisenėjusias problemas, ateityje teks taikyti administracinę atsakomybę už aplaidų sutarčių vykdymą. Tikiu, kad ne tik VPT, bet visi nori kokybiško maitinimo paslaugų teikimo ugdymo įstaigose“, – pranešime cituojamas D. Vedrickas.

#MOKYKLOS#VPT#MOKINIAI#MAITINIMAS