PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2025 m. Balandžio 18 d. 11:36

Artėjant Velykoms Alytaus savivaldybė už išskirtinius nuopelnus padėkojo margučių margintojoms

Alytus

Alytaus miesto savivaldybės nuotr.

Etaplius.ltŠaltinis: Alytaus miesto savivaldybė


356968

Kodėl per šv. Velykas ridenamas margutis? „Margučių ridenimas – sena tradicija. Anksčiau margučiai būdavo ridenami lauke. Ridendamasis kiaušinis paliečia žemę – tai reiškia, kad jis ją pramuša ir paleidžia gyvybę. Tuomet ir prasideda tikrasis pavasaris – pradeda sprogti pumpurai ir viskas sužaliuoja“, – apie margučių ridenimo prasmę pasakojo tautodailininkė Audronė Lampickienė.

Ketvirtadienio popietę ją kartu su šeima – vyru Sauliumi Lampicku ir dukra Banga Vaicekauskiene, margučių margintojas Liną Daukševičienę, Marytę Gilevičienę ir Eglę Teresevičienę priėmė Alytaus miesto savivaldybės meras Nerijus Cesiulis ir vicemerė Kristina Daugelevičienė.

Artėjant vienai gražiausių pavasario švenčių miesto vadovai šiems tautodailininkams norėjo padėkoti už ypatingus nuopelnus – prieš keletą mėnesių Lietuvos nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą papildė margučių marginimas vašku Alytaus apylinių šeimose.

„Alytus turi žmonių, kurių dėka miestas gauna gražius apdovanojimus. Kažkaip pagalvojome, jog yra neteisinga – miestas gauna apdovanojimą, tačiau jis nieko ypatingo nepadarė, tai padarėte jūs. Džiaugiamės tuo, ką darote bei puoselėjate ir savo veikla garsinate mūsų miestą“, – sveikindamas tautodailininkus sakė Alytaus miesto savivaldybės meras N. Cesiulis.

Už šį išskirtinį įvertinimą tautodailininkams dėkojo ir vicemerė K. Daugelevičienė: „Noriu padėkoti, kad miestui ir Alytaus kraštui įteikėte tokią dovaną. Tai pirmas toks įvertinimas. Mes įsipareigojame tai saugoti, puoselėti ir skleisti. Žinoma, jūs tai darėte ir darote jau labai seniai, tačiau oficialiai tai pastebėta buvo tik dabar.“
Susitikimo metu už margučių marginimo vašku tradicijos saugojimą ir puoselėjimą šeimoje tautodailininkėms įteiktos Alytaus miesto savivaldybės mero N. Cesiulio padėkos ir sertifikato kopijos.

Kartu pasveikinta ir Lampickų šeima, kuri šį pavasarį atidarė 3 nuostabias parodas. Šalčininkų kultūros centre eksponuojama paroda „Tikėjimas“, Audronės Lampickienės ir Bangos Vaicekauskienės margučiai bei Sauliaus Lampicko skulptūros. Telšių kultūros centre – Audronės ir Sauliaus Lampickų kūrybos paroda „41“, o Upytės tradicinių amatų centre – Sauliaus Lampicko kūrybos paroda „Malda ąžuolui“.

„Marginimas yra vertybė“

„Kiaušinius margino jau kelios mano šeimos kartos. Kaip tai darė mano močiutė, aš jau nepamenu. Mama margino tol, kol gebėjo savo rankose išlaikyti kiaušinį“, – pasakojo L. Daukševičienė.

Kiaušinių marginimu L. Daukševičienės šeimoje užsiima jau penktoji karta. Marginti, anot tautodailininkės, moka ir dukra, ir anūkai. „Anūkams dabar šešeri ir penkeri metai. Jau prieš porą metų jie susikaupę puošė kiaušinius pirmaisiais vaško taškeliais“, – šeimos tradicijų tąsa džiaugiasi Lina.

„Man marginimas yra vertybė, ji daug ką reiškia. Jos nenusipirksi už jokią valiutą. Tai ir prisiminimai, ir ramybė, ir gėris dūšioje“, – priduria M. Gilevičienė.
Tautodailininkė Audronė Lampickienė yra numarginusi daugiau kaip dešimt tūkstančių kiaušinių. Marginimu užsiima ir dukra Banga, tai daryti mokosi mažoji anūkė Saulė. „Ji kartu važiuoja į mokymus. Dalyvauja juose ir labai nori išmokti marginti. Tai yra rimčiausias žmogutis mūsų šeimoje“, – anūkė noru išmokti marginti kiaušinius džiaugiasi Audronė ir Saulius Lampickai.

Už tai, kad margučių marginimas pateko į vertybių sąvadą, dėkojame Alytaus miesto savivaldybės administracijos Kultūros skyriui, pateikusiam paraišką, o už puoselėjamas marginimo tradicijas – Alytaus mieste ir apylinkėse gyvenančioms Lampickų, Daukševičių, Onos Sadauskienės, Marytės Gilevičienės, Eglės Teresevičienės šeimoms ir Dzūkijos regiono tautodailininkams.

Lietuvos nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą šiemet papildė ne tik margučių marginimas, bet ir Grūšlaukės Užgavėnių, kanklių ir kankliavimo Lietuvoje ir žvejybos Kuršių mariose tradicijos.

#ALYTUS#MARGUČIAI#PADĖKA