PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2018 m. Vasario 27 d. 15:13

Arvydo Anušausko naujos knygos pristatymas

Klaipėda

anonymous anonymousŠaltinis: Etaplius.lt


30220

Kovo 9 d. 17 val. Klaipėdos apskrities viešosios I. Simonaitytės bibliotekos Konferencijų salėje savo naujai išleistą knygą „Prezidento žvalgas: du gyvenimai“ pristatys istorikas, publicistas bei politinis veikėjas Arvydas Anušauskas.

Lietuvos Rašytojų sąjungos leidykla išleido istoriko ir politiko Arvydo Anušausko knygą "Prezidento žvalgas: du gyvenimai", kurioje pasakojama apie 1919 m. Lietuvos savanorį Albiną Čiuoderį (1898-1965). Būtent jis beveik du dešimtmečius tarnavo Lietuvos žvalgyboje ir saugume. Tai buvo tas žmogus, kuris ne tik vadovavo prezidento A.Smetonos apsaugai 1934-1940 metais, bet ir pirmą okupacijos dieną (1940 m. birželio 15 d.) kartu su kitu Lietuvos kariuomenės kūrėju-savanoriu vedė prezidentą per Lieponos upelį į Vokietiją.

Ką per du dešimtmečius patyrė Lietuvos žvalgyboje, kodėl ir kaip atsidūrė Kolumbijoje, pasakoja pats A. Čiuoderis savo prisiminimų dalyje. Knygos sudarytojas A. Anušauskas visą istoriją papildo savo pasakojimu apie lietuvišką saugumą bei A. Čiuoderio tarnybą, kuri aprašyta remiantis ir iki šiol nežinomais A. Čiuoderio užrašais, naujais archyviniais dokumentais. Mėginama atsakyti į klausimus - ką buvusiems žvalgybininkams reiškė Lietuvos valstybės nepriklausomybės praradimas ir kaip pasisuko jų likimai. Knygoje skelbiamos unikalios nuotraukos iš saugumo (žvalgybos) darbuotojų gyvenimo ir lietuvių karo pabėgėlių kelionės į Kolumbiją.

2018-aisiais Lietuvos žvalgyba mini įkūrimo šimtmetį. Ši knyga skirta vienam pirmųjų jos darbuotojų, kurio memuarai ir užrašai netikėtai buvo atrasti Kolumbijoje. Išvykęs į šią šalį ir čia pradėjęs naują gyvenimą jis paliko užrašus su unikaliomis nuotraukomis – jose įamžintas ne tik jis pats, bet ir VSD darbuotojų laisvalaikis, lietuvių karo pabėgėliai Vokietijoje ir Kolumbijoje, kelionė laivu į Kolumbiją 1948 m.

Lietuvos žvalgybą kūrė žmonės, kurie pirmiausia rūpinosi besikuriančios Lietuvos valstybės interesais ir labai dažnai savo krikštą gaudavo Nepriklausomybės kovų frontuose 1919-1920 metais. Tie žmonės, jeigu pergyveno pačius įvairiausius pokyčius valstybės gyvenime, retais atvejais dirbdavo žvalgyboje visus dvidešimt pirmųjų nepriklausomybės metų. Išlikę reti to meto žvalgybos darbuotojų prisiminimai yra ypač vertingi.

Įėjimas laisvas

Maloniai kviečiame dalyvauti